mokry stół

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

mokry stół

Post autor: bawy2 »

Zebrałem kilka zdań, może komuś się ta wiedza przyda.

Moim celem było zrobienie mokrego stołu. Po analizie dostępnych materiałów oraz kilku konsultacjach wybór padł na materiał „twarde PCV”. Projekt wykonałem na papierze, 10 razy sprawdziłem wymiary i zamówienie zostało złożone w firmie
http://plyty.fabertec.pl/Plyty-PCW-PCV-twarde-na-wymiar
Materiał przyjechał pięknie spakowany i docięty co do milimetra. Grubości materiału od 4mm do 6 mm. Zamówiłem w tej samej firmie klej, ale trzy tubki to spora przesada i jak się okazało nie wykorzystałem nawet jednej w całości. Wyzwaniem było klejenie, ale posiadane ściski do drewna ułatwiły życie. Klej szybko schnie, ale jest czas na spasowanie i ostatnie poprawki nawet do jednej minuty.
Po sklejeniu przyszedł czas na wywiercenie otworów i ukształtowanie PCV w miejscu odpływu, aby woda się nie zbierała i ładnie spływała. Do realizacji ostatniego elementu wykorzystałem płuczkę fotograficzną napełnioną wodą jako ciężar, a od dołu podgrzewałem opalarką – efekt bardzo dobry. Tym sposobem można świetnie kształtować ten materiał i nie ma śladów po opalarce.
A oto zdjęcia z prac i efekt końcowy.

https://onedrive.live.com/redir?resid=C ... lder%2cjpg

Wymiary 1700mm x 700mm x 145mm
Cena około 400 zł

Efekt – jestem zadowolony, bo stół jest pod wymiar i spływa woda, więc nie potrzebuję dodatkowego zlewu.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Post autor: zladygin »

Pytanie: płyta 6 mm na dno, czy na boki?
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Mała poprawka co do grubości:
6mm i 10mm

Płyta PCV twarde kolor biały Grubość płyty: 6mm 1,00 204,01 zł 204,01 zł
Płyta PCV twarde kolor biały Grubość płyty: 6mm 1,00 12,12 zł 12,12 zł
Płyta PCV twarde kolor biały Grubość płyty: 6mm 2,00 2,60 zł 5,20 zł
Płyta PCV twarde kolor biały Grubość płyty: 10mm 2,00 74,40 zł 148,80 zł
Płyta PCV twarde kolor biały Grubość płyty: 6mm 2,00 19,18 zł 38,36 zł


10 mm poszło na przednią i tylną burtę ze względu na długość i utrzymanie jak największej sztywności, ale nie było to konieczne.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ok. Pięknie. A szczelność?. Jak zakorkujesz i nalejesz wody powiedzmy do pełna, to?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Miburo »

Super!
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Klej doprowadza do reakcji chemicznej i jest bardzo agresywny. Szczelność zależy od dokładności klejenia. W tej chwili ze względu na słabą konstrukcję nośną nie mogę nalać aż tak dużo wody. Zalanie stołu w 1/3 nie wywołuje przecieków. Na koniec montażu tym samym klejem dokonałem wewnętrznego uszczelnienia na wzór uszczelnienia silikonem. Ten klej wytworzył dość grubą warstwę dodatkową.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Widziałem i potwierdzam, wygląda jakby z fabryki stołów mokrych wyszedł, wykonanie i materiał pierwsza klasa.

Podszedłem do tematu z innej strony i teraz żałuję (zresztą żałowałem już klejąc włókno szklane... ;P

Jedyna przewaga mojej wersji to to, że można w nim półtonowego świniaka zabić i oprawić, tylko czy to akurat bardzo potrzebne w ciemni, to nie wiem.

Następnym razem zdecydowanie będę Twoją drogą szedł, bo prostota, elegancja i stosunek jakości do ceny jest idealny.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

mokry stół

Post autor: mrek »

bawy2 pisze: 30 sty 2016, 17:02 Zebrałem kilka zdań, może komuś się ta wiedza przyda.
jakieś uwagi po latach?
Zabieram się za wykonanie mokrego stółu na max 3 kuwety 50x60
Mam na niego miejsce 225x90 cm
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2019, 23:46 przez mrek, łącznie zmieniany 1 raz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

mokry stół

Post autor: zladygin »

Swój stół wykonałem w trochę innej technologii, stosując płyty bodaj 2 mm. Wszystkie siły przenoszone są na konstrukcję ze sklejki 8 i 10 mm - rodzaj wanny wyklejonej rzeczoną płytą. Szczeliny wypełniłem klejem. Dno ma niewielki spadek zapewniający spływ wody w stronę odpływu - takiego klik-klak z umywalki. Próba szczelności (10 cm wody) wypadła pomyślnie.
Całkowity koszt zbliżony do podanego w pierwszym poście.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

mokry stół

Post autor: J.A. »

A ja temat stołu załatwiłem 4 brodzikami emaliowanym do prysznica.
Drewniana rama z nogami, na niej na wysokości pasa brodziki uszczelnione między sobą silikonem akwarystycznym.
Do każdego brodzika wchodzi swobodnie duża kuweta, a jak muszę to każdy z czterech robi sam za kuwetę.
Dzięki takiemu rozwiązaniu zniknął problem miejsca na mycie kuwet, zlewania chemii z tych największych kuwet, co zawsze było dla mnie koszmarem.
Niestety wymaga to 3,2 m długości i 0,8 m szerokości.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

mokry stół

Post autor: mrek »

Mam zaplanowane miejsce 223x90
Po uszczelnieniu pomieszczenia zacznę życie od kuwet na pudłach
Ale stół powstanie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

mokry stół

Post autor: mrek »

bawy2 pisze: 31 sty 2016, 07:34 Klej doprowadza do reakcji chemicznej i jest bardzo agresywny. Szczelność zależy od dokładności klejenia.
Ściskałeś te elementy ściskami stolarskimi, czy też wystarczyło sporo kleju i docisk ręczny?.... Znalazłem tekst, że użyłeś ściski...
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

mokry stół

Post autor: bawy2 »

Tak, używałem ścisków bo są wygodne do stabilizacji całej konstrukcji. Same ściski to 4 najtańsze topex'y. Po latach użytkowania, stół ma się dobrze. Polecam do samego stołu dokupić swego rodzaju kratkę plastikową i na niej układać kuwety na mokrym stole, wówczas po latach będzie jak nowy bez rysek.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

mokry stół

Post autor: mrek »

W końcu i ja wykonałem stół wodny z twardego PCV. Wymiary 740x1500mm, tylna ścianka wysokość 360 mm, ścianki boczne i przednia: wys. 100 mm
Koszt całkowity na kwiecień 2020 roku to 336 zł. + 3 dni wieczory robocze potrzebne na sklejenie, bez żadnych narzędzi stolarskich bo ich nie miałem.

Zbiorę poniżej moje doświadczenia projektowe i montażowe. Może ktoś skorzysta.

Grubość dnia i tylnej ścianki 4 mm (tak mało bo stół lezy na blacie roboczym i nie jest potrzebna jego własna sztywność).
Grubość ścianek bocznych 6 mm, grubość ścianki przedniej 10 mm.
Powstała wystarczająco sztywna konstrukcja, którą mogłem swobodnie podnosić i obracać.

Z moich doświadczeń wynika że warto elementy tak zaprojektować aby klejenie odbywało się z wykorzystaniem najszerszych możliwych płaszczyzn. Czyli w moim wypadku ścianki boczne i przednia są klejone na dnie, a nie do boku płyty podłogowej bo wtedy mamy do dyspozycji na klej aż 10 mm (i 6 mm) zamiast tyko 4 mm grubości dna.
Klejenie odbywało się na płaskim podłożu + prosta ściana za nim. Jeden element stawiałem na ścianie klejąc go do niej taśmą. Drugi klejony element z naniesionym klejem przysuwałem po blacie roboczym do pierwszego, kontrolowałem czy nie są przesunięte i dociskałem ręcznie przez góra 3-4 minuty. To wystarczało aby zostały połączone. Zostawiałem do następnego wieczoru.
W ten sposób przykleiłem do dna przednią ściankę, w kolejny wieczór dwa boki dając pierwszemu parę godzin na związanie. W trzeci wieczór zamknąłem konstrukcję tylną ścianką.
Wszystkie krawędzie łączenia „zafugowałem” klejem od środka stołu i niektóre tak na wszelki wypadek od strony zewnętrznej. Poszło na to mniej niż połowa tubki 200 g kleju. Warto mieć dobrą maseczkę bo zapach kleju do PCV jest bardzo intensywny, warto wykonywać klejenie w wentylowanym pomieszczeniu.
Jedyna precyzyjna operacja to nakładanie kleju na wąską krawędź 4mm. W tym celu element ustawiałem krawędzią do góry. Klej jest gęsty i spokojnie można potem element położyć poziomo aby przytknąć do klejonej ścianki. Tutaj przydatna była pomoc drugiej osoby.
Z pomocy w dopychaniu korzystałem tylko przy przedniej i tylnej ściance. Krótsze boki kleiłem sam.
Na krawędziach i rogach PCV zrobiłem fazkę bo PCV jest ostre. Otwór pod syfon wyciąłem w prawym górnym rogu dna (bliżej ściany).
Konstrukcja jest szczelna. Testy wykonałem do 6 cm słupa wody.

U mnie stół wodny leży na zwykłym blacie roboczym, który kupiłem w OBI w cenie 36 zł./m (jakaś promocja).
Blat roboczy podbiłem klinami aby uzyskać skierowanie wody do prawego rogu, a jeśli nie spływa całkowicie to można popędzić gumą.
Blat leży na starej szafce kuchennej, z której odbiłem cokół aby powierzchnia robocza była niżej niż zwykle.
Burty zrobiłem na wysokość 10 cm i jak dla mnie jest OK.
Użytkowanie takiego stołu to sama przyjemność. Mieszczą się w nim dwie kuwety 50x60, a mniejszych nawet kilka. Mycie kuwet, mycie wielkich szyb po suszeniu odbitek teraz odbywa się błyskawicznie.
Jedyne ściankę tylną mogłem zrobić wyższą niż założone 36 cm bo jednak nieźle się chlapie przy myciu kuwet.

Namawiam wszystkich do wykonania takiego stołu. Nie jest to trudna operacja.

Dodam jeszcze, że na stronie sprzedawcy płyt PCV jest bardzo wygodny kalkulator do zamawiania płyt. Wpisujesz wymiary, grubość i masz koszt (razem z kosztem cięcia).
Jeszcze jedno: wymiar płyty powyżej 1500 mm skutkuje skokiem ceny bo pewnie tną to z bardzo dużych płyty.
W kalkulatorze można zmieniać grubość płyt i obserwować jak szybko zmienia się koszt całkowity.
Jeśli stół będzie miał równe podparcie to spokojnie możesz tak jak ja wybrać dno o grubości 4 mm.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2020, 12:39 przez mrek, łącznie zmieniany 1 raz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Bocianowski
-#
Posty: 145
Rejestracja: 25 kwie 2020, 19:51
Lokalizacja: Będzin

mokry stół

Post autor: Bocianowski »

mrek pisze: 06 maja 2020, 21:02 W końcu i ja wykonałem stół wodny z twardego PCV. Wymiary 740x1500mm, tylna ścianka wysokość 360 mm, ścianki boczne i przednia: wys. 100 mm
Zdjęcia, zdjęcia proszę!
Bronica GS-1
Mamiya Super 23
ODPOWIEDZ