Jak uzyskac takie zdjecia?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

szwajcarski
-#
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2013, 14:25
Lokalizacja: Lublin

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: szwajcarski »

Czesc!

Ostatnio odkrylem fotografa ktorego zdjecia zakrecily mi w glowie, sa piekne i powinny byc wzorem do nasladowania jesli chodzi o fotografie architektury.Widzialem na zywo odbitki - sterylne, cudne szarosci i swiatlo.

Pytanie, czy na podstawie zdjec (marnych plikow cyfrowych), jestescie w stanie okreslic jaki format to jest zdjec (odbitki byly chyba stykowkami z 4x5), jaki papier (?), obiektyw na podstawie rysowania, ogniskowa, jaki film / wolanie? To Sinarem moze robione?

Ponizej kilka przykladowych zdjec, pan nazywa sie Karl Hugo Schmolz. Dzieki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: powalos »

A próbowałeś szukać w sieci. Na tej stronie https://www.deutscheboersephotographyfo ... hmoelz.php może nie wszystko, ale w galerii (na dole strony) jest opis na jakich materiałach odbitki wykonano.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: J.A. »

Nie ma możliwości by na podstawie zdjęcia określić to o co pytasz.
Drugie zdjęcie szerokim kątem, wszystkie zdjęcia idealnie wyrównane, czyli albo miech z pokłonami i pochyłymi obu standardów, albo aparat ustawiony idealnie w środku geometrycznym kadru.
Obiektyw pozbawiony dystorsji.
Tyle.

Przynajmniej ja nie potrafię nic więcej powiedzieć. Pewnie komputer z jakimś superspecjalistycznym oprogramowaniem (którego nie ma) byłby w stanie powiedzieć więcej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
szwajcarski
-#
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2013, 14:25
Lokalizacja: Lublin

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: szwajcarski »

Tak widzialem to :) Jedyna informacja to o barycie...

Nic myslalem, ze ktos kto me wiekszego bzika niz ja jest w stanie pi razy oko okreslic cokolwiek.

Najlepiej chyba jesli napisze do nich bezposrednio!

Dzieki za odpowiedzi, swoja droga co sadzicie o tych zdjeciach?

Ps. Witam ponownie po dosc dlugiej przerwie nieaktywnosci, dobrze, ze Korex przynajmniej zyje :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: J.A. »

Co sądzę? Są perfekcyjne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: technik219 »

szwajcarski pisze: 11 lis 2018, 12:18 jesteście w stanie określić jaki format to jest zdjęć (odbitki były chyba stykówkami z 4x5), jaki papier (?), obiektyw na podstawie rysowania, ogniskowa, jaki film / wolanie? To Sinarem możne robione?
A co za różnica - czym? Jak się uprzesz to nawet małym obrazkiem z obiektywem tilt-shift zrobisz takie zdjęcia.
Bo nam się wydaje, że jak coś takie ładne to na pewno Sinarem. Może i Sinarem, a może Nikonem? Może Hasselbladem? Z takim ustrojstwem do niwelowania zbiegów perspektywy? Podstawą uzyskania profesjonalnych zdjęć jest profesjonalne podejście do zagadnienia, sprzęt jest dopiero na trzecim miejscu. Dodatkowo to obróbka materiałów, oświetlenie i praca nad powiększeniem.
W taki efekt trzeba włożyć masę pracy i mieć know-how.
Weź co tam masz: aparat małoobrazkowy, średnioformatowy - może być nawet Start lub Lubitel, koniecznie statyw i wężyk spustowy, załóż do niego film, który dobrze znasz i wiesz jak go naświetlać i wywoływać by wycisnąć z niego "co fabryka dała" i spróbuj sfotografować podobne wnętrze. Jeśli nie masz obiektywu z wyrównywaniem zbiegów, to w dosyć szerokim zakresie będziesz mógł takie zbiegi skorygować w ciemni za pomocą tego, co prawie każdy powiększalnik ma wbudowane. Opemusy, Magnifaksy a nawet poczciwe polskie Krokusy mają możliwość skręcania mieszka obiektywu, maskownicę też bez problemu odpowiednio ustawisz. Poczytaj sobie o "regule Scheimpfluga" (po prostu wpisz to w okienko wyszukiwarki) a zobaczysz, że nie potrzeba w wielu przypadkach Sinarów by wyprostować walące się ściany.
Tylko, że jesteśmy leniwi (chociaż to podobno leniwi tworzą postęp techniczny, gdyby nie oni to dalej byśmy mieszkali w jaskiniach i orali sochą) i chcielibyśmy aby, szast-prast, nacisnąć guzik a z aparatu wypadła wiącha zdjęć. A tu nad jednym zdjęciem trzeba się nagimnastykować na planie godzinę a w ciemni pół nocy ;-)
Lux mea lex
szwajcarski
-#
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2013, 14:25
Lokalizacja: Lublin

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: szwajcarski »

technik219 pisze: 12 lis 2018, 20:27 Tylko, że jesteśmy leniwi (chociaż to podobno leniwi tworzą postęp techniczny, gdyby nie oni to dalej byśmy mieszkali w jaskiniach i orali sochą) i chcielibyśmy aby, szast-prast, nacisnąć guzik a z aparatu wypadła wiącha zdjęć. A tu nad jednym zdjęciem trzeba się nagimnastykować na planie godzinę a w ciemni pół nocy ;-)
Troche Cie ponioslo chyba. Kupie rozne filmy o niskim ISO, zrobie na f5.6 Rolleiflexem, wywolam w Rodinalu 1+50 i wtedy porownam na wlasna reke co jest blizsze temu co widze na jpgach lub na odbitkach widzialem. Tylko po co wywazac otwarte drzwi?
Po za tym, nie potrzebuje rad jak szukac rzeczy ktore sa znajdowalne w internecie, bo nawet na oko widac i po perspektywie, ze to wielki format, wiec ma to znaczenie.

Pomyslalem, ze gdybym robil 20 lat Trixa w Rodinalu Rolleiflexem, to bym rozpoznal po glupim jpgu w nocy o polnocy zdjecie zrobione taka konfiguracja. Wiec pewnie osoby ktore aktywnie udzielaja sie, wywoluja, pstrykaja - moga widziec wiecej niz ja jestem w stanie.


Skoro napisales, ze na jednym ze zdjec trzeba nagimnastykowac sie pol nocy to z checia poczytam co i jak na podanych zdjeciach bylo podkrecane, bo akurat wiesz cos o czym czego ja nie i dzielisz sie doswiadczeniem, zamiast kolejna rozpiska na Trixa w D23 czy jak stosowac preflashing. Tego typu odpowiedzi oczekiwalem.

Zostaje mi niestety napisac na http://www.largeformatphotography.info/forum/ :)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: 4Rider »

szwajcarski pisze: 14 lis 2018, 20:17
Kupie rozne filmy o niskim ISO,
Swojego czasu Yoonson zdradził na AT taki przepis:

"Fuji Acros 100 (nie pytaj dlaczego) naświetlony w okolicy 3asa z czerwonym filtrem. wołany w r09 1+100 22*C 5min i 20sek w ciągłym mieszaniu."


Fuji Acros 100
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: technik219 »

szwajcarski... obawiam się, ze nie zrozumiałeś... Szkoda. kupuj "różne filmy", ekscytuj się ElEfem i najlepiej z fotografowaniem na poważnie zaczekaj, aż go sobie sprawisz.
A nie interesuje Cię przypadkiem na maszynie jakiej marki Steinbeck wystukał "Grona gniewu"? Albo pędzlem z włosia jakiego zwierzęcia Van Gogh namalował "Słoneczniki"? Chociaż... masz Internet, więc co za problem znaleźć potrzebne informacje?...
Co zaś do opisu jak opracować takie zdjęcie w ciemni to obawiam się, że samo opisanie tego może zająć więcej czasu niż zrobienie. Nadmieniam, że ja mój Internet noszę stale między uszami.
Tymczasem pozdrawiam.
Lux mea lex
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: LD »

technik219 pisze: 14 lis 2018, 21:28 szwajcarski... obawiam się, ze nie zrozumiałeś... Szkoda. kupuj "różne filmy", ekscytuj się ElEfem i najlepiej z fotografowaniem na poważnie zaczekaj, aż go sobie sprawisz.
A nie interesuje Cię przypadkiem na maszynie jakiej marki Steinbeck wystukał "Grona gniewu"? Albo pędzlem z włosia jakiego zwierzęcia Van Gogh namalował "Słoneczniki"? Chociaż... masz Internet, więc co za problem znaleźć potrzebne informacje?...
Co zaś do opisu jak opracować takie zdjęcie w ciemni to obawiam się, że samo opisanie tego może zająć więcej czasu niż zrobienie. Nadmieniam, że ja mój Internet noszę stale między uszami.
Tymczasem pozdrawiam.
Popieram kolegę, sam wiem co można zrobić w ciemni i ile trzeba czasu i materiału zmarnować aby osiągnąć zamierzony cel.
Opowiadał mi kolega który miał przyjemność pracować z Johnem Sextonem iż powiedział mu że najważniejszym urządzeniem w jego ciemni jest niszczarka a negatyw w powiększalniku potrafi leżeć przez tydzień lub dłużej tj. do czasu aż uzna że to jest to co chciał osiągnąć.
Szwajcarskiemu polecam:
Larry Bartlett's Black an Whote Photographic printing workshop
Eddie Ephraums Creative Elements
bardzo dobre pozycje co można zrobić w ciemni z negatywu, nawet małego obrazka.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: Nomad »

Technik219 dobrze pisze. Dowolny aparat/obiektyw z możliwością korekcji perspektywy, lub korekcja pod powiększalnikiem. Oczywiście wielkim formatem z pokłonami najłatwiej.
W przypadku średniego formatu, czasem, mając odbitkę stykową z negatywu z widocznym marginesem, można określić jakim aparatem było robione zdjęcie. W wielkim jest to nierealne.
PS. Kupuj jeden rodzaj filmu, używaj jakiegoś wywoływacza wyrównawczego, też jednego, aby poznać jak taka para pracuje. Bardziej skup się na kwestiach oświetlenia i właśnie na korygowaniu perspektywy.
Nawet jeżeli poznasz wszystkie technikalia wykonania danego ujęcia, raczej mało prawdopodobne byś uzyskał identyczny efekt.
PS Piszesz, że odbitki perfekcyjne... A te JPG raczej mocno takie sobie.
szwajcarski
-#
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2013, 14:25
Lokalizacja: Lublin

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: szwajcarski »

Moze i nie zrozumialem, ciezko dogadac sie w rzeczywistosci z ludzmi a na forum tym bardziej przez wiadomosci.
W takim razie klaniam sie nisko, nie mialem na celu zakladac tematow z pretensjonalnymi prosbami.
Biore Rolleiflexa, FP4+ i jade w Rodinalu. Swiatlo i perspektywe zobacze po 10 tys zdjec, jak Bresson.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: LD »

szwajcarski pisze: 16 lis 2018, 17:50 Moze i nie zrozumialem, ciezko dogadac sie w rzeczywistosci z ludzmi a na forum tym bardziej przez wiadomosci.
W takim razie klaniam sie nisko, nie mialem na celu zakladac tematow z pretensjonalnymi prosbami.
Biore Rolleiflexa, FP4+ i jade w Rodinalu. Swiatlo i perspektywe zobacze po 10 tys zdjec, jak Bresson.
Czy spojrzałeś chociaż na pozycje które Ci wskazałem? Na pewno nie bo byś nie pisał tego co napisałeś wyżej.
Chciałbyś aby na tacy podano Ci przepis co masz robić po kolei aby uzyskać efekt jak na pokazanych zdjęciach. Nawiasem pisząc nie widzę w nich nic szczególnego. W wielu dziedzinach, w analogu też, tylko poprzez lata pracy dochodzi się do efektów.
szwajcarski
-#
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2013, 14:25
Lokalizacja: Lublin

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: szwajcarski »

Sprawdze te pozycje :) Nie ma sposobu by przeczytac dwie przed napisaniem kolejnego posta.
Czekaja mnie lata nauki, jak kazedego chcacego, caly czas ucze sie i nie szukam Sw Graala ani gotowego przepisu.

Jesli robie jeden sredni film na trzy miesiace i nawet go nie wywoluje potem, to juz jestem "pro" czy jeszcze nie? Powinienem pomodlic sie przed?

Zalecialo to troche pouczeniem lub rozkazem, kolego uspokoj nerwy bo wybuchniesz.

Mialem okazje rozmawiac z Penttim Sammalahtim i pytalem o wszystko co chcialem, jak pracuje, w czym robi, co go motywuje, odpowiadal z zyczliwoscia i entuzjazmem, ze ktos jest w ogole zainteresowany czyms wiecej niz "ohy i ahy".

A na forum jeden z drugim mistrzow fotografii oburzony, zakladajac, ze nie chce mi sie szukac, wertowac pozycji oraz siedziec godzinami w ciemni. Co z tymi ludzmi dzieje sie, ze tyle agresji i jadu nawet przez internet wyplywa.
Awatar użytkownika
humberland
-#
Posty: 28
Rejestracja: 01 maja 2015, 09:01
Lokalizacja: Bydgoszcz

Jak uzyskac takie zdjecia?

Post autor: humberland »

Doświadczeni koledzy mają sporo racji w tym co mówią. Gdy zaczynali fotografię fora internetowe nie istniały, nikt nie wchodził w temat z pytaniem „jak osiągnąć takie zdjęcia” dopytując o sprzęt, negatyw, wywoływacz i całą resztę przepisu na sukces. Do wszystkiego dochodzili poprzez literaturę, kontakt z bardziej doświadczonymi od siebie i naukę poprzez błędy.

Czasy się zmieniły. Dziś każdy chce wszystko na tacy.
ODPOWIEDZ