D23 HAD

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

D23 HAD

Post autor: rayman »

Cześć.

Postanowiłem, że podzielę się tutaj wrażeniami związanymi z tajemniczym D23 HAD.

Opis specyfiku znajduje się tutaj:
http://www.vacek.friko.pl/d23.html

Od jakiegoś czasu pracuję (wyłącznie) na tym wywoływaczu i mogę powiedzieć o nim bardzo wiele dobrego. Świetnie wypracowane, ostre negatywy o niskim kontraście, choć do drobnoziarnistych raczej bym ich nie zaliczał - np. małoobrazkowe FP4 wypluwało ziarno przy powiększeniu 30x40, choć niespecjalnie mi to przeszkadzało.

Suszę właśnie testowy pasek Orwo UN54. Ze względu na brak warstwy przeciwodblaskowej, materiał miewa problemy ze światłami. Po potraktowaniu tego D23 HAD przez 6 minut (obracanie szpulką przez pierwsze 30s, potem fikołek w 5 minucie) jest zaskakująco dobrze. Test gazeciany zdany na 5+, odbijanie tego na kondensorze powinno być bajecznie proste.

Równie fajnie wychodził Polypan (czas wywołania 14-15min, fikołki w każdej 5 minucie) czy APX 100 (15min).

Czy ktoś jeszcze miał z tym styczność, dysponuje jakimiś czasami wywoływania?
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

Cześć Rayman ;

Co masz na myśli z "Test gazeciany zdany na 5+, " nie zna tego określenia,
pozatym, na ile świeciłeś tego Polypa na 50 czy 100,
właśnie mam naświetlonego na 50 ASA i spróbowałbym go na 15 minut.
tylko ile tych fikołków na początku każdej 5 minuty?
Pozdrawiam
to se ne wrati
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Cześć.

Test gazeciany to stary patent ze starych podręczników. Negatyw +/- poprawny to taki, który po położeniu na gazetę umożliwia jej czytanie (swobodnie w cieniach i przy ciut większym wysiłku w światłach). Oczywiśćie mowa o późniejszym odbijaniu tego na kondensorze.

Polypana świeciłem na 50, o ile dobrze pamiętam - przewracam raz, ale energicznie. Robię to głównie po to, by nie było smug od braku mieszania :)
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
macos
-#
Posty: 57
Rejestracja: 09 kwie 2007, 18:29
Lokalizacja: Jawor

Post autor: macos »

Napisz gdzie kupiłeś węglan sodu.Sprawdzałem w Twoim mieście,w znanej hurtowni chemicznej,niestety tam nie ma w ofercie.
Pozdr.
Edit.
Już mam,źle szukałem,trzeba szukać :sodu węglan,a nie węglan sodu :oops:

[ Dodano: Pią 16 Sie, 2013 ]
Węglan sodu już mam,w niedługim czasie przymierzam się do wołania APX 100,czasów nigdzie nie ma dla D23 HAD ,więc zastosuję czas podany przez ciebie
rayman pisze:Równie fajnie wychodził Polypan (czas wywołania 14-15min, fikołki w każdej 5 minucie) czy APX 100 (15min).
,
Aż jestem ciekawy co wyjdzie.
Obrazek
AGFA APX 100 w D 23 HAD ,13 min
Jest to skan (zwykła drukarka ze skanerem) odbitki na papierze ORWO BRILANT o gradacji twardej.Papier z 1992 roku wołany w Tetenalu Ekubrom.

[ Dodano: Nie 22 Cze, 2014 ]
Szukam czasu dla wywołania Delty 100 w D23 HAD,może ktoś podpowie.
ODPOWIEDZ