POTA a kompensja ekspozycji

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

POTA a kompensja ekspozycji

Post autor: Imperitus »

Salve, czy ktoś z Was wywołując mikrofilm w POTA prześwietlał negatyw? Wyczytałem że ta wywojka obniża czułość, mam rolkę Ilforda Pan f i kilka rolek Agfy Copex. Chcę wiedzieć czy spokojnie świecić jak pudełeczko nakazuje czy jednak na 25 Iso.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

POTA a kompensja ekspozycji

Post autor: shovax »

Ciezko powiedziec, czego oczekujesz. Dla POTA chyba zaden producent filmow nie podaje czasow. wiec raczej to kwestia nie tylko jak go naswietlisz, ale jak go nastepnie wywolasz. Dla mnie 18-25 iso to malo, wiec tech-pan swiecilem jak 100, i testowalem rozne czasy. Sensowny obraz pojawia sie kolo 21-23 minuty, ale jest malo kryty i pojawia sie zadymienie. Na najtwardszym papierze jednak jak dla mnie zyskuje sie bardzo fajny obraz. Podejrzewam ze z Copexem bedzie podobnie. Jesli chcesz podniesc wykorzystanie swiatloczulosci, mozes sprobowac modyfikacje POTA, Delagi 8.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

POTA a kompensja ekspozycji

Post autor: Imperitus »

shovax, dzięki, ale zagłębiwszy się w odmęty internetu udało mi się znaleźć konkretny sposób na Copexa. Mianowicie: naświetlony na 20 Iso, wołany w 24°C przez 14 minut. Efekt naprawdę niezły, ale boję się czy papier będzie w stanie oddać tak szeroki zakres walorowy. Niektóre ujęcia mogły mieć pewnie nawet po 10 Ev różnicy. W każdym razie- Copex wołany w ten sposób bardzo ładnie mieści- wierząc materiałom które znalazłem- nawet do 20Ev, w co jestem w stanie uwierzyć.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ