Slajdy na ścianie/ekranie

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: Bokeh »

Kto z Was się w to bawi?
Dostałem od ojca pokaźną ilość slajdów.
Przeskanowałem i rzuciłem na telewizor UHD Sony 55 cali, ale potem coś mnie tknęło by to wyświetlić na ścianie, a mam całkiem niezły rzutnik Braun Novamat. To co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze wyobrażenie, bo na ścianie prezentowało się to jednak lepiej. A może to jednak tylko moje złudzenie? Nie wiem. W każdym razie frajdy o wiele więcej.
Obecnie chcę kupić jakiś ekran, bo jednak ze ściany musiałem zdejmować różnego rodzaju obrazy itp.
W ogóle, to mam zamiar porobić obecnie trochę slajdów.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: mrek »

Ja to robię od ubiegłego wieku. Ekran też mam taki stary, postkomunistyczny ale nie perełkowy, bo te były mniejsze. Da się patrzeć.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2018, 10:55 przez mrek, łącznie zmieniany 1 raz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: Bokeh »

Ekrany nie są jakoś masakrycznie drogie i za ok 250 złotych można kupić nowy ekran gdzieś 175x175cm.
Atmosfera jak w kinie.
Nawet człowieka jara jak widać unoszący się kurz w wiązce światła z rzutnika, zapach gorącej żarówki i dźwięk wiatraka ją chłodzącego.
:-)
Piękna sprawa
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: mrek »

Niestety, coraz rzadziej w kinie usłyszysz klekotanie projektora. Tylko jeśli siedzisz pod okienkiem i XXI wiek jeszcze nie zawitał. O kurz łatwiej ;)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: Henry »

Robiłem tydzień temu u sąsiadki na białej ścianie, bo mam setki slajdów - robiłem kilka lat temu, jak jeszcze były materiały i można było wywołać w większości labów. Ja mam ekran perełkowy - kontrastowy ale widać fakturę. Właśnie chcę coś wykombinować innego - jakiś arkusz płyty hdf pomalowany na biało albo coś. Nieduży, do oglądania z żoną.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: Bokeh »

No właśnie, jaki ekran do slajdów najlepszy? Chodzi mi o rodzaj faktury ekranu?
Może te co są oferowane w sprzedaży, do prezentacji multimedialnych na potrzeby tabelek z excela i różnych prezentacji na power poincie, wcale nie są najlepsze do naszych potrzeb?

Co do materiałów, to w sklepach wysyłkowych są całe masy slajdów, są też ramki, można też wywołać na odległość. Ja mam to szczęście, że w mieście, gdzie mieszkam, jest punkt, który nastawiony jest na fotografię tradycyjną. Zatem problemu nie ma.

Jakie macie ulubione slajdy, chodzi o firmę i nazwę diapozytywu?
Dobra informacja jest taka, że lada chwila ma pojawić się powtórnie w sprzedaży, po kilku latach jak zakończono produkcję, ceniony Ektachrome Kodaka.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: J.A. »

Kto z Was się w to bawi?
Ja i od początku jak na tym forum jestem powtarzam, że robienie slajdów by je potem skanować, to strata czasu pieniędzy i wszystkiego co można stracić.
Jestem szczęśliwym posiadaczem rzutnika 6x7. To dopiero na kolana nomen omen rzuca.
No właśnie, jaki ekran do slajdów najlepszy? Chodzi mi o rodzaj faktury ekranu?
wejdź na jakieś forum AV, do fanów kina domowego. Tam znajdziesz najaktualniejszą wiedzę. A ceny ekranów też potrafią rzucić na kolana.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: jac123 »

Ja się przymierzam do zamontowania ekranu na suficie (taki opuszczany). Ale szukam ekranu do slajdów stereo, wiadomo że najlepsze do tego były ekrany perełkowe / srebrne. Tylko nie wiem czy taki duży ekran podsufitowy teraz znajdę.
Z drugiej strony ekran ma być uniwersalny - również do komputera.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: Bokeh »

Dzisiaj ja, żona, dzieciaki i dziadki oglądaliśmy ponad godzinę slajdy ORWO z lat 70 i początków lat 80.
Wszystko rzutnikiem na białej ścianie.
Cudowny wieczór.
Co ciekawe te slajdy ORWO wyszły naprawdę ciekawie. Mimo tylu lat, mimo że robione zenitem, były rzeczywiście niezłe.
Teraz z niecierpliwością czekam na Ektachrome.
Fuji Provia jest znakomita, ale ciekawy jestem jak cholera tego Ektachromu.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: Bokeh »

Sztuka nówka :-)
Załączniki
BE48B289-09C4-4AC7-8450-9A58BD653017.jpeg
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: 4Rider »

Ładny niebieski, taki sam będzie na transparencie, no może trochę cieplejszy.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: Bokeh »

Pewnej rzeczy nie rozumiem. Po co produkowane są jeszcze diapozytywy 120, skoro praktycznie nie ma do nich rzutników? Cała przyjemność oglądania diapozytywów to projekcja ścienna.
Skanowanie? Monitor? Nie mija się to z celem? W ten sposób to chyba wystarczą klasyczne negatywy kolorowe.
Szkoda, że średnioformatowy standard projekcji na ekranie był tak bardzo niszowy, że dziś praktycznie jesteśmy pozbawieni przyjemności tego standardu, a pozostaje nam zaledwie mały obrazek.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: technik219 »

Po co jeszcze sprzedają rowery skoro za tę samą cenę można kupić wcale dobry jeszcze samochód?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: 4Rider »

Bokeh pisze: 06 lis 2018, 23:03 Skanowanie? Monitor? Nie mija się to z celem?
Czy mija się z celem? - dla mnie nie.
Chodzi o charakterystykę koloru i plastykę obrazu.
Może można to symulować cyfrowo, ale ja nie potrafię, zresztą nie używam cyfry jako narzędzia do pracy twórczej.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Slajdy na ścianie/ekranie

Post autor: Bokeh »

4Rider pisze: 07 lis 2018, 06:33
Bokeh pisze: 06 lis 2018, 23:03 Skanowanie? Monitor? Nie mija się to z celem?
Czy mija się z celem? - dla mnie nie.
Chodzi o charakterystykę koloru i plastykę obrazu.
Może można to symulować cyfrowo, ale ja nie potrafię, zresztą nie używam cyfry jako narzędzia do pracy twórczej.
Zatem spróbuję na slajdzie średniego formatu. Boję się tylko jak to wyjdzie, bo mam zaledwie Starta 66 i Ami 2, który wbrew pozorom ma „aż” 3 czasy, i trójsoczewkowy obiektyw, zatem do pejzaży, i przy sprzyjających warunkach, oczywiście wszystko pomierzone światłomierzem, może dać ładny obrazek.
Ogólnie zatem, średniak na diapozytywie brzmi zachęcająco, z tego co czytam, mimo braku rzutnika.
A co sądzicie zatem o diapozytywach czarno-białych?
ODPOWIEDZ