Wybór papieru.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Witam.
Jestem w trakcie kompletowania ciemni do fotografii cz-b i mam pytanie: Jaki papier wybrać: stałogradacyjny czy wielogradacyjny. Jestem osobą początkującą w fotografii tradycyjnej, więc proszę o pomoc. Raczej będę wybierał firmę Foma
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór papieru.

Post autor: 4Rider »

Ja człowiek starej daty powiem: stałogradacyjny, baryt matowy.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Wybór papieru.

Post autor: darekdp »

Nie słuchaj poprzednika. Jeżeli nie chcesz się załamywać na początku, wybierz zmiennogradacyjny, plastik (RC).
Poćwiczysz, dojdziesz do wprawy i potem możesz próbować powalczyć na barycie. A Ty, 4Rider robisz coś na barycie?
Może coś pokażesz?
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór papieru.

Post autor: 4Rider »

Jak zaczynałem był tylko baryt chłopie i jakaś dziwna ta Twoja zaczepka - dawno skończyłem czasy że chciałbym cokolwiek komukolwiek udowadniać 8-)
Jaka wprawa? Stalogradacyjny baryt matowy jest idealny do retuszu - och jakie historie można wyprawiac! - a plastik fantastik - to tam trzeba już być pewnym.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Wybór papieru.

Post autor: shredderr »

4Rider pisze: 23 kwie 2020, 13:12 Ja człowiek starej daty powiem: stałogradacyjny, baryt matowy.
I pewnie jesteś mistrzuniu, co na stałej gradacji zrobi poprawną odbitkę z małokontrastowego motywu jak i fotę w południowym słońcu ?
Tylko nie pisz bajek ;)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór papieru.

Post autor: 4Rider »

Nie konwersuje z osobami które chcą sobie podnieść własne poczucie wartości przez próbę wysmiania innych terminami typu "mistrzunio". Na ra.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Wybór papieru.

Post autor: shredderr »

Wyśmiewam głupoty, jakie prawisz, nie Ciebie.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór papieru.

Post autor: 4Rider »

shredderr pisze: 23 kwie 2020, 19:56 Wyśmiewam głupoty, jakie prawisz, nie Ciebie.
Taak - glupoty, a prawda jest jedna i to szczególnie w gustach i doświadczeniach - ogarnij się chłopie i przeczytaj cała wymianę zdań: jeden poleca jedno, a drugi pisze: to źle co poleca pierwszy, moja racja jest racjonalniejsza - prawie jak w polityce :mrgreen:

Ja zaczynałem jak napisałem i uważam nadal że to najłatwiejszy papier do ogarnięcia i daruje wiele błędów, które można redukować retuszem: olowkami, węglem i kredkami.
Ale inny wiek, inne doświadczenia rozumiem, ale nie można pisać, że ktoś pisze glupoty jeśli pisze empirycznie - to przecież głupota - jakbyś próbował kogoś kto był taken przekonać że jest chory psychicznie - paniemajesz? - chyba nie - ja z wiarą że tak 8-)
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2020, 20:21 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Wybór papieru.

Post autor: skiper75 »

shredderr pisze:
4Rider pisze: 23 kwie 2020, 13:12 Ja człowiek starej daty powiem: stałogradacyjny, baryt matowy.
I pewnie jesteś mistrzuniu, co na stałej gradacji zrobi poprawną odbitkę z małokontrastowego motywu jak i fotę w południowym słońcu ?
Tylko nie pisz bajek ;)
Nawet jesli sie zgadzam z Toba co do meritum to sposob wyrazania swoich mysli masz prostacki. Co poniekad moze swiadczyc o Twoim poziomie intelektualnym.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Wybór papieru.

Post autor: shredderr »

4Rider pisze: 23 kwie 2020, 20:16
shredderr pisze: 23 kwie 2020, 19:56 Wyśmiewam głupoty, jakie prawisz, nie Ciebie.
Taak - glupoty, a prawda jest jedna i to szczególnie w gustach i doświadczeniach - ogarnij się chłopie i przeczytaj cała wymianę zdań: jeden poleca jedno, a drugi pisze: to źle co poleca pierwszy, moja racja jest racjonalniejsza - prawie jak w polityce :mrgreen:

Ja zaczynałem jak napisałem i uważam nadal że to najłatwiejszy papier do ogarnięcia i daruje wiele błędów, które można redukować retuszem: olowkami, węglem i kredkami.
Ale inny wiek, inne doświadczenia rozumiem, ale nie można pisać, że ktoś pisze glupoty jeśli pisze empirycznie - to przecież głupota - jakbyś próbował kogoś kto był taken przekonać że jest chory psychicznie - paniemajesz? - chyba nie - ja z wiarą że tak 8-)
Odbitke należy robić tak, aby nie trzeba było jej retuszować. Panimajesz ?
A sposób, który proponujesz powoduje, że się ktoś szybko zniechęci.
Odbitka ma być odbitką, a nie: 30% odbitki, 70% artystycznym tuszowaniem tego, co się spier...ło niewłaściwym doborem materiału. Takie jest moje zdanie.
Po to został wprowadzony papier MG, aby wszystkie motywy od mdłych do bardzo kontrastowych były możliwe do odbicia na jednym typie papieru.
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Wybór papieru.

Post autor: darekdp »

4Rider pisze: 23 kwie 2020, 19:24 Jak zaczynałem był tylko baryt chłopie i jakaś dziwna ta Twoja zaczepka - dawno skończyłem czasy że chciałbym cokolwiek komukolwiek udowadniać 8-)
Jaka wprawa? Stalogradacyjny baryt matowy jest idealny do retuszu - och jakie historie można wyprawiac! - a plastik fantastik - to tam trzeba już być pewnym.
Jak ja zaczynałem to nie było żadnego barytu. Był po prostu papier fotograficzny twardy, miękki itd. Po wielu latach wróciłem do ciemni i bardzo mi odpowiada łatwość i szybkość wykonywania dobrych odbitek. A jaka oszczędność wody.
Pozdrawiam
Darek
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Wybór papieru.

Post autor: shredderr »

skiper75 pisze: 23 kwie 2020, 20:20
shredderr pisze:
4Rider pisze: 23 kwie 2020, 13:12 Ja człowiek starej daty powiem: stałogradacyjny, baryt matowy.
I pewnie jesteś mistrzuniu, co na stałej gradacji zrobi poprawną odbitkę z małokontrastowego motywu jak i fotę w południowym słońcu ?
Tylko nie pisz bajek ;)
Nawet jesli sie zgadzam z Toba co do meritum to sposob wyrazania swoich mysli masz prostacki. Co poniekad moze swiadczyc o Twoim poziomie intelektualnym.
Poziom intelektualny w normie, serio :)
CO do drugiej kwestii to się nie wypowiem
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór papieru.

Post autor: 4Rider »

Odbitka to tzw. StykÓwka. Chyba chodzi o powiększenie?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Wybór papieru.

Post autor: shredderr »

Czy padło tu pojęcie "stykówka", czy na siłę chcesz zabłysnąć ?
Chodzi o odbitkę naświetloną pod powiększalnikiem. Print inaczej.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Wybór papieru.

Post autor: shovax »

shredderr pisze: 23 kwie 2020, 19:56 Odbitke należy robić tak, aby nie trzeba było jej retuszować. Panimajesz ?
:mrgreen: stuknales w sedno :D nalac mu :D
techroot pisze: 23 kwie 2020, 13:11 Witam.
Jestem w trakcie kompletowania ciemni do fotografii cz-b i mam pytanie: Jaki papier wybrać: stałogradacyjny czy wielogradacyjny. Jestem osobą początkującą w fotografii tradycyjnej, więc proszę o pomoc. Raczej będę wybierał firmę Foma
bierz zmiennogradacyjny RC. w jednym opakowaniu masz cala skale kontrastu, nie musisz kupowac osobnych pudelek dla malo czy bardzo kontrastowych negatywow. a plastik glownie ze wzgledu na suszenie, wystarczy powiesic na klamerce na sznurku. baryt trzeba wypinac na szkle, albo blyszczace suszyc w suszarce, na poaczatek sa inne rzeczy do ogarniecia, niz suszenie. a blysk czy mat, to juz kwestia gustu.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2020, 22:08 przez shovax, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ