Jaki smar na prowadnice powiększalnika

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Jaki smar na prowadnice powiększalnika

Post autor: skpt »

Chciałbym usunąć stare smarowanie z kolumny Laboratora 54 i nanieść nowe. Mam prośbę o pomoc w sprawie pytań:
1. Czy benzyna ekstrakcyjna nie zaszkodzi elastycznym, łożyskowanym rolkom na obwodzie "uchwytu" obejmującego kolumnę (nie wiem z czego są wykonane, nie chciałbym, żeby się od moich działań zdezintegrowały),
2. Do okrągłej kolumny przytwierdzona jest prostopadłościenna prowadnica. Obejmujący prowadnicę metalowy uchwyt ma około milimetrowej grubości wyściółkę obejmującą tę prowadnicę, również z niewiadomego materiału, prawdopodobnie elastycznego. Pytanie znów: czy benzyna ekstrakcyjna mi tego nie zniszczy?
3. Jaki smar polecalibyście nanieść na prowadnicę?
4. A może ktoś ma takiego Laboratora w dobrze utrzymanym stanie? Jeśli tak i byłby skłonny mnie w wolnej chwili przygarnąć na kilka minut, żebym miał punkt odniesienia jak płynnie mechanizmy pracują u niego to prosiłbym o PW.

Obecnie posuw głowicy po kolumnie odbywa się z zauważalnym oporem. Chciałbym rzecz ucywilizować po zakupie ustrojstwa. Powiększalnik jest w bardzo dobrym stanie (miech, kondensory, zachowane równoległości - bezproblemowo ostre ziarno w całym obszarze na powiększeniach 40x50), ale stał wiele lat zupełnie nieużywany.

Z góry dzięki za pomoc!
Vicevers
-#
Posty: 37
Rejestracja: 30 cze 2018, 12:52

Jaki smar na prowadnice powiększalnika

Post autor: Vicevers »

Na początek raczej jakiś mocny detergent - nie wiadomo czy pomoże ale na pewno nie ruszy plastiku. Są specjalne detergenty w aerozolu do usuwania zabrudzeń i starych smarów w sklepach z chemią przemysłową.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jaki smar na prowadnice powiększalnika

Post autor: mrek »

Niedawno konsultowałem się z serwisantem w Linhof Niemcy w sprawie odczyszczenie prowadnic Techniki. Doradził wazelinę techniczną.

Po czyszczeniu pastą polerską chromowanych prowadnic mojego Dursta 138 (kolumna + dwie kolumny dla opuszczanego stołu) potem zastosowałem wazelinę. W moim powiększalniku głowica opiera się o kolumnę trzema normalnymi stalowymi łożyskami. Na czym jeździ stół, nie widzę bo potężnie zabudowane (jakieś ślizgi???).

Na zdjęciach Laboratora 54 widzę, że kolumnę masz podobną do mojej ale obejma jest jakaś większa.
U mnie jest mniej wysoka bo łożyska toczą się po kolumnie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Jaki smar na prowadnice powiększalnika

Post autor: shredderr »

Parę lat temu pewien fotograf, który w zawodzie przepracował kilkadziesiąt lat, powiedział mi, że prowadnicę (a mowa była Krokusie i Opemusach, na których pracowaliśmy w kursie foto) najlepiej olej silikonowy kropelka, dwie na prowadnicę, i szmateczką rozprowadzić cieniutki film na całej prowadnicy.
skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Jaki smar na prowadnice powiększalnika

Post autor: skpt »

Dziękuję za rady.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki smar na prowadnice powiększalnika

Post autor: 4Rider »

WD-40 tyż dobry, smar to smar, na maśle też pójdzie, ale się zaśmierdnie jak zjełczeje :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Jaki smar na prowadnice powiększalnika

Post autor: skpt »

4Rider pisze: 24 wrz 2019, 10:58 WD-40 tyż dobry, smar to smar, na maśle też pójdzie, ale się zaśmierdnie jak zjełczeje :mrgreen:
A widzi Pan. Nie do końca. Bo jak mi się zdezintegrują te elementy cierne, to się zrobi duża naprawa, z ciężkim rozbieraniem, kalibracją, być może demontażem sprężyny z przeciwwagi (to nie jest sprężynka, kolega mi tu pisze, że ofiary w ludziach wręcz były od niewłaściwego zabierania się). To jest zasadniczo sprzęt dwuczłowiekodźwigalny :-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki smar na prowadnice powiększalnika

Post autor: 4Rider »

skpt pisze: 24 wrz 2019, 14:10 To jest zasadniczo sprzęt dwuczłowiekodźwigalny :-)
Aaaaa, wyższa szkoła powiększania 8-)
No to polecam taki smar starodawny: zielonawy, pewnie z miedzią albo co, tak se kombinuję ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ