Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Amela
-#
Posty: 6
Rejestracja: 12 cze 2019, 19:27

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: Amela »

Podczas wymieniania filmu bateria rozładowała się całkowicie. Dźwignia się przyblokowała i nie można jej do końca przełożyć, lustro tak samo nie chce wrócić, cały czas jest w gorze. Przycisk można wciskać jakby ale nic się nie dzieje wtedy, Teraz tez widzę ze przycisk R tez jest wciśnięty i po wymianie baterii, nie działają żadne kontrolki w tym ta od światłomierza. Co to może być ? :-/
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: technik219 »

Po zmianie baterii (byleby na dobre) przestaw dźwigienkę trybów pracy (z lewej wokół korbki) w pozycję "check". W OM-2 SP w tej pozycji następuje reset. W ogóle poprzełączaj tryby pracy: auto, manual, check i z powrotem. Warunek: muszą być dobre baterie.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: 4Rider »

Amela wymień baterie na nową i napisz jakie skutki - będziemy rozważać 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Amela
-#
Posty: 6
Rejestracja: 12 cze 2019, 19:27

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: Amela »

4Rider pisze: 28 kwie 2020, 20:02 Amela wymień baterie na nową i napisz jakie skutki - będziemy rozważać 8-)
Właśnie W tym problem że włożyłam nowe I dalej nic :(
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: flonidan »

Powiem ,że tak samo miałem po wyczerpaniu baterii w mamiya 645 .Poczekaj parę minut aby układ się wyzerował ,naładowały się kondensatory -ja też myślałem że nic nie działa po 5 minutach wszystko śmigało.Podobną sytuację miałem w Bessie 3m .Spróbuj opuścić lustro w trybie samowyzwalacza lub na czasie B.
jacek
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: flonidan »

W migawce elektromagnetycznej przycięcie lustra w górze to norma .Muszę sprawdzić w swoim OM40 jak to jest.
jacek
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: flonidan »

Norma przy próbie wyzwolenia migawki bez baterii.
jacek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: J.A. »

flonidan, Każdy mądrzejszy od OM1 tak ma. Ja tak miałem z OM4Ti. Byłem cały posłany jak mi sią tak zrobiło.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: rbit9n »

aloha!
Amela pisze: 28 kwie 2020, 20:38 Właśnie W tym problem że włożyłam nowe I dalej nic :(
no ale czy przekręciłaś kółko nastaw na "check"? w Olkach dopiero wtedy jest opuszczane lustro, po zablokowaniu przez słabe bakterie.

poniżej link do anglojęzycznej instrukcji OM-PC, czyli OM-40 na niektóre rynki, np. amerykański.
https://www.olympusamerica.com/files/oi ... ymp_PC.pdf
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Amela
-#
Posty: 6
Rejestracja: 12 cze 2019, 19:27

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: Amela »

rbit9n pisze: 29 kwie 2020, 07:32 aloha!
Amela pisze: 28 kwie 2020, 20:38 Właśnie W tym problem że włożyłam nowe I dalej nic :(
no ale czy przekręciłaś kółko nastaw na "check"? w Olkach dopiero wtedy jest opuszczane lustro, po zablokowaniu przez słabe bakterie.

poniżej link do anglojęzycznej instrukcji OM-PC, czyli OM-40 na niektóre rynki, np. amerykański.
https://www.olympusamerica.com/files/oi ... ymp_PC.pdf
robiłam wszystko z powyżej wymienionych rzeczy po sto razy I nic się nie odcina
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: Nomad »

Sprawdź czy migawka jest domknięta. jeżeli tak, to zwiń do końca, i wyjmij film. Po wyjęciu filmu, zamknij aparat i przestaw czas na B. Naciągnij migawkę kilka razy, aż przycisk R odskoczy. Wyzwól migawkę. Jeżeli nie zadziała, dociśnij lustro do matówki, i powtórz procedurę. U mnie to działało- na nowych bateriach.
PS Dobrze jest używać w tym korpusie baterii srebrowych, jest wyjątkowo wrażliwy na spadek napięcia.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: J.A. »

Obstawiam, że to właśnie baterie są problemem.
W instrukcjach z tamtych czasów nikt nie wspominał o bateriach alkalicznych (LR), tylko srebrowych (SR).
Moja suwmiarka „mitutoyo” też praktycznie nie działa na bateriach alkalicznych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Olympus OM 40 ... co zrobić ?

Post autor: morotegari »

Zacznij od założenia porządnych baterii, nie jakiejś tam taniochy typu Vinnic.
ODPOWIEDZ