Jak wywołać Ektara 100 naświetlanego na 12 Asa?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Jak wywołać Ektara 100 naświetlanego na 12 Asa?

Post autor: renes »

Zapomiałem w światłomierzu przestawić czułość i założonogo po praz pierwszy średniego Kodaka Ektara 100 naświetlałem na czułości 12Asa.
Jak go najlepiej teraz wywołać i jakich efektów/zmian mogę się spodziewać na zdjęciach?

Czy w ProfiLabie poradzą sobie z nim?


.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2012, 16:34 przez renes, łącznie zmieniany 1 raz.
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

Mi tam forsują w porfilabie ale nie aż do tego stopnia..


Szczerze to wątpie w to żeby było ok.
Ektar ma dość małą rozpiętość tonalną i nie znosi błędów ekspozycji. Widziałem kiedyś próby forsowania ektara - jakaś masakra..

- bądź szczęśliwy jesli cokolwiek wyjdzie..

[ Dodano: Sob 28 Kwi, 2012 ]
Portra jest elastyczna ale przy rorsowaniu o 2EV mocno się rozwala (o 1EV ładnie znosi)

A tego ektara trzeba by wywołać forsownie +3EV
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

to mnie nie pocieszyłeś, nie wiem czy jest więc sens zanosić go do wywołania...
Arnold
-#
Posty: 173
Rejestracja: 14 cze 2007, 07:27
Lokalizacja: Łódzkie

Post autor: Arnold »

Chyba odwrotnie, jest mocno prześwietlony, a forsuje się przewołaniem niedoświetlone, np. gdyby był naświetlony na 400 asa
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

a faktycznie.. czyli minus 3ev ;) ale forsowania w dół nikt w warszawie nie robi, maszyny przeciagowe (profilab czy relax foto)- musisz znaleźć lab z maszyna ramową albo taki co woła w jobo..

I tak nie zmienia to faktu że ektar nie nawidzi błędów naświetlenia.. wiec efekt będzie conajmniej "losowy"
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Jak piszą poprzednicy z tego ektara niewiele wyjdzie. Wpadnij na Prostą do pana Marka z czarno-białe może coś wymyśli. Miałem podobny przypadek tyle, że na 25 naświetlałem i wyszła kupa
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Dzięki. Zaniosę. Wybiorę się jednak jeszcze raz w to samo miejsce aby zrobić kilka zdjęć.
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

albo poczekaj 2 tygodnie będę wywoływał swoje filmy. Chemii starczy na Twój pull
fiakier
-#
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2009, 16:25
Lokalizacja: Lublin

Post autor: fiakier »

michalkruk pisze:(...) ektar nie nawidzi błędów naświetlenia.. (...)
Fiu, fiu... czyżbym naświetlał w punkt (a wskazania urządzeń koryguję na oko zwykle)?

Wybaczenia upraszam za wtręt pozatematyczny ale czuję się nieco podbudowany - jak dotąd tylko ze dwie - trzy klatki (na paręnaście rolek) tegoż filmu poległy u mnie na świetle. Rzecz jasna marnych kadrów to nie może tłumaczyć:).
Pozdrawiam.
michalkruk
-#
Posty: 198
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: michalkruk »

to prosze tu jest dobry i zły ektar ;)
Załączniki
dobry.jpg
zly.JPG
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Ja bym nie panikowal. Zdarzylo mi sie kiedys przeswietlic kolorowy negatyw o 2EV (ja wtedy pomylilem sie mierzac swiatlo jak dla zalozonego telekonwertera, ale mialem go wtedy zdjetego). Wyniki wyszly zaskakujaco dobrze. To byl wprawdzie inny material (bodajze Portra 160), ale mysle ze Ektar, choc kontrastowy, tez cos tam zachowa.

Wiec Pull na ile sie da i sadze ze cos powinno wyjsc. Jesli bedzie jakis problem, to stawiam ze z zeskanowaniem tego.
ODPOWIEDZ