Gevaert Gevachrom Super-Orto

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gevaert Gevachrom Super-Orto

Post autor: 4Rider »

Mam takie płyty szklane 9x12 :
DSC03489.JPG
DSC03489.JPG (375.09 KiB) Przejrzano 2018 razy

Ktoś się orientuje jak to naświetlać i wywołać, przypuszczam że płyty są z lat '30 lub '40 XX w.
W internetach niewiele znalazłem informacji...


PS 1: znalazłem u Cypriana ( Fotografia - Technika i technologia) tabelkę i tam stoi że 33* S. to 160 ASA, a 30* S. to 80 ASA - to powiedzmy że te płyty miały około 125 ASA... Powiedzmy że naświetlił bym je na 25 ASA ale jak wywołać?

PS 2: Były jeszcze brytyjskie stopnie BSI i 32* w tabelce to 160 ASA... Więc jakie to stopnie oznaczone na pudełku?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Gevaert Gevachrom Super-Orto

Post autor: bakulik »

W Google Books znalazłem to:

Obrazek

Stopnie Sheinera przelicza się na stopnie DIN, odejmując od danej wartości 10, czyli 32° S to 22° DIN, czyli tak jak napisałeś 125 ASA.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gevaert Gevachrom Super-Orto

Post autor: 4Rider »

bakulik pisze: 17 sty 2019, 18:46 Stopnie Sheinera przelicza się na stopnie DIN, odejmując od danej wartości 10, czyli 32° S to 22° DIN, czyli tak jak napisałeś 125 ASA.
No dedukcji i pomocy książkowych mi nie brakuje ;-) (przelicznika nie znałem, dzięki - zapamiętam)
No chyba że to stopnie BSI... ale wartość i tak by była podobna.

Jeszcze przepis wołania by się zdał...
A intryguje mnie słowo 'chrom' w nazwie, czyżby płyty pozytywowe?
Ale przepis bym wolał na negatyw...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Gevaert Gevachrom Super-Orto

Post autor: bakulik »

4Rider pisze: 17 sty 2019, 19:01 A intryguje mnie słowo 'chrom' w nazwie, czyżby płyty pozytywowe?
Są to negatywy barwoczułe ('chroma' w łacinie znaczy 'barwa'), w odróżnieniu od materiałów barwoślepych reagujących tylko na światło niebieskie. A to uczulenie może być dookreślone jako orto, pan, superorto, ortopan, izo, izoorto, izopan itp. w zależności od widma uczulenia, stosowanych norm itd.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gevaert Gevachrom Super-Orto

Post autor: 4Rider »

No jasne (tłumaczysz mi jak jakiemuś oseskowi ;-) ), ale wiesz skojarzyłem z Kodakowskim 'Chrome' - no ale to całkiem inna epoka...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Gevaert Gevachrom Super-Orto

Post autor: pelovsky »

4Rider pisze: 17 sty 2019, 19:49 no ale to całkiem inna epoka.
nie aż tak odległa, Kodachrome weszło na rynek w 1935 roku, a Agfacolor w 1932r (aż trudno w to uwierzyć)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gevaert Gevachrom Super-Orto

Post autor: 4Rider »

pelovsky pisze: 17 sty 2019, 21:07
4Rider pisze: 17 sty 2019, 19:49 no ale to całkiem inna epoka.
nie aż tak odległa, Kodachrome weszło na rynek w 1935 roku, a Agfacolor w 1932r (aż trudno w to uwierzyć)
No tak masz rację, Ewa Braun kręciła Adolfa na kolorowej Agfie 16mm - acz to było już w latach 40 i ponoć była to nowość, a po drugiej stronie oceanu powstało "Przeminęło z wiatrem"....

Reasumując moje zagwostka o 'chrom' w nazwie była całkiem na miejscu ;-)

Ale wracając do tematu: jak to wywołać?
Na bank w Rodinalu, ale przepis...
1+50 18* 16'?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Gevaert Gevachrom Super-Orto

Post autor: Imperitus »

4Rider,
Może w kuwecie przy świetle ochronnym i będziesz patrzył czy jest dobrze. Można znieczulić płytę zielenią pinakryptolową- nie mam pojęcia czy można ją jeszcze kupić.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gevaert Gevachrom Super-Orto

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 19 sty 2019, 11:07 4Rider,
Może w kuwecie przy świetle ochronnym i będziesz patrzył czy jest dobrze.
Też o tym myślałem, w końcu to orto nieczułe na światło czerwone - wołałem tak płyty ORWO orto - ale szczerze mówiąc trudno ocenić stopień zaczernienia przy słabym czerwonym świetle
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Gevaert Gevachrom Super-Orto

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 19 sty 2019, 11:10 Też o tym myślałem, w końcu to orto nieczułe na światło czerwone - wołałem tak płyty ORWO orto - ale szczerze mówiąc trudno ocenić stopień zaczernienia przy słabym czerwonym świetle
Po znieczuleniu płyty można wywoływać nawet przy świetle pomarańczowym, jeżeli masz Fotografię w praktyce amatorskiej Pękosławskiego to zajrzyj na stronę 308.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Gevaert Gevachrom Super-Orto

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 19 sty 2019, 13:50 Po znieczuleniu płyty można wywoływać nawet przy świetle pomarańczowym, jeżeli masz Fotografię w praktyce amatorskiej Pękosławskiego to zajrzyj na stronę 308.

Tej pozycji akurat nie mam. Ale coś mi wpadło do głowy, po otwarciu pudełka może znajdę kartkę ze specyfikacją i przepisem, tak było w przypadku ORWO no ale poczekam do wiosny, zima mi nie służy raczej, od początku grudnia nawet nie wypstrykałem całej taśmy perforowanej, a co tu dopiero mówić o LFie na niepewnych materiałach, a na dodatek mam kasety załadowane płytami ORWO...

Ale informację od Ciebie zakodowałem - człowiek uczy się całe życie, a i tak głupi umiera ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Gevaert Gevachrom Super-Orto

Post autor: technik219 »

4Rider pisze: 19 sty 2019, 11:10 ale szczerze mówiąc trudno ocenić stopień zaczernienia przy słabym czerwonym świetle
Podczas wywoływania w kuwecie przy świetle ochronnym równie uważnie należy oglądać obraz od strony emulsyjnej co od podłoża. Obraz będzie dobrze wywołany jeśli oglądany od strony podłoża będzie miał widoczne ciemniejsze partie obrazu. Mówiąc krótko: wywołując kliszę z kontrolą wzrokową pilnować trzeba momentu, w którym obraz wywoływany "przechodzi na drugą stronę".
Lux mea lex
ODPOWIEDZ