magiczny kwadrat

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

carlaav
-#
Posty: 10
Rejestracja: 27 gru 2010, 12:43
Lokalizacja: Katowice

magiczny kwadrat

Post autor: carlaav »

W końcu udało mi się trafić na porządne forum o fotografii analogowej, skupiającej rzeszę wybitnych znawców tematu :)
Postanowiłam napisać, ponieważ potrzebuję rady dotyczącej średniego formatu. Proszę mnie od razu nie linczować, że nie używam wyszukiwarki, albo nie przejrzałam poprzednich wątków, gdyż uprzednio to uczyniłam :-D
Przechodząc do konkretów.. Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu aparatu 6x6. Rozważałam różne opcje i dalej ciężko mi się na cokolwiek zdecydować. Myślałam o psixie, ponieważ strasznie podoba mi się plastyka obrazu otrzymana dzięki zeissowskim obiektywom, mała GO, specyficzna nieostrość zdjęć. Oczywiście zwolenników tego aparatu jest tyle samo co przeciwników. To co mnie przeraża, to problemy z serwisowaniem psixa (kiedy się już zepsuje), waga aparatu, brak światłomierza, a więc dodatkowa konieczność noszenia cyfry.. można by długo wymieniać. Plusem jest cena, chociaż za dobrego psixa z biometarem i gwarancją trzeba dać ok 700 zł.
Dlatego też myślałam o czymś bardziej niezawodnym. I tu właśnie jest pies pogrzebany. Nie mam pojęcia co wybrać. Nie chciałabym przekraczać kwoty 3 tys. Na myśl przychodzi mi: Hasselblad (504 CX, EL), Bronica, Arax (z tym że zdjęcia już nie są tak fantastycznie nieostre jak w przypadku psixa) no i Mamiya (ale tu niestety musiałabym pożegnać się z magicznym kwadratem). Bardzo proszę o rady.
Awatar użytkownika
miron19j
-#
Posty: 86
Rejestracja: 01 lut 2010, 10:42
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Kontakt:

Re: magiczny kwadrat

Post autor: miron19j »

carlaav pisze:To co mnie przeraża, to problemy z serwisowaniem psixa (kiedy się już zepsuje), waga aparatu, brak światłomierza, a więc dodatkowa konieczność noszenia cyfry..
Witaj,
akurat w tym przypadku nie masz racji. Do Psixa jest pryzmat z pomiarem.
Problem jest z nakładaniem klatek Dlatego też zrezygnowałem z jego używania.
A z serwisem, przynajmniej w Warszawie, nie ma problemu.
Dlatego też myślałam o czymś bardziej niezawodnym. I tu właśnie jest pies pogrzebany. Nie mam pojęcia co wybrać. Nie chciałabym przekraczać kwoty 3 tys. Na myśl przychodzi mi: Hasselblad (504 CX, EL), Bronica, Arax (z tym że zdjęcia już nie są tak fantastycznie nieostre jak w przypadku psixa) no i Mamiya (ale tu niestety musiałabym pożegnać się z magicznym kwadratem). Bardzo proszę o rady.
właśnie czekam na Bronicę SQ-AM, jedzie do mnie z Niemiec.
Kupiłem na eBayu, komplet, za 1200.-
carlaav
-#
Posty: 10
Rejestracja: 27 gru 2010, 12:43
Lokalizacja: Katowice

Re: magiczny kwadrat

Post autor: carlaav »

Jest pryzmat z pomiarem, ale słyszałam, że zawodny i drogi.. A jak u Ciebie się spisywał?
Odnośnie nakładania klatek, podobno aparat da się "przerobić", albo jest to kwestia zbyt szybkiego puszczania dźwigni naciągu filmu (u niektórych ponoć działa). Kupowanie psixa na allegro czy ebayu to dla mnie jak gra w ruletke. nigdy nie wiadomo na co trafisz..Dlatego boje się utopić kasę w ten aparat, a potem się bawić z serwisowaniem. Do Warszawy mam daleko ;)

Jeśli chodzi o Bronkę, to kompletnie się nie znam. Możesz coś więcej napisać o tym aparacie?
carlaav
-#
Posty: 10
Rejestracja: 27 gru 2010, 12:43
Lokalizacja: Katowice

Post autor: carlaav »

slawoj pisze: Możesz nowy pryzmat do KIEV 60 kupić już za 50,-zł.
Na e-bayu cena pryzmatu do psixa waha się od 150-700 zł.. Poza tym, jak z jego dokładnością?
Awatar użytkownika
miasto.mania
-#
Posty: 32
Rejestracja: 23 lut 2010, 21:05
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

Post autor: miasto.mania »

miałam podobny problem jakiś czas temu, w związku ze średnim formatem i obiektywami do niego. póki co stałam się szczęśliwą posiadaczką Yashici24. właściwie dlaczego nie rozważasz tlr'a? brak wymiennych obiektywów (no oprócz mamiyi) i kaset?
jeśli jednak tlr to albo rolleiflex albo yashica. na rolleicordach się nie znam. ale nowsze modele mają optykę starszych modeli Rolleiflexów, więc też są ok. Starty i Lubitele sobie od razu odpuść ;)
jak chcesz chodzić z Mamiyą po mieście, to już zapisz się na siłownię ;)
Hasselblad 500c/m jest najpopularniejszy (z Hasseli) i chyba najłatwiej go dostać. prędzej czy później też zaopatrzę się w tego Hasselblada.
z radzieckich jest jeszcze Kiev88, ale to też nie wiadomo, w jakim momencie zachce mu się zepsuć. z 6x7 masz jeszcze Pentaxa67. Bronici, jak kolega wyżej wspomniał też są fajne i mają nawet wymienne kasety z 6x6 na 6x7 ;)
życzę powodzenia w poszukiwaniach i udanych decyzji, bo kwadrat wciąga!
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

O sorry, nie doczytałem że piszesz o pryzmacie do Psix-a (a ja o KIEV 60).
carlaav
-#
Posty: 10
Rejestracja: 27 gru 2010, 12:43
Lokalizacja: Katowice

Post autor: carlaav »

miasto.mania pisze:właściwie dlaczego nie rozważasz tlr'a? brak wymiennych obiektywów (no oprócz mamiyi) i kaset?

życzę powodzenia w poszukiwaniach i udanych decyzji, bo kwadrat wciąga!
taa.. głównie chodzi o brak wymiennych obiektywów, ciemną matówkę, a poza tym jakoś do mnie nie przemawiają. chociaż z drugiej strony, nie sprawiają takich kłopotów jak psixy ;-)
Kievy też odpadają..

Dzięki. Mam straszny mętlik w głowie, szukam i szukam, a chce już wreszcie zacząć robić zdjęcia..
Leszeg
-#
Posty: 163
Rejestracja: 10 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

Post autor: Leszeg »

Jest jeszcze Mamiya w kwadracie czyli 330 lub 220. W podanej cenie możesz mieć korpus i kilka rewelacyjnych obiektywów. Nie ma nakałdania klatek, sa bardziej niezawodne niż Psixy czy Kievy.
Przyzwoity serwis masz w Krakowie na ul. Krakowskiej - to gdybyś chciała bawić się w fotosovieticusy.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem wg mnie jest porządny Rolleiflex z planarem, a matówkę można przecież wymienić. A , że nie ma wymiennej optyki? Może to i dobrze?
W podanej cenie zmieści sie zrszta też przyzwoity zestaw Hassela ...
Powiedz jakie zdjęcia chcesz robić , to może łatwiej Ci będzie pomóc.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2010, 14:49 przez Leszeg, łącznie zmieniany 1 raz.
carlaav
-#
Posty: 10
Rejestracja: 27 gru 2010, 12:43
Lokalizacja: Katowice

Post autor: carlaav »

Leszeg pisze:Jest jeszcze Mamiya w kwadracie czyli 330 lub 220. W podanej cenie możesz mieć korpus i kilka rewelacyjnych obiektywów. Nie ma nakałdania klatek, sa bardziej niezawodne niż Psixy czy Kievy.
Przyzwoity serwis masz w Krakowie na ul. Krakowskiej - to gdybyś chciała bawić się w fotosovieticusy.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem wg mnie jest porządny Rolleiflex z planarem, a matówkę można przecież wymienić. A , że nie ma wymiennej optyki? Może to i dobrze?
W podanej cenie zmieści sie zrszta też przyzwoity zestaw Hassela ...
Powiedz jakie zdjęcia chcesz robić , to może łatwiej Ci będzie pomóc.
Dzięki za konkretną odpowiedź :) Jeśli chodzi o zdjęcia, to głównie portrety w plenerze, bo studiem nie dysponuje. czasem trochę przyrody..
Zastanawiałam się nad Rolleiflexem, ale wg mnie lepiej już zainwestować w Hasselblada (chociaż mogę się mylić).
Nie wiem czy mogę wklejać linki, w każdym bądź razie myślałam o czymś takim:
http://cgi.ebay.pl/HASSELBLAD-503-CX-PL ... 255fd5bc7d
http://allegro.pl/hasselblad-el-akcesor ... 33589.html
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Leszeg pisze:Przyzwoity serwis masz w Krakowie na ul. Krakowskiej - to gdybyś chciała bawić się w fotosovieticusy.
Chciałbym wreszcie rozwiać ten mit. Nie wiem kiedy ostatnio korzystałeś z ich usług, bo ja mniej więcej miesiąc temu zadzwoniłem do nich w sprawie serwisu Saluta-S. Przez telefon było słychać jak pan zrobił wielkie oczy, a na koło ratunkowe z mojej strony, że to to samo co Kiev 88 padła krótka odpowiedź - "W Krakowie takie rzeczy to tylko na Czapskich".
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

mysle ze wszelakie wersje hasa el elx itp mozesz sobie darowac, nie potrzeba ci dodatkowych kilogramów w postacie driverów itp
napewno warto zapoznac się z tą stroną
bardzo przydatne rozwiniecie numerów seryjnych puszek dupek......

co do braku swiatłomierza to i w haselu bedzie Cie to gryzło, bo pryzmaty z pomiarem są po prostu drogie, te bez pomiaru do tanich tez nie nalerzą
tansza alternatywą jest bronica zenza i chyba nie gorsza, bo jest duuuzo tansza, plus moze nawet troche bardziej wypasiona, ale to nie hass ;)
a ten z pierwszego linka jeszcze pojdzie napewno troche w gorę, szkoda ze sprzedający nie podal numerów seryjnych
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

zaphod pisze:Przez telefon było słychać jak pan zrobił wielkie oczy, a na koło ratunkowe z mojej strony,
Podobnie było w moim przypadku.

Hassel 500c/m, albo 503 to bardzo dobry sprzęt, ale niestety z cenami akcesoriów i obiektywów nie jest już tak wesoło...

W tej cenie bym polecał sq-ai, albo mamiykę C330. A ponieważ pudło nie robi zdjęć, równie dobrą opcją jest:
psix, sonnar i porządny światłomierz (zamiast cyfry).

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 27 gru 2010, 17:34 przez zieloo, łącznie zmieniany 1 raz.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

carlaav pisze:Zastanawiałam się nad Rolleiflexem, ale wg mnie lepiej już zainwestować w Hasselblada (chociaż mogę się mylić).
Hassel z pryzmatem nie jest już taki poręczny, a obiektywy do niego, inne niż 80mm, też ważą swoje.
Jeśli będziesz zabierać aparat w teren, proponuję coś lekkiego. Ja mam Mamiyę 645 i bardzo sobie chwalę. Lekki system (do małej torby zmieści się body, 2 magazynki i 2 obiektywy) z dostępnym bardzo przyzwoitym pryzmatem z pomiarem. No i te 15 zdjęć na filmie, a nie 12 ;)
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

zieloo pisze:
zaphod pisze:Przez telefon było słychać jak pan zrobił wielkie oczy, a na koło ratunkowe z mojej strony,
Podobnie było w moim przypadku.

Hassel 500c/m, albo 503 to bardzo dobry sprzęt, ale niestety z cenami akcesoriów i obiektywów nie jest już tak wesoło...

W tej cenie bym polecał sq-ai, albo mamiykę C330. A ponieważ pudło nie robi zdjęć, równie dobrą opcją jest:
psix, sonnar i porządny światłomierz (zamiast cyfry).

Pozdrawiam
A ja bym dodał jeszcze Bronice S2A, choc to tez juz wiekowy sprzet (choc zwykle w podobnym wieku co np. C330/C220). Za to niezbyt drogi, dosc solidny a obiektywy nie sa takie ciezkie (chocby przez brak wbudowanej migawki), firmowane przez Nikkora i jest ich spory wybor.
carlaav
-#
Posty: 10
Rejestracja: 27 gru 2010, 12:43
Lokalizacja: Katowice

Post autor: carlaav »

nie mam zbyt wiele czasu by odpisać, więc wklejam tylko link. myślałam o tym pentaconie. jest pryzmat, a nawet dwa i 3 obiektywy na wyposażeniu. Cena dość przystępna..

http://allegro.pl/pentacon-six-tl-2-pry ... 78218.html
ODPOWIEDZ