Praktica BX20s światłomierz

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

czlowies
-#
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2018, 14:21

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: czlowies »

Kupiłem praktice bx20s, po wstępnych oględzinach nie jest zle. Naciąg migawki działa bez zacięć, jedynie po zablokowaniu spustu ciężko go później odblokować, albo to ja nie potrafię zwolnić poprawnie blokady, czasy w wizjerze rowniez wyświetlane są prawidlowo. Jedyne czego nie jestem pewien to działania światłomierza i tutaj moje pytanie, czy do pomiaru światła ten aparat potrzebuje obiektywu? Niestety nie mam jeszcze obiektywu i przy pomiarze światła cały czas świeci się dioda "under" czyli że zjewcie będzie niedoświetlone. Chciałem wrócić troche do robienia zdjęć, zamówiłem już nawet klisze i chemie. Myślicie, że warto wysłać aparat do serwisu na przegląd? Apartamenty kosztował mnie 50 zł razem z wysylka, jeżeli światłomierz nie jest popsuty to zamawiam obiektywy i robię zdjęcia :)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: 4Rider »

Aparat mierzy światło przez obiektyw, ale bez obiektywu pomiar też działa.
Przystaw dziurę na obiektyw do żarówki i zobacz czy będzie prześwietlenie powiedzmy na czasie 1/30.
Po drugie jeśli pokazuje prześwietlenie tak jak pisałeś spróbuj zmieniać czas na dłuższy dopóki nie pokaże się prawidłowa ekspozycja, dalej prześwietlenie... - taki krótki test..
Myślę że wszystko jest w porządku, a niedoświetlenie pokazuje bo albo ciemno w pokoju, albo dekielek na body jest założony, albo krótki czas ustawiony.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: J.A. »

4Rider, under, to niedoświetlenie. Tak na marginesie.
Na temat samej BX20 to się wypowiem, bo się na nich nie znam :-P
A przelotka M42 nie miała styków? Bo jak pamiętam na półkach sklepowych to miała. Może jednak bez obiektywu pomiar nie działa prawidłowo?
Ale jak mówiłem, nie znam BX20. Moja ostatnia to VLC3.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 16 lis 2018, 15:33 4Rider, under, to niedoświetlenie. Tak na marginesie.
No przecież piszę to samo. Tak na marginesie.
Przeczytaj p o w o l i
to co napisałem poprzednio.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 16 lis 2018, 15:33 Bo jak pamiętam na półkach sklepowych to miała. Może jednak bez obiektywu pomiar nie działa \
Jak działa w Minolcie AF, Canonie i Sony to i w Praktice pewnie działa bez obiektywu.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
czlowies
-#
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2018, 14:21

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: czlowies »

Próbował już sposobu z mierzeniem światła na żarówce i zawsze paliła się dioda "under", tak jest na każdym ustawieniu czasu. Na ciemnym tle też pali się dioda "under". Wyglada na to że aparat jest uszkodzony, spróbuję jeszcze włożyć odpowiednią baterie, bez kombinowania z folią aluminiową, może napięcie jest za niskie. Szkoda bo egzemplarz w niezłym stanie za małe pieniądze :p
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: mrek »

Wcale nie szkoda, dokup światłomierz za zaoszczędzone pieniądze.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: 4Rider »

czlowies pisze: 16 lis 2018, 16:31 jeszcze włożyć odpowiednią baterie, bez kombinowania z folią aluminiową, może napięcie jest za niskie. Szkoda bo egzemplarz w niezłym stanie za małe pieniądze :p
Ten aparat potrzebuje 6V. Załadujesz do niej 4 baterie LR44, są teraz bardzo popularne kupisz je w prawie każdym markecie, na pewno w Pepco i w Auchanie.

Tu jest instrukcja, a Chrome tłumaczy na bieżąco:

https://www.butkus.org/chinon/praktica/ ... a_bx20.htm

z instrukcji:

Czas otwarcia migawki w zakresie od 8 s do 40 s jest wskazywany przez stałe świecenie diody LED UNDER, a prędkości poza zakresem od 1/1000 s do 40 s są sygnalizowane miganiem diody LED na OVER lub UNDER. W tym przypadku migawka jest ustawiona na 1/1000 s lub 40 s. Jeśli czasy otwarcia migawki wynoszą 1/15 s i wolniej, zaleca się użycie statywu lub innej stabilnej powierzchni.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: mrek »

No. No. Nieźle. Moja znajomość zakończyła się na modelu Super TL z 1976 roku. Widziałem, że firma idzie dalej, ale że aż tak daleko to nie. Szacunek.
A jaki duży, jasny ma celownik?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: J.A. »

4Rider pisze: 16 lis 2018, 15:22 Po drugie jeśli pokazuje prześwietlenie tak jak pisałeś
Proponuję p o w o l i pisać.
;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 16 lis 2018, 17:59
4Rider pisze: 16 lis 2018, 15:22 Po drugie jeśli pokazuje prześwietlenie tak jak pisałeś
Proponuję p o w o l i pisać.
;-)
No masz rację, ale jednocześnie jej nie masz, ale i ja jej nie mam jak autor tematu jej nie ma ;-)

A instrukcja tłumaczy:

Czas otwarcia migawki w zakresie od 8 s do 40 s jest wskazywany przez stałe świecenie diody LED UNDER, a prędkości poza zakresem od 1/1000 s do 40 s są sygnalizowane miganiem diody LED na OVER lub UNDER. W tym przypadku migawka jest ustawiona na 1/1000 s lub 40 s..

Tak więc dopiero mruganie UNDER sygnalizuje pomiar poza skalą więc niedoświetlenie.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: Nomad »

Praktiki serii B bez obiektywu wariują. Proponuję podejść do jakiegokolwiek komisu, i na próbę podpiąć jakikolwiek obiektyw .
czlowies
-#
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2018, 14:21

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: czlowies »

4Rider pisze: 16 lis 2018, 18:16
J.A. pisze: 16 lis 2018, 17:59
4Rider pisze: 16 lis 2018, 15:22 Po drugie jeśli pokazuje prześwietlenie tak jak pisałeś
Proponuję p o w o l i pisać.
;-)
No masz rację, ale jednocześnie jej nie masz, ale i ja jej nie mam jak autor tematu jej nie ma ;-)

A instrukcja tłumaczy:

Czas otwarcia migawki w zakresie od 8 s do 40 s jest wskazywany przez stałe świecenie diody LED UNDER, a prędkości poza zakresem od 1/1000 s do 40 s są sygnalizowane miganiem diody LED na OVER lub UNDER. W tym przypadku migawka jest ustawiona na 1/1000 s lub 40 s..

Tak więc dopiero mruganie UNDER sygnalizuje pomiar poza skalą więc niedoświetlenie.
Czyli jest nadzieja, że albo to wina baterii albo braku obiektywu
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: J.A. »

Nomad, ha, czyli nos mnie nie zawodzi.
Pamiętasz aparaty z elektryczną symulacją przesłony takie jak PLC, VLC, czy nawet krótka seria EE (ko je widzał na żywo?). Obie miały specjalny pezełącznik do obiektywów zwykłych, bez elektrycznej symulacji.
Seria B nie miała takiego ficzera?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Praktica BX20s światłomierz

Post autor: technik219 »

4Rider pisze: 16 lis 2018, 15:22 ale bez obiektywu pomiar też działa
Jesteś tego pewny? Praktica BX20 potrzebuje obiektywów z mocowaniem bagnetowym, możliwe (nawet bardzo), że dopiero po założeniu obiektywu uaktywnia się pomiar światła poprzez sprzężenie dźwigni przysłony obiektywu z odpowiednim "wihajstrem" w korpusie. Niech Kolega dokupi obiektyw do tego aparatu i dopiero sprawdzi działanie. Na serwis zawsze przyjdzie pora. Bez obiektywu mierzyły dawniejsze Praktiki na gwint M42. Seria B i BX to całkiem inna konstrukcja. Przy okazji - dlaczego Kolega zdecydował się na tę markę? Może być problem z obiektywami bo to mocowanie niekompatybilne z żadnym innym. Lampy błyskowe pasują od systemu Olympus OM, ale aparat oferuje raczej namiastkę współpracy z lampą błyskową, bez porównania z tym co daje Olympus z tymi samymi lampami. Praktiki serii B i BX okazały się ślepym zaułkiem sprzętowym.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ