Elektrostatyczność

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
tomograf
-#
Posty: 35
Rejestracja: 02 gru 2009, 21:33
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Elektrostatyczność

Post autor: tomograf »

Witam

Zaobserwowałem ciekawą rzecz, a mianowicie:
Podczas zakładania pierwszego filmu (120 HP5+) do koreksu, gdy już wkręciłem cały negatyw na szpulkę i odrywałem taśmę klejącą papier, nagle coś mi zaświeciło w ciemnościach, rozejrzałem się po łazience ale ciemność była nieprzenikniona, pomyślałem że mi się przywidziało ;)

Kiedy wkręcałem następny negatyw, sytuacja się powtórzyła, podczas odklejania taśmy widoczna jest niewielka, lecz wyraźnie dostrzegalna seria błysków (świecenie) na styku taśmy i negatywu, czy zaobserwowaliście coś podobnego ? czy może to zaświetlić negatyw ?

Pytam, bo miałem na negatywie na pierwszej klatce delikatne zaświetlenie i zastanawiam się czy obie sprawy nie mają związku ?
Pozdrawiam
tomograf

----------------
* Bronica SQ-Ai * Polaroid Land 250 * 18x24 Curt Bentzin Gorlitz * Kiev 88 * Kiev 60*
--------------------------------------------
www.tomograf.wordpress.com
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Zdarzyło mi się to przy filmach ORWO i Svema, ale HP5?... To ciekawe.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Ja też tak miałem.
Awatar użytkownika
tomograf
-#
Posty: 35
Rejestracja: 02 gru 2009, 21:33
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: tomograf »

No za pierwszym razem to miałem stracha, bo zaświeciło tak ze widziałem swoje palce, myślałem, że gdzieś słabo łazienkę zaciemniłem.
Pozdrawiam
tomograf

----------------
* Bronica SQ-Ai * Polaroid Land 250 * 18x24 Curt Bentzin Gorlitz * Kiev 88 * Kiev 60*
--------------------------------------------
www.tomograf.wordpress.com
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Oj... archiwum się nie czytało...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tryboluminescencja
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

tomograf pisze:czy zaobserwowaliście coś podobnego ?
kiedyś, dawno temu. od tamtego momentu nie odklejam taśmy, tylko ją przerywam, ale raczej przez to, że kiedyś naderwałem acrosa, jak chciałem oderwać taśmę.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Mi błyska przy Fuji i Kodakach (chyba wszystkich jakie robiłem), co ciekawe przy Rolleiach ciemność, widzę ciemność ;-)
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
tomograf
-#
Posty: 35
Rejestracja: 02 gru 2009, 21:33
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: tomograf »

rbit9n,
...tylko ją przerywam
...znaczy się, czyli jak ?
Pozdrawiam
tomograf

----------------
* Bronica SQ-Ai * Polaroid Land 250 * 18x24 Curt Bentzin Gorlitz * Kiev 88 * Kiev 60*
--------------------------------------------
www.tomograf.wordpress.com
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

znaczy biorę film w jedną dłoń trzymając za taśmę mocującą film, w drugą dłoń papier, także ujmując go w miejscu gdzie jest taśma, którą przerywam na granicy film-paper. taśmy nie odklejam, idzie do koreksu na filmie. nigdy się nie odkleiła podczas wołania.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
tomograf
-#
Posty: 35
Rejestracja: 02 gru 2009, 21:33
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: tomograf »

Aha czyli że taśma nie przeszkadza, w takim razie też nie będę jej odklejał.
Pozdrawiam
tomograf

----------------
* Bronica SQ-Ai * Polaroid Land 250 * 18x24 Curt Bentzin Gorlitz * Kiev 88 * Kiev 60*
--------------------------------------------
www.tomograf.wordpress.com
Awatar użytkownika
jjb
-#
Posty: 38
Rejestracja: 03 mar 2007, 08:49
Lokalizacja: Dąbrowa Szlachecka
Kontakt:

Post autor: jjb »

Niestety mnie się kilka razy taśma odkleiła, na szczęście nic się poważnego nie stało, a miałem stracha. Odrywam powoli taśmę, nigdy nic się mi nie zaświetliło.
Swoją drogą, teraz nawijam ze szpuli filmy małoobrazkowe, klejąc je do wystającego z kasety kawałka filmu. Raz użyłem taśmy izolacyjnej, bo taką miałem pod ręką i kawałek taśmy, jaki mi spłynął z filmu pobrudził mi kilka klatek. Miałem problem, aby to doczyścić. Teraz używam taśmy papierowej, która odkleja się bardzo dobrze (ale nie sama) i nie pozostawia śladów na filmie.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

całe życie odrywam papier od negatywu pozostawiając taśmę na negatywie (testowane na t-maxach, trixach, hp5+, fomapanach, Ilfordach PAN, Rollei Retro 400) i nigdy nic się nie stało z taśmą przy wywoływaniu i nigdy mi nic nie zaświeciło...
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Zaświeca się, i to nie zawsze, tylko przy odrywaniu od negatywu taśmy, od papieru nie.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Leebrus
-#
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2009, 23:20
Lokalizacja: Szu
Kontakt:

Post autor: Leebrus »

Szczerze - to przy sredniaku nie zauwazylem nigdy tego efektu. Ale juz odwijajac tasme izolacyjna w ciemni - owszem.
a co do wyjasnienia tego zjawiska - wystarczy spojrzec kilka postow wyzej na link Henry'ego, albo nizej, ta ten link 8-) :
http://www.focus.pl/newsy/zobacz/publik ... -klejacej/
rafael.j
-#
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2011, 20:04
Lokalizacja: Praga CZ

Post autor: rafael.j »

Świeci - fp4 ilforda, przy odrywaniu filmu od taśmy. Chciałem skleić dwie rolki razem, i jak odrywałem taśmę to pięknie błysnęło, na 1 i 2 filmie. Zobaczymy czy na po wywołaniu będzie widać :evil:
ODPOWIEDZ