Odbitki na niepapierze

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

optymista
-#
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2020, 10:44

Odbitki na niepapierze

Post autor: optymista »

Cześć,

zastanawiam się czy odbitki można wykonać na innych materiałach niż papier. Np. miękkie materiały (drewno, tkaniny), albo twarde (glazura, metal). Teoretycznie papier jest nasączony substancją światłoczułą, więc z miękkimi materiałami nie powinno być problemu, ale jak nasączyć szkło? :) Może nanieść cieńka warstwę żelu z substancją światłoczułą, który później należy utwardzać?

Ktoś, coś, kiedyś próbował albo czytał?
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Odbitki na niepapierze

Post autor: skpt »

Można. Jest nawet polska literatura. Szukaj pod hasłem "techniki szlachetne". Jest w kraju trochę zapaleńców. Jak szukasz wiedzy w tym temacie, to autor tej książki zdaje się prowadzi warsztaty:
https://szlachetnafotografia.com/cyjano ... raktyczny/

Jest w Polsce (również tu na forum) trochę ludzi, którzy się w to bawią. Niemniej nie wiem czy zaczynanie z tej strony jest najlepszym pomysłem. Ilość zmiennych będzie bardzo duża, być może przeszkadzająca w opanowaniu konceptu. Nakłady czasowe duże lub bardzo duże. Nie wiem czy nie lepiej najpierw opanować zwykłą pracę pod powiększalnikiem, żeby mieć punkt odniesienia i poznać podstawowe metody pracy z materiałami w ciemni.
optymista
-#
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2020, 10:44

Odbitki na niepapierze

Post autor: optymista »

skpt, bardzo dziękuję! Tego mi brakowało - wiem, już czego szukać.

Zgadzam się, że trzeba zacząć od podstaw, ale wiesz jak jest... zacząłem od aparatu analogowego, to ograniczały mnie fotolaby. Zabrałem się za samodzielne wywoływanie filmu, to ograniczają mnie skany i cyfrowa obróbka zdjęć. Zabieram się teraz za powiększalnik i już w tyle głowy rodzą się kolejne pomysły :)
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Odbitki na niepapierze

Post autor: skpt »

Na zdrowie :-) Foma ma w ofercie gotową emulsję fotograficzną, którą możesz nanosić na różne materiały. Tutaj jest o tyle łatwiej, że naświetlanie jest zwykłym światłem, a nie UV. Czyli można robić powiększenia ze zwykłych negatywów, bez konieczności wydruku negatywów cyfrowych do stykowego kopiowania, lub stosowania naprawdę dużych aparatów. Przy tym można zacząć zabawę od nanoszenia emulsji na zwykłe papiery ze sklepu plastycznego, o wybranej fakturze, gramaturze itd. Przejście od zwykłego papieru w ciemni do takiego rozwiązania chyba byłoby najbardziej płynne. Mimo pozornej prostoty, przyzwoite wykonanie takich obrazków rodzi całe stado wyzwań i być może pozwoli odpowiedzieć na pytanie czy w ogóle Cię to będzie "kręcić", bez konieczności dużych inwestycji - wystarczy powiększalnik, zwykła ciemnia, miska z ciepłą wodą itd. (-:
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Odbitki na niepapierze

Post autor: aka »

optymista pisze: 10 wrz 2020, 08:43 czy odbitki można wykonać na innych materiałach niż papier
Np. na porcelanie. Na spacerze cmentarnymi alejkami można efekty zaobserwować, albo na wystawie niektórych zakładów fotograficznych.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Odbitki na niepapierze

Post autor: zladygin »

Emulsja fomy to dobry początek. Nie próbowałem na innych podłożach, ale na grubym papierze, np akwarelowym, wyniki są interesujące. Są też emulsje multigradacyjne, ale bez przesady.
Cyjanotypia jest bardziej wynagająca.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Odbitki na niepapierze

Post autor: Imperitus »

optymista, papier nie jest nasączony emulsją, jest nią pokryty. Jak pisali koledzy- pokrywać tym można wszystko, może techniki fotooffsetowe Cię zainteresują? Albo serigrafia
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
optymista
-#
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2020, 10:44

Odbitki na niepapierze

Post autor: optymista »

Kurcze, ale to forum mi się podoba :) Niby niszowy temat sobie wymyśliłem, a w kilkadziesiąt godzin mam wasze wsparcie i konkretne porady. Emulsja Foma - super informacja. Dziękuję.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Odbitki na niepapierze

Post autor: 4Rider »

optymista pisze: 12 wrz 2020, 15:16 Emulsja Foma
Daje radę, pamiętam dawne udane eksperymenty na kamieniach [otoczakach] i liściach 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Odbitki na niepapierze

Post autor: rbit9n »

w fotonegatywie, takim sklepie łódzkim, pan Darek miał swego czasu specjalną miksturę, do robienia powiększeń na koszulkach i chyba ogólnie tkaninach.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ