Minolta XD7 - szczelność

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

artur00
-#
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2018, 12:22
Lokalizacja: Lublin

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: artur00 »

Witam
Jak ktoś może czytał a może nie moje przywitanie na forum, zakupiłem aparat jak w tytule, parę dni temu dotarł obiektyw minolty 50mm/1.7, dziś nawet doszły filmy ilforda i chemia do nich, więc tylko pstrykać.
Ale naszła mnie myśl że co prawda aparat jest w super stanie, wygląda jak nówka wyjęta z pudełka, jednak ząb czasu zrobił swoje, na matówce pełno śmieci zapewne z amortyzacji lustra, ale z tym sobie myślę poradzę, to mnie nie martwi, martwi mnie natomiast fakt że skoro gąbki z amortyzacji lustra się posypały to zapewne to samo się stało z uszczelnieniem, przepraszam za niefachowe słownictwo komory gdzie znajduje się film.

Jak widać po ilości moich postów jestem totalnym amatorem jeżeli chodzi o fotografie tradycyjną, 20 - 25 lat temu coś tam psrykałem ale to było dawno, więc mam nadzieję że wybaczycie mi moje laickie i debilne być może pytania.

Nie chciałbym sytuacji w której wypstrykam cały film a przy wywoływaniu okaże się że wszystko jest prześwietlone przez nieszczelność.
Jak sprawdzić czy nazwana przeze mnie komora z filmem jest szczelna?

Wymyśliłem jak na razie tylko to żeby po ciemku z nowej rolki filmu wyciągnąć kawałek na mniej więcej szerokość komory/aparatu pstryknąć to jedno zdjęcie i wywołać. Mógłbym włożyć ten kawałek normalnie w szpule koreksu, ale to chyba bez sensu zalewać koreks do nominalnej pojemności przy kilku centymetrowym kawałku filmu. Wpadłem na pomysł że może wsadzić ten kawałek filmu do tego plastikowego pudełka w którym znajduje się fabrycznie film i tak wywołać, tylko tu znów problem bo całą chemię musiałbym nalewać i wylewać po ciemku.

Może znacie jakieś prostsze sposoby aby sprawdzić szczelność?
Pozdrawiam
Artur
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: Nomad »

Teoretycznie, mógłbyś wyjąć obiektyw, w jego miejscu zainstalować tubus z czarnego kartonu, otworzyć migawkę na czasie B i obserwować czy pod ostre światło coś zobaczysz na płytce dociskowej. Niemniej pewniejszą metodą będzie wypstrykanie kawałka negatywu.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: rbit9n »

a nie lepiej, taniej i szybciej będzie po prostu wymienić gąbki uszczelniające komorę filmu? idealnie nadaje się do tego gąbka, z której są robione podkładki pod mysz. co i jak zrobić było opisywane na forum, musisz poszukać.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: bakulik »

Tańsza i łatwiejsza w użyciu będzie spieniona guma (mikroguma, guma porowata), czyli tzw. pianka (to jest dokładnie to samo tworzywo, co w podkładce pod mysz) dostępna w arkuszach w sklepach dla plastyków lub dla uczniów. Jest w wieku kolorach, oczywiście wybieramy czarny. Arkusz jest cienki, ma 1–2 mm grubości, łatwo się tnie przy linijce nożykiem modelarskim lub do tapet. Przycinamy kilka pasków o odpowiedniej szerokości, wciskamy w szparę w aparacie, zamykamy, otwieramy i gotowe. Można też ewentualnie użyć kordonka lub innego sznurka, ale trzeba by go trochę podkleić, żeby nie wpadał.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: rbit9n »

kordonka raz próbowałem, za mało ściśliwy. uczelnia dobrze, ale ciężko się zamyka aparat.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: powalos »

Bo kordonek należy dość mocno naciągnąć, wcisnąć w odpowiednie miejsca i zwolnić naciąg. Nie potrzeba wówczas żadnego kleju (w większości przypadków)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: rbit9n »

tak robiłem, widać miałem zbyt dopasowany aparat.
Awatar użytkownika
Jonasz
-#
Posty: 61
Rejestracja: 21 cze 2018, 18:14
Lokalizacja: Warszawa

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: Jonasz »

Najważniejsze jest usunięcie resztek starego uszczelnienia. Pisałem kiedyś na AT o Olympusie RC-35, w którym miałem z tym spore problemy - oryginalna gąbka zamieniła się w rozmazany, lepki glut :evil: . Po wielu próbach, zmarnowaniu wielu grubych słów dopiero ksylen dał sobie radę z tym świństwem - co ciekawe, nie naruszył oryginalnego czarnego lakieru. Później już z górki - tak, jak pisali przedmówcy - gąbka z podkładki pod mysz. W.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: bakulik »

rbit9n pisze: kordonka raz próbowałem, za mało ściśliwy. uczelnia dobrze, ale ciężko się zamyka aparat.
To pewnie zależy od konkretnego modelu. Zdaje się, że aparaty radzieckie, nie wiem, czy wszystkie, były uszczelniane sznurkiem. Sam w ten sposób uszczelniałem jednego ze swoich staruszków (nie radzieckiego), nie pamiętam już, który to był, ale np. Contaxy robiłem mikrogumą.
artur00
-#
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2018, 12:22
Lokalizacja: Lublin

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: artur00 »

Dziękuje Panowie za wszystkie rady.
Nomad też o tym myślałem, jednak wydaje mi się że gdyby nieszczelność była gdzieś koło rolki odbiorczej filmu w taki sposób raczej nie zaobserwował bym nieszczelności.
rbit9n, bakulik, Jonasz oczywiście że taka metoda będzie najłatwiejsza i najpewniejsza, nie pomyślałem o tym bo wydawało mi się że trzeba do tego użyć jakiś specjalistycznych materiałów. Nie znałem patentu z tą gumą.
Mam namierzony sklep z takimi materiałami ale był już dziś zamknięty, byłem w obi ale nic takiego nie było, jedyne co by się nadawało to uszczelka do okien, grubość ok, kolor brązowy, jest to chyba taka spieniona guma. Ale nie kupiłem będę szukał tej gumy którą proponowaliście.
Jeszcze raz dziękuje za porady.
Pozdrawiam
Artur
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: Nomad »

Zgadza się, żeby zobaczyć taką nieszczelność trzeba zdjąć płytkę dociskową.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: rbit9n »

co do wymiany uszczelnienia, to polecam taki choćby przewodnik: http://mattsclassiccameras.com/how-to/l ... placement/
artur00
-#
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2018, 12:22
Lokalizacja: Lublin

Minolta XD7 - szczelność

Post autor: artur00 »

Witam
I po zabiegu, chodziłem kombinowałem w obi za tą gumą a okazało się że była w osiedlowym papierniczym za całe 2.99 za arkusz A4/2mm, wymieniłem wszystkie uszczelnienia, wyjąłem matówkę oczyściłem powietrzem, wymieniłem gumki amortyzacji lustra.
Także można zakładać pierwszy film ilford fp4 plus
Dziękuję Wszystkim za porady
ODPOWIEDZ