Łączenie koreksów różnych firm.

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kubaw
-#
Posty: 20
Rejestracja: 20 sty 2020, 22:50
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Łączenie koreksów różnych firm.

Post autor: kubaw »

Hej,
Zacząłem mieć dość problemów z nawinięciem 120 do Krokusa, poczytałem wątek o odkamienianiu koreksu, moczyłem szpulkę całą noc w occie, nie pomogło :( Straciłem cierpliwość, kupiłem sobie Patersona. Po oględzinach nowego urządzenia stwierdzam, że szpulka fajna, ale puszka trochę nie teges - ma dużo zakamarków i ten taki rosochaty bolec na spodzie, co jest niewygodne jak się woła w C-41, Krokusa mogłem sobie wytrzeć do suchutka, szpulkę można wziąć nową, suchą, ale puszka jedna. Pomyślałem sobie - fajnie by było mieć szpulkę Patersona, ale puszkę Krokusa - i sprawdziłem. Otóż pasują idealnie. I teraz moje pytanie, bo może niedouczony jestem i czegoś nie wiem - jest jakaś norma co do wymiaru szpulek i puszek, że można wszystko ze wszystkim mieszać, czy te dwie to przypadek? :)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Łączenie koreksów różnych firm.

Post autor: Nomad »

Normy nie ma, puszka Krokusa jest zwyczajnie większa, a średnica sztycy bardzo zbliżona do tej Patersona. Ponieważ mam też Jobo do 4x5 cala, to też sprawdziłem, szpule Patersona gładko wchodzą na sztycę Jobo.
kubaw
-#
Posty: 20
Rejestracja: 20 sty 2020, 22:50
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Łączenie koreksów różnych firm.

Post autor: kubaw »

to jest w ogóle świetna wiadomość, zastanawiałem się też nad koreksem do 4x5, ale to strasznie dużo pieniędzy jak za kawałek plastiku, wygląda na to, że można kupić sam ten dinks do szitek i wsadzić w krokusa, ten dinks to najdroższa rzecz, ale zawsze to te 130 złotych taniej :)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Łączenie koreksów różnych firm.

Post autor: Nomad »

kubaw pisze: 17 mar 2020, 20:03 to jest w ogóle świetna wiadomość, zastanawiałem się też nad koreksem do 4x5, ale to strasznie dużo pieniędzy jak za kawałek plastiku, wygląda na to, że można kupić sam ten dinks do szitek i wsadzić w krokusa, ten dinks to najdroższa rzecz, ale zawsze to te 130 złotych taniej :)
Mogę sprawdzić czy holder do 4x5 wchodzi do Krokusa.

Edyta: holder z 2523 Jobo nie wchodzi do Krokusa, za duży jest.
Poszukaj wątków o wołaniu 4x5 na forum, są rozmaite rozwiązania.
kubaw
-#
Posty: 20
Rejestracja: 20 sty 2020, 22:50
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Łączenie koreksów różnych firm.

Post autor: kubaw »

dzięki za sprawdzenie, szkoda. wiem że są, wołam w kuwetach, po prostu czasem sobie myślę, że można by to robić wygodniej niż siedzieć piętnaście minut w ciemności merdając szitką po omacku co minutę :)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Łączenie koreksów różnych firm.

Post autor: Nomad »

Ktoś tu nawet przerobił Krokusa na odpowiedni rozmiar. Dystans z pudełek po filmach, jakieś blokadki na szpule i jedziemy.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Łączenie koreksów różnych firm.

Post autor: mrek »

Jam to, nie chwaląc się, uczynił.
Krokus Tank 2000, na jego sztycę wchodzą szpule od Jobo 1510.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
kubaw
-#
Posty: 20
Rejestracja: 20 sty 2020, 22:50
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Łączenie koreksów różnych firm.

Post autor: kubaw »

W Patersonie szpulka w środku ma takie elastyczne wybrzuszenia które ją trzymają nieruchomo na sztycy, dzięki zbliżonej średnicy patent ten działa też na sztycy Krokusa, jak to działa z Jobo?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Łączenie koreksów różnych firm.

Post autor: Nomad »

W moim Jobo też jest taki dociskowy dynks.
ODPOWIEDZ