Metol wykrystalizował w stocku?

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Metol wykrystalizował w stocku?

Post autor: aka »

Sięgnąłem po rozrobiony 2 tygodnie temu stock fuji microfine (coś na podobieństwo perceptolu/microdolu) i się zdziwiłem. W butelce nad dnem widać wyrazne igiełki chyba metolu. Można z tym coś zrobić? Mieszanie nie pomaga za bardzo.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Metol wykrystalizował w stocku?

Post autor: technik219 »

Metol nie krystalizuje "w igiełki". Już raczej hydrochinon. Ale nie stawiałbym tak kategorycznie oczywistych wniosków. To może być wszystko. Może jakieś składniki nie zostały do końca rozpuszczone podczas przygotowywania roztworu? Może roztwór przechowywany był w zbyt niskiej temperaturze? Może to wina wody? Weź to ogrzej do temperatury 20 stopni, kołysząc butelką staraj się rozpuścić a następnie przefiltruj, np. przez filtr do kawy i wywołaj na próbę film. Na mój gust wszystko powinno być dobrze. Czasami zdarzają się takie rzeczy, o których się "fizjologom" nie śniły a wszystko działa jak należy.
W moment znalazłem wpis na jakimś PHOTRIO, że Microfine tak może mieć z winy tawrdej wody. Niektórym w ogóle nie chce się rozpuścić klarownie dając białą zawiesinę. Pomaga podgrzanie do 50 stopni i mieszanie.
https://www.photrio.com/forum/threads/h ... per.82450/
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Metol wykrystalizował w stocku?

Post autor: aka »

Mirofine ma taki skład:

Microfine is a ultrafine grained developer supplied in dry powder package. This
formula somewhat resembles a cross of D-25 and Microdol. The developing
agent is metol (3-7%). The solution contains a large amount of sodium sulfite
(70-90%), some sodium chloride (7-15%), and a small amount of sodium
phosphate monobasic (0.5-1.5%) to make the solution pH very weakly alkaline.

Stąd podejrzenie , że to metol bo podobno jest: bezbarwny lub szarawy proszek lub igły (wiki).

Czytałem o tym problemie na PHOTRIO. Mając porcję na 1 l, w pojedynczej saszetce rozpuszczałem w 50 stopniach, w demineralizowanej (podobno odwrócona osmoza, od dawna stosuje tę samą). Rozpuściłem zawartość w 750 ml intensywnie mieszając do całkowitego rozpuszczenia i uzupełniłem woda do 1 l (po rozpuszczeniu roztwór nie zwiększył objętości) - to była moja modyfikacja skróconego tłumaczenia instrukcji z japońskiego na angielski w którym była mowa o rozpuszczeniu w 1 l. Roztwór po tych 2 tygodniach jest klarowny, na dnie zagęszczony przezroczystymi igiełkami o długości 1-2 cm, krystalicznie przejrzystymi. Mieszanie połamało te igiełki, ale się nie rozpuściły. Taki przypadek. Podgrzanie do 50 stopni i wymieszanie nie powinno chyba zaszkodzić (czysty stock, nieużywany, a pierwotne rozpuszczanie w 50 stopniach dotyczyło całości mieszaniny składników)? Pytanie co się stanie po kolejnych 2 tygodniach?
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Metol wykrystalizował w stocku?

Post autor: LD »

aka pisze: 24 lut 2019, 16:29 Sięgnąłem po rozrobiony 2 tygodnie temu stock fuji microfine (coś na podobieństwo perceptolu/microdolu) i się zdziwiłem. W butelce nad dnem widać wyrazne igiełki chyba metolu. Można z tym coś zrobić? Mieszanie nie pomaga za bardzo.
Mam coś takiego w D76H zrobiony w stężeniu 1,5+0 (półtora raza większy niż stock). Po rozcieńczeniu do 1+1 roztwór jest klarowny i w pełni sprawny. Dodam że roztwór stężony trzymam w nieogrzewanej piwnicy.
Na pewno to nie hydrochinon bo go nie ma w D76H ale co to też nie wiem.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Metol wykrystalizował w stocku?

Post autor: technik219 »

aka pisze: 24 lut 2019, 20:00 Pytanie co się stanie po kolejnych 2 tygodniach?
Nic. Roztwór będzie już używany, jego skład nieco się zmieni, przegryzie się. Najwyżej może wystąpić ciemniejszy osad na dnie ale to norma dla wszystkich używanych wywoływaczy. Nikt się tym nie przejmuje, wywoływacze działają jak należy. W starych poradnikach pisali, żeby roztwór wywoływacza przefiltrować przed użyciem. Ja nigdy nie filtrowałem a jedynie nalewając roztwór do koreksu starałem się robić to tak ostrożnie by nie wlać "tego ze dna".
Nie przejmuj się takimi duperelami, jak czytałeś, inni mają gorzej ;-)
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Metol wykrystalizował w stocku?

Post autor: aka »

technik219, pytanie czy rozpuszczony na ciepło osad nie będzie wracał. Wizja walki z osadem przy każdej próbie skorzystania ze stocka (nieużywanego!) przez ogrzanie i schładzanie do temperatury wołania porcji na jeden film do rozcieńczenia np. 1+1 lub większego to mało przyjemna wizja. Ogrzeję, rozpuszczę, dobrze wymieszam i zobaczymy po 2 tygodniach.
ODPOWIEDZ