Głowica multigrade

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zuzlo
-#
Posty: 31
Rejestracja: 07 lip 2009, 09:10
Lokalizacja: HD/Krakow

Głowica multigrade

Post autor: zuzlo »

Kos wie jakie tam są filtry (Durst)? Chodzi mi o żółty, czym można go zastąpić, czy to jest to samo szkło jak w filtrze na obiektyw ?

Pozdrawiam,
z
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Głowica multigrade

Post autor: mrek »

A ja się podepnę z pytaniem. Gdzieś w sieci mignęła mi się opinia, że filtry w głowicach Meopty są lepsze od filtrów w głowicach PZO. Użyte jakieś lepsze szkło (w czym lepsze?).
Ktoś ma wiedzę na ten temat?
Pytam bo nie mogę się zdecydować, który powiększalnik zostawić sobie. Magnifax 3 czy Krokus 69. Oba z głowicami jak nówki.
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Głowica multigrade

Post autor: shredderr »

mrek pisze:A ja się podepnę z pytaniem. Gdzieś w sieci mignęła mi się opinia, że filtry w głowicach Meopty są lepsze od filtrów w głowicach PZO. Użyte jakieś lepsze szkło (w czym lepsze?).
Ktoś ma wiedzę na ten temat?
Pytam bo nie mogę się zdecydować, który powiększalnik zostawić sobie. Magnifax 3 czy Krokus 69. Oba z głowicami jak nówki.
Podobno są zastosowane filtry bardziej czyste spektralnie od tych w Krokusie.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Głowica multigrade

Post autor: mrek »

No OK. A czym grozi używanie filtrów PZO?
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Głowica multigrade

Post autor: pelovsky »

mrek pisze: No OK. A czym grozi używanie filtrów PZO?
Infamią :lol:
Jeśli masz możliwość, to przetestuj sobie oba i sprawdź, czy jest różnica w wynikach.
Ja zrezygnowałem z mojego Krokusa 4N na rzecz Magnifaxa 4, ale to było 15 lat temu, a chodziło głównie o dostępność akcesoriów (ramek bezszybkowych, głowicy kolorowej, miski z odpowiednim gwintem).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Głowica multigrade

Post autor: J.A. »

mrek, chyba nikt nie będzie w stanie konstruktywnie Ci odpowiedzieć. Chcesz robić kolor, czy cz-b wielogradacyjne? Jeżeli to drugie to olej głowice i kup jak Bóg przykazał filtry.
Mi po iluś tam latach znudziło się kręcenie gałkami. Wymiana filtra w szufladce wcale nie jest taka straszna, a teoretyczny zysk z bezstopniowej gradacji jest iluzoryczny.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Głowica multigrade

Post autor: J.A. »

zuzlo, można zamienić, ale nie jest to to samo co filtr na obiektyw. Do głowic są inne. Mało tego każdy praktycznie producent ma je inne. Raczej bez oryginalnego nic nie zwojujesz, choć z drugiej strony jeżeli udałoby się dopasować zamiennik, to i skalę MG można trochę zmodyfikować.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Głowica multigrade

Post autor: mrek »

J.A. pisze: mrek, chyba nikt nie będzie w stanie konstruktywnie Ci odpowiedzieć. Chcesz robić kolor, czy cz-b wielogradacyjne? Jeżeli to drugie to olej głowice i kup jak Bóg przykazał filtry.
Mi po iluś tam latach znudziło się kręcenie gałkami. Wymiana filtra w szufladce wcale nie jest taka straszna, a teoretyczny zysk z bezstopniowej gradacji jest iluzoryczny.
No tak, w sumie racja. Tylko moje powiększalniki to nie monolity więc do wielokrotnego naświetlania nie wymienię filtra bez poruszenia. Należało by mieć podobiektywowe. Jednak wygoda z głowicą.
Jeszcze nie nie używałem tej PZO, więc ocenię później. Największa zaleta jest taka, że mam nówkę. Dwa razy użytą i schowaną do pawlacza.
zuzlo
-#
Posty: 31
Rejestracja: 07 lip 2009, 09:10
Lokalizacja: HD/Krakow

Głowica multigrade

Post autor: zuzlo »

J.A., dzięki. Tak też myślałem.
Pękł mi żółty filtr w głowicy Kienzle (szybka 3x3 cm), gdzies wyczytałem, ze oni stosują te same co Durst.
Musze w takim razie chyba kupic oryginal.
ODPOWIEDZ