Jaki laptop polecicie?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki laptop polecicie?

Post autor: aka »

Do znawców/doświadczonych szanownych userów mam pytanie - jaki laptop 13.3 cala z windowsem do domowych spraw? Budżet +/- 3 tysiące złotych. Całe moje doświadczenie to IBM (no i Lenovo raz) i nie wiem co myśleć o innych firmach. Co jest warte uwagi?
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Jaki laptop polecicie?

Post autor: kal800 »

a nie lepiej dopłacić pareset zł i kupić maca? jakiegokolwiek pc kupisz, nawet w mega specyfikacji, to i tak największą jego bolączką będzie system operacyjny, a mac to mac, będzie po prostu działał, zawsze.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki laptop polecicie?

Post autor: aka »

kal800 pisze: 30 gru 2019, 13:33 a nie lepiej dopłacić pareset zł i kupić maca? jakiegokolwiek pc kupisz, nawet w mega specyfikacji, to i tak największą jego bolączką będzie system operacyjny, a mac to mac, będzie po prostu działał, zawsze.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Wiedziałem! ;-) Poważnie mówiąc to właśnie kupiłem nowy telefon i znowu nie jest to iphone, choć się przyglądałem bacznie ofercie apple. Ale kto wie?
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Jaki laptop polecicie?

Post autor: kal800 »

Warto się przyjrzeć. Ja trochę sprzętu przerobiłem - miałem Toshibę, dwa Fujitsu, IBMa - jeszcze oryginalnego - nie Lenovo, dwa Delle. Dziesięć lat temu kupiłem Maca, trochę z ciekawości, i nie wyobrażam sobie kompletnie powrotu do PC. Macbook Air, którego kupiłem w 2012 służył mi dzielnie przez 9 lat i służy zresztą dalej mojemu synowi. Można się wkurzać na Apple, bo ceny ma z kosmosu, ale ich system oraz integracja całego ekosystemu biją konkurencję na głowę.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki laptop polecicie?

Post autor: aka »

kal800 pisze: 30 gru 2019, 13:56 Można się wkurzać na Apple, bo ceny ma z kosmosu, ale ich system oraz integracja całego ekosystemu biją konkurencję na głowę.
To jest trochę wojna dwóch światów - Microsoft vs Apple. Jeden niby otwarty, drugi niby zamknięty. Moje doświadczenie z laptopami pracującymi pod windowsami jest takie, że po kolejnych poprawkach do systemu komputer zaczyna się mulić i używanie staje się po prostu niemożliwe. Mam lenovo x200 kupiony w 2009, jeszcze ma XP i co on tam wyprawia po włączeniu lub starcie systemu to nie wiem czy ktoś wie :-( Z apple jest ten problem, że nie wszystkie aplikacje/sterowniki są dla tej platformy dostępne.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Jaki laptop polecicie?

Post autor: pelovsky »

Nie chcę zakładać nowego wątku, więc się podepnę: nie wiem co wybrać i co lepsze - Canon czy Nikon? Proszę tylko poważnie odpowiedzi :lol:
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki laptop polecicie?

Post autor: aka »

pelovsky pisze: 30 gru 2019, 14:18 co wybrać i co lepsze - Canon czy Nikon?
Pentax!
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki laptop polecicie?

Post autor: 4Rider »

przecież wszystkie są z 'jednej' fabryki - różnią się tylko wykończeniem - w środku mają te same bebechy w zależności od
'półki cenowej' nie ma znaczenia czy dell, hp, acer czy też to drugie i trzecie na a w danej grupie cenowej to jedno i to samo
naiwni jesteśta czy jak?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Jaki laptop polecicie?

Post autor: kal800 »

4Rider - dokładnie tak jak piszesz - sprzęt się niczym nie różni, w zależności od ceny masz lepsze/gorsze wykonanie, podzespoły i materiał z którego urządzenie jest wykonane - tylko jest kwestia lepszej promocji u danego dystrybutora. Z Makami podobnie - sprzętowo to też pecole, w zasadzie taki Huaweii Matebook Pro niczym nie odstaje od Macbooka Pro. Natomiast jeżeli chodzi o oprogramowanie, to PC i Mac to zupełnie inna bajka. Mac to jest BSD Unix z mega dopracowanym interfejsem użytkownika rodem z Nextstepa na hybrydowym kernelu, a Windows to Windows - nie ma się co rozpisywać, jaki koń jest, każdy widzi.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki laptop polecicie?

Post autor: aka »

4Rider pisze: 30 gru 2019, 14:39 przecież wszystkie są z 'jednej' fabryki
No niekoniecznie z jednej. Bebechy też nie koniecznie z jednej fabryki czy od jednego producenta, a nawet aluminium na elementy obudowy niekoniecznie z tego samego zródła ;-) Produkt końcowy się liczy, a te się różnią po wieloma względami :-D
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki laptop polecicie?

Post autor: aka »

kal800 pisze: 30 gru 2019, 14:53 sprzęt się niczym nie różni, w zależności od ceny masz lepsze/gorsze wykonanie, podzespoły i materiał z którego urządzenie jest wykonane
Sam sobie przeczysz ;-) Jest jeszcze parę rzeczy np. możliwość konfiguracji na etapie zakupu czy rozszerzeń po zakupie (np. pamięci)itd. czy też niezawodność i serwis.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2019, 15:04 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaki laptop polecicie?

Post autor: J.A. »

aka, a jakie oprogramowanie/sterowniki jest krytyczne?

Pytam, bo używam jabłek od 20 lat. W chwili obecnej z tego co się orientuję, to tylko specyficzne oprogramowanie prawnicze wymaga Windows. No i pewnie jakieś gry, ale gra się na konsolach, a nie laptopie.
Nie namawiam na Macintosha bo wiem, że dla niektórych temat jest nie do przejścia, ale używam iMaca 27 cali z 2010 roku. Jedyne co do niego dodałem, to wymieniłem dysk na SSD i rozbudowałem pamięć. Nie widzę powodu do wymiany na nowszy model.
A integracja całego systemu, to bajka.
Od komputera, poprzez tablet i telefon, po zegarek.
Sam sobie przeczysz ;-) Jest jeszcze parę rzeczy np. możliwość konfiguracji na etapie zakupuczy rozszerzeń po zakupie (np. pamięci),
Ale jakich rozszerzeń oczekujesz w laptopie? Pamięć można rozszerzyć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Jaki laptop polecicie?

Post autor: kal800 »

Mówiąc zupełnie szczerze, to swojego Aira na Pro wymieniłem teraz z czystego kaprysu - chciałem mieć ekran z wyższą rozdzielczością (Retina) i lepszą baterię - to akurat był strzał w dziesiątkę - laptopa ładuję tak jak telefon - podłączam go na noc i cały dzień używam na baterii. Natomiast poza tym, poczciwy Air z 2012 wystarczał do wszystkiego - ostatnio kumplowi serwisowałem Aira z 2011 roku z 2 GB pamięci i dyskiem 64 GB - po reinstalacji systemu, który był tam zainstalowany od nowości, sprzęt odżył kompletnie - kumpel chciał już kupować nowego, ale po mojej kuracji się odechciało ;). Z tą rozbudową to różnie bywa - niestety nowe lapki od Apple trzeba kupować w docelowej konfiguracji - o ile poprzednie generacje MacBooków Pro można było rozszerzać jeżeli chodzi o RAM i dysk, to nowe mają wszystko wlutowane w płytę - coś za coś - kiedyś Pro były ceglaste, a dzisiaj gabarytowo są jak Airy, natomiast jeżeli chodzi o normalne zastosowania, to 8GB RAM plus 256 SSD w zupełności wystarczają, chyba że się chce robić profesjonalny montaż materiału 8k albo obrabiać gigabajtowe pliki graficzne na paru zakładkach naraz. Z pamięcią masową też się pozmieniało - zamiast bulić za duży SSD, lepiej wykupić 200GB przestrzeni w iCloud - płaci się grosze za to, chyba z 3€ miesięcznie, a zaleta jest taka, że wszystkie dokumenty, zdjęcia, filmy są współdzielone pomiędzy wszystkimi urządzeniami w całej rodzinie.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki laptop polecicie?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 30 gru 2019, 15:04 aka, a jakie oprogramowanie/sterowniki jest krytyczne?
Nie krytyczne, a dostępne np. skanera Microteka nie użyjesz z Makiem...
J.A. pisze: 30 gru 2019, 15:04 Ale jakich rozszerzeń oczekujesz w laptopie? Pamięć można rozszerzyć.
Niekoniecznie, może być wlutowana (MacBook Air), może być jeden "bank" i trzeba, jeśli można, wymienić, a nie dodać itp.
Nie mam nic do produktów Apple bo ich nie używam, na razie ;-) Zawodowo, przez wiele lat, byłem zwolennikiem rozwiązań "proprietary" a nie "open" jeśli chodziło o systemy komputerowe. Nie uległem zachwytowi nad Uniksem, który to wraz z upływem lat doczekał się firmowych wersji wcale nie "open". Tak więc, o koncepcji Apple od strony technologiczej nie powiem nic złego, gorzej z marketingową stroną biznesu - wykreowana została swoista moda na bycie "funbojem" Apple ;-)
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Jaki laptop polecicie?

Post autor: pelovsky »

J.A. pisze: 30 gru 2019, 15:04 tylko specyficzne oprogramowanie prawnicze wymaga Windows
u nas w firmie Maca ma jeden z członków zarządu. Z całej masy oprogramowania, w którym powinien pracować, działa mu klient poczty (mniej-więcej) oraz arkusz kalkulacyjny i edytor tekstu (też mniej-więcej). Każde inne branżowe czy zarządcze oprogramowanie, podpisy, przelewy itp - nie działa. Ale on i tak jest swoim Macbookiem zachwycony ;-)
Do używania "w domu", czyli przeglądania zasobów Internetu, oglądania filmów itp. - na pewno Mac jest super. W innych sytuacjach - niekoniecznie. Szczególnie, jeśli nie ma się 2x tyle pieniędzy na komputer, niż jest warty :mrgreen:
Dla zasady - ja w swoim domowym laptopie HP z 2009 roku wymieniłem dysk na SSD i rozbudowałem RAM. Z windowsa 7 zaktualizowałem go do 10 i działa lepiej, niż wtedy, gdy był nowy. A każdy niech sobie robi jak uważa, bylebył z decyzji zadowolony :)
ODPOWIEDZ