Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: Rob »

Pytam trochę z ciekawości bo przed chwilą bawiłem się światłomierzem i ku swojemu zdziwieniu stwierdziłem, że mój Gossen Sixtomat w ciemnym pokoju oświetlonym tylko przez komputerowy monitor i nocną lampkę pokazuje już "poza zakresem". Zacząłem mierzyć na ścianę coraz dalej od lampki i najniżej co mi pokazał to -1,5EV, dalej już pokazywał "error poza zakresem". Biorę aparat cyfrowy i mierzę w to samo miejsce, wychodzi minuta na iso200 i f5.6 czyli ok. -1EV ale ta cyfra ma tendencję do niedoświetlania więc w zasadzie powiedzmy, że się zgadza, światłomierz pokazuje OK.

Tyle że w instrukcji producent podaje zakres od -2,5EV czyli gdzie jest moje 1EV ja się pytam :roll:
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: technik219 »

A uwzględniłeś kąt pomiaru?
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: Rob »

technik219 pisze: A uwzględniłeś kąt pomiaru?
w jakim sensie? próbowałem ustawiać światłomierz w różnych miejscach i oddalać od ściany, zawsze najniżej jak schodził to -1,5EV a później pokazywał error.

Poguglowałem trochę i wychodzi na to, że nie bardzo jest alternatywa, jedynie Gossen Luna-Pro SBC potrafi zejść do -4EV - tak twierdzą jego uzytkownicy (-6EV wg producenta)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: rbit9n »

tyle tylko, że w instrukcji gossena piszą, że zakres (dla 25ASA/15°DIN!) od -6 do 15EV, oraz od 0,016 do 32000 FC. z tego drugiego wynika, że w przeliczeniu na EV to powinno być od -4 do 17 EV (dla 100ASA/21°DIN). czyli że się zgadza, oczywiście jeśli wierzyć tabeli ze strony sekonica oraz mojej ekstrapolacji.
https://www.sekonic.com/united-states/s ... chart.aspx

tak czy siak, w nocy mierzę (kiedy mam jakieś światło) padające sekonikiem l-358 (-2EV) z kopułką, lub gossenem lunasix 3 (-4EV), też z kopułką. wybieram sobie miejsce w miarę podobne do tego, które mam na zdjęciu i zazwyczaj jest okay, przy czym i tak najważniejszy problem to efekt Schwarzschilda.

odnośnie gossenów: http://www.myphotoweb.com/Gossen/index.htm
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: Rob »

Napisałem do Gossena maila w tej sprawie, zobaczymy co odpowiedzą. Chyba, że moje roszczenie do "brakującego" 1EV jest bez zasadne i wynika z mojej niewiedzy o działaniu światłomierzy.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: Jerzy »

Rob, słyszałem że dosyłają brakujące 1EV pocztą ;)
D.M.M.
-#
Posty: 208
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: D.M.M. »

I w ramach rekompensaty dodają 0,5 w gratisie. EV oczywiście.
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: dejnekas »

rbit9n, Powiedz mi, jakich baterii uzywasz do Lunasixa 3? Ja probowalem już wszystkiego i nadal mam mega bledy w pomiarze ale z pewnoscia to jest spowodowane bateria poniewaz do czasu jak ostatnio uzywalem z modelem przeznaczonym do niego (nie pamietam modelu!) wszystko bylo jak najbardziej ok.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: rbit9n »

Sławku, kupiłem światłomierz z założonymi PX625 i z takimi nadal go używam. są to baterie 1,5 V, zatem podejrzewam, że mógł być modyfikowany, bo na obudowie piszą, żeby używać rtęciowych P13 o napięciu 1,35 V.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: skpt »

A może da się z tym modelem zrobić tak jak tutaj? (fragment Reading below LV 0): https://kenrockwell.com/tech/gossen/digisix/#low
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: jac123 »

skpt pisze:A może da się z tym modelem zrobić tak jak tutaj? (fragment Reading below LV 0): https://kenrockwell.com/tech/gossen/digisix/#low
Raczej wątpię, Digisix to światłomierz cyfrowy, a Lunasix analogowy - nic tu nie zaprogramujesz, ani nie ustawisz inaczej niż jest, no chyba że poprzez ingerencję w układ elektr.
Z tego co pamiętam do Lunasixa pasują i baterie 1,35V i 1,5V, ponieważ ma on układ wyrównujący napięcie, a więc tak małe różnice w napięciu nie wpłyną na wynik pomiaru.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: skpt »

Wydawało mi się, że wątek (oryginalne pytanie) dotyczy cyfrowego sixtomata. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: J.A. »

Przede wszystkim każde urządzenie pomiarowe ma na skraju swojego zakresu większy błąd niż nazwijmy go katalogowy. Nie ma inaczej i nic tu nie pomoże. Niezależnie czy cyfrowy czy analogowy, jeżeli jego dolna granica czułości to powiedzmy 10 luksów, nic też tego nie zmieni, poniżej 10 albo pokaże błąd, albo pokaże nieprawidłowe wartości. Sztuczka podana przez skpta, albo jest po prostu przeliczeniem, albo czułość zastosowanego fotoelementu jest znacznie większa, od podanej w katalogu, ale z jakiegoś powodu została obcięta przez producenta. A to mogą być dwa powody. Jeden to bardzo duża niedokładność przyrządu w niskim zakresie, lub obawa producenta o kanbalizację przez ten światłomierz jego katalogowo czulszego brata.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: skpt »

Właśnie ze względu na ten potencjalny drugi powód pozwoliłem sobie nieśmiało wtrącić 3 grosze. Może faktycznie powinienem to zasygnalizować. Dziękuję za doprecyzowanie. Sam jestem ciekaw. Sprawdzić pewnie warto.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Jak niskie EV potrafi zmierzyć twój światłomierz?

Post autor: jac123 »

skpt pisze:Wydawało mi się, że wątek (oryginalne pytanie) dotyczy cyfrowego sixtomata. Pozdrawiam.
Ok, myślałem że odnosisz się do Gossena Lunasixa, bo temat rozmowy zszedł na niego. Lunasix poza analogowym charakterem ma też inny materiał pomiarowy w porównaniu do Sixtomata cyfrowego czy też Digisixa, stąd tez może i inne zakresy maks. pomiarowe.
ODPOWIEDZ