zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: shovax »

kupilem stara zamrazarke, zeby w niej konserwowac filmy, ktore dostalem od znajomego. byly zamrozone przez prawie 30 lat. jak je odbieralem, to sie oczywiscie rozmrozily, i teraz je zamrazam znowu. w zwiazku z tym:

1. jakie macie doswiadczenie i wiedze odnosnie wyciagania starych filmow z zamrazarek? z tego co wiem filmy powinno sie rozmrazac poooooowooooli, najlepiej cos kolo dwoch dni, ale nie wiem, dlaczego. Co sie dzieje z blona, kiedy sie film rozmrozi po prostu w temperaturze pokojowej?

2. pewnie jeszcze bardziej egzotyczne pytanie, co jesli film z powrotem zamroze, po powiedzmy miesiacu?

3. ma duze znaczenie, jaki to typ materialu fotograficznego?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: mrek »

shovax pisze:2. pewnie jeszcze bardziej egzotyczne pytanie, co jesli film z powrotem zamroze, po powiedzmy miesiacu?
Rozmrażam swoje zapasy Velvii 135, wiozę w podróż, zamrażam ponownie co nie wykorzystałem. I tak od 5 lat. Nie widzę degradacji.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: J.A. »

1. W rozmrażanie chodzi o to by śię wigoć nie wykropliła na zimnym materiale. Ja czasami rozmrażamy film (120 i 135) w kieszeni. Po prostu wyciągam z zamrażarki i wkładam do kieszeni spodni. Po wyjęciu z kartonowego opakowania, ale w oryginalnej folii dla 120, lub w plastikowym pojemniku malucha.
2. Nic, to nie mięso, żeby się rozpoczęły procesy gnilne. W zamrażaniu chodzi o zatrzymanie procesów chemicznych zachodzących w emulsji stałe. A procesy chemiczne zachodzą tym szybciej im wyższa jest temperatura. Po prostu czas w którym film jest w temperaturze pokojowej to zwykle starzenie, a czas, gdy jest zamrożony to starzenie jest bardzo mocno spowolnione (może nawet praktycznie zatrzymane).
3. Tak ma. Zamrożony materiał się nie starzeje, albo bardzo wolno starzeje, a w temperaturze pokojowej najwolniej starzeją się filmy niskoczułe cz-b, potem niskoczułe barwne, potem wysokoczułe cz-b i najszybciej wysokoczułe barwne.
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: sky72 »

Podłącze się pod pytanie,czy mrozić od razu nawet filmy,które są jeszcze w "terminie" przydatności,czy trzymać je na razie w lodówce,a zamrozić dopiero wtedy,kiedy zbliża się termin przydatności?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: powalos »

Powiem tak: ja swoje filmy negatywowe trzymam w lodówce, w pojemniku na warzywa (żona już przywykła, ze jeden jest dla niej niedostępny) i nie zauważyłem niczego złego. W tej chwili fotografuję na TMax 400, nawijany z puszki. Jego termin jak pamiętam kończył się coś chyba w 2007 roku. Naświetlam nominalnie, wywołuję w HC-110 (B lub H) i nie zauważam żadnych złych wpływów wieku. Pamiętam, że barwne Fuji Pro 400H, przeterminowane o trzy lata, naświetlane na 320 ASA wyszło poprawnie.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 3. Tak ma. Zamrożony materiał się nie starzeje, albo bardzo wolno starzeje, a w temperaturze pokojowej najwolniej starzeją się filmy niskoczułe cz-b, potem niskoczułe barwne, potem wysokoczułe cz-b i najszybciej wysokoczułe barwne.
to tez bardzo uzyteczna opowiedz, ale chodzilo mi konkretnie o pyty szklane vs. plastik na filmach. Jak w przypadku podkladu, tak zelatyny, przy zamrazaniu rozmrazaniu wchodzi w gre rozszerzalnosc cieplna. Zelatyna jest zawsze duzo ciensza od podkladu, czyli zamraza sie jako pierwsza, i rozmraza jako pierwsza. Nie prowadzi to do napiec w materiale? Marszczenia badz pekania zelatyny?


I jeszcze jedno pytanie w takim razie, czy to nie przesada dac do zamrazarlki silika gel dla absorbowania wilgoci? Zdecydowana wiekszosc filmow, ktore dostalem jest jescze w originalnym opakowaniu foliowym, ale nie jest na 100% szczelne, i choc w samych workach jest troche silika gelu, to chyba nie jest do uzytku, bo metalowe kasety na filmy sa i tak troche pordzewiale...
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: shovax »

powalos pisze: W tej chwili fotografuję na TMax 400, nawijany z puszki. Jego termin jak pamiętam kończył się coś chyba w 2007 roku. Naświetlam nominalnie, wywołuję w HC-110 (B lub H) i nie zauważam żadnych złych wpływów wieku.
w sumie wychodzi na to samo (koncowa jakosc filmu), ale moje pytanie raczej dotyczylo wplywu samego procesu zamrazania-rozmrazania na jakosc, a nie zatrzymania/spowolnienia starszenia filmow.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: J.A. »

sky72, teoretycznie przynajmniej, film na początku swojej przydatności i na końcu coś tam się zestarzał. Czyli inaczej film z datą ważności 2023, włożony dziś do zamrażarki, za dziesięć lat będzie miał ważność 2033, czyli diesięć zamrożone plus pięć fabryczne. Jeżeli film dzisiaj ma koniec ważności będzie za dziesięć lat miał „dzisiaj” koniec ważności.shovax, nie wiem czy na szkle materiał zachowuje się tak samo, ale myślę, że zachowując minimum ostrożności nie będzie problemu. Co do silica gelu, to warto do filmów nieszczelnych dać, ale trzeba je razem z żelem dać do szczelnego opakowania.
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: sky72 »

A jak postępujecie z naświetlonymi już filmami,a których nie możecie wywołać od razu( z różnych przyczyn)?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: J.A. »

O matko. Zrozumiałeś co było napisane wyżej? Obniżenie temperatury spowalnia, lub dla nas praktycznie zatezymuje WSZELKIE procesy chemiczne w tym cofanie się obrazu utajonego.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: jac123 »

Ja filmy w lodówce trzymam obok wina. Od pewnego momentu zauważyłem, że robię lepsze zdjęcia ...
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: zladygin »

jac123 pisze: Ja filmy w lodówce trzymam obok wina. Od pewnego momentu zauważyłem, że robię lepsze zdjęcia ...
rozumiem, że najpierw zużywasz wino, a później idziesz robić zdjęcia...
To sprawdzone, mi też wychodzą lepiej
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: zladygin »

J.A. pisze: nie wiem czy na szkle materiał zachowuje się tak samo, ale myślę, że zachowując minimum ostrożności nie będzie problemu.
Tu jedynie niebezpieczeństwo to różne współczynniki rozszerzalności szkła i emulsji, co może skutkować rozwarstwieniem. Ale to teoria nie poparta głębszą analizą zachowania tych materiałów.
sky72
-#
Posty: 46
Rejestracja: 08 paź 2014, 07:49
Lokalizacja: Jaroty

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: sky72 »

J.A. nie irytuj się,rozmawialiśmy o filmach NIEWYWOŁANYCH,więc może też przeczytaj najpierw wątek,a potem mnie objeżdżaj?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

zamrazanie-rozmrazanie-zamrazanie filmow

Post autor: J.A. »

Po pierwsze to w wątku udzielam się od samego początku i na samym początku zostało wyjaśnione co daje obniżanie temperatury, czy to mrożenie, czy tylko chłodzenie. Zostało wyjaśnione też dlaczego tak się dzieje. Więc uwaga o przeczytaniu całego wątku to kula w płot.
Skoro tak to po co zadawać kolejne pytanie na które odpowiedż może nie wprost, ale już w wątku padła.
Zadałeś pytanie co robimy z NAŚWIETLONYMI filmami. Jeżeli jest lato i z jakiegoś powodu nie wywołujemy naświetlonych filmów, a obniżenie temperatury przechowywania spowalnia procesy chemiczne związane ze starzeniem się materiałów, to odpowiedź jest chyba oczywista?
ODPOWIEDZ