Ostrość w DURST M600

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ThinLizzy
-#
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2015, 13:01
Lokalizacja: Na Solláin
Kontakt:

Ostrość w DURST M600

Post autor: ThinLizzy »

Czesc
Niedawno kupilem sobie powiekszalnik Durst M600. Na poczatku mial byc Axomat ale w koncu zdecydowalem sie na tego Dursta. Powiekszalnik w bardzo dobrym stanie. Wydaje sie jak by nie byl uzywany czesciej niz kilkanascie razy. Kupilem razem z obiektywem Neonon 50mm / 2.8 w stanie idealnym. No ale do rzeczy. Nie mialem nigdy powiekszalnika wiec nie mam doswiadczenia. Ma on jakis system ktory pozwala ustawiac ostrosc. Chcial bym go urzywac bo nie mam zadnej lupy na ziarno. Jednak za diabla nie moge ustawic tej ostrosci. Robie jak w instrukcji czyli wyciagam karetke, przekrecam to cos do uatawiania ostrosci nad obiektyw i na blacie widze dwa polksiezyce zielony i czerwony. Pozniej ustawiam wieklosc kadru na ramieniu powiekszalnika i probuje ustawic ostrosc pokretlem od ostrosci. Krecenie nim obniza i podnosi mieszek z obiektywem. Jednak w zadnej pozycji nie udalo mi sie zlapac ostrosci. W instrukcji jest napisane ze powinny byc widoczne dwa polksiezyce, zielony i czerwony z ostrymi krawedziami. Ja te polksiezyce widze ale krawedzie sa rozmyte. Rece mi juz opadly. Mial ktos taki powiekszalnik ?
Pomozecie ? :-)
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

a nie włożyłeś miseczki (chyba sixpla) od obiektywu oby odwrotnie?
Awatar użytkownika
ThinLizzy
-#
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2015, 13:01
Lokalizacja: Na Solláin
Kontakt:

Post autor: ThinLizzy »

bawy2 pisze:a nie włożyłeś miseczki od obiektywu oby odwrotnie?
Ta miseczka jest .... jak by to okreslic....od gory ma wieksza srednica a od dolu mniejsza. Zalozylem ta wieksza od gory. Mam dwie te miseczki. Ta druga to sixtub ale jest bezuzyteczna dla mnie bo ma gwint na 25 mm.
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Lupa na ziarno to już hi-tec wystarczy zwykła lupka. Miseczka powinna być włożona tak, aby od dołu wkręcany obiektyw był wkręcany zgodnie ze wskazówkami zegara. Bo na pewno kręcisz ostrością?
Awatar użytkownika
ThinLizzy
-#
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2015, 13:01
Lokalizacja: Na Solláin
Kontakt:

Post autor: ThinLizzy »

bawy2 pisze:Bo na pewno kręcisz ostrością?
Napewno :-) Przeczytalem na jakims zachodnim forum ze do obiektywu 50 mm ta "miseczka" do mocowania to powinien byc sixtub. Ja mam sixtub ale na gwint 25 mm i do mojego obiektywu sie nie nadaje bo obiektyw ma gwint 39 mm. Ta miseczka ktorej uzywam jest troche inna od tego sixtuba. Inna to znaczy bardziej plaska. Jak sie nazywa to nie wiem bo nic na niej nie pisze. Moze to w tym jest problem ? Jesli tak to bede musial sobie kupic tego sixtuba na 39 mm albo szkielko z gwintem na 25 mm. Dziwne to troche bo wszystko bylo w komplecie i karetka jest z adapterem na maly obrazek. Nie wiem juz co z tym robic.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

Hm, z tego co wiem każda oryginalna miseczka powinna być opisana. Jeśli nie ma opisu (napisu), to być może jest to jakaś dorabiana miseczka pod inny obiektyw.
Awatar użytkownika
ThinLizzy
-#
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2015, 13:01
Lokalizacja: Na Solláin
Kontakt:

Re: odp.

Post autor: ThinLizzy »

jac123 pisze:może jest to jakaś dorabiana miseczka pod inny obiektyw.
Nie wykluczone bo ta z gwintem 25 mm jest opisana i w oryginalnym pudelku.
Mnie sie cos wydaje ze tam byl oryginalnie obiektyw na gwint 25 mm a ten co mam jest dokupiony i ta miseczka pewnie dorobiona albo kupiona jakas nieoryginalna.
No tylko co ja mam teraz z tym zrobic ? Zanim bede szukal obiektywu na gwint 25 mm albo miseczki oryginalnej z gwintem 39 mm to musze sie upewnic ze nie popelniam jakiegos bledu przy ustawianiu ostrosci. Macie jeszcze jakies pomysly ?
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

Pomijając księżyc itp. Jak kręcisz ostrością to jak wygląda obraz pozytywu zbliża się do ostrości i nie może jej osiągnąć, czy przechodzi przez punkt ostrości a ty masz wątpliwości czy obraz jest ostry?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ThinLizzy pisze:a ten co mam jest dokupiony i ta miseczka pewnie dorobiona albo kupiona jakas nieoryginalna.
Ale skoro tak, to powinno działać. A wtedy to:
1. Czy sprawdzałeś możliwość ustawienia ostrości na każdym powiększeniu, ale bez pomocy dalmierza, który tam jest wbudowany.
2. Obiektyw dla małego obrazka musi być włożony tak by był wpuszczony w miech, czyli miseczka musi być kapelusikiem na obiektywie 50 mm.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

a może ogniskowa 50mm nie nadaje się do tego powiększalnika? Nie wiem jak to w tym durscie ale u mnie w 5x7 nie da się powiększyć 6x6 (szkłem 75mm) bo obiektyw 75mm mija się ogniskową z negatywem, po prostu miech nawet ściśnięty na maxa daje w rezultacie wyciąg ponad 100mm, więc brakuje mi 25 w minusie by zrobić to dobrze. Niestety konstrukcja miseczki na razie przynajmniej uniemożliwia mi wsadzenie szkła wgłębnie.
God Is A Girl
Awatar użytkownika
ThinLizzy
-#
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2015, 13:01
Lokalizacja: Na Solláin
Kontakt:

Post autor: ThinLizzy »

bawy2 pisze:Pomijając księżyc itp. Jak kręcisz ostrością to jak wygląda obraz pozytywu zbliża się do ostrości i nie może jej osiągnąć, czy przechodzi przez punkt ostrości a ty masz wątpliwości czy obraz jest ostry?
No wlasnie tak jes ze zbliza sie do ostrosci i brakuje troszke zeby ja osiagnac. Mieszek sie chowa calkowicie. W instrukcji jest napisane ze obiektyw 50 mm powinien dac mozliwosc powiekszenia z malego obrazka do 36x56 cm. Ja chcialem ustawic powiekszenie na 18x25 cm i brakuje troszke do ostrosci, ale 9x13 i 10x15 ostrosc lapie. Czytalem dokladnie instrukcje i utwierdzam sie w przekonaniu ze potrzebuje tej miseczki sixtub na gwint 39 mm do mojego obiektywu albo obiektywu z gwintem 25 mm do taka miseczke sixtub mam.
J.A. pisze:
1. Czy sprawdzałeś możliwość ustawienia ostrości na każdym powiększeniu, ale bez pomocy dalmierza, który tam jest wbudowany.
Jest tak ze dla powiekszen 9x13 i 10x15 dam rade ustawic ostrosc. Dla wiekszych powiekszen juz brakuje.
J.A. pisze: 2. Obiektyw dla małego obrazka musi być włożony tak by był wpuszczony w miech, czyli miseczka musi być kapelusikiem na obiektywie 50 mm.
Tak mam
Mrcn pisze:a może ogniskowa 50mm nie nadaje się do tego powiększalnika?
Instrukcja gada ze z malego obrazka mozna osiagnac powiekszenia do 36x56 cm z obiektywem 50mm wiec wydaje sie ze powinno byc bez problemu. Tym bardziej ze ja potrzebuje tylko 18x25 cm
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ThinLizzy pisze: J.A. napisał/a:


1. Czy sprawdzałeś możliwość ustawienia ostrości na każdym powiększeniu, ale bez pomocy dalmierza, który tam jest wbudowany.


Jest tak ze dla powiekszen 9x13 i 10x15 dam rade ustawic ostrosc. Dla wiekszych powiekszen juz brakuje.

J.A. napisał/a:

2. Obiektyw dla małego obrazka musi być włożony tak by był wpuszczony w miech, czyli miseczka musi być kapelusikiem na obiektywie 50 mm.


Tak mam
Czyli za płytka miseczka do tego obiektywu.
Mrcn pisze:a może ogniskowa 50mm nie nadaje się do tego powiększalnika? Nie wiem jak to w tym durscie ale u mnie w 5x7 nie da się powiększyć 6x6
Wiesz, ten Durst to powiększalnik do małego i 6x6, a nie LF. Tu bez problemu miech powinien się ściągnąć do 60 mm + wgłębna miseczka i już powinno być dobrze.
ThinLizzy pisze:Tym bardziej ze ja potrzebuje tylko 18x25 cm
To jakaś 80-tka powinna dać radę, nie masz?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
bawy2
-#
Posty: 233
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bawy2 »

No to miseczka niewłaściwa.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ThinLizzy pisze:Czytalem dokladnie instrukcje i utwierdzam sie w przekonaniu ze potrzebuje tej miseczki sixtub na gwint 39 mm do mojego obiektywu albo obiektywu z gwintem 25 mm do taka miseczke sixtub mam.
Tak to właśnie wynika z tego co napisałeś. Czy ta sixtub 25mm jest głębsza od tej co ją masz z gwintem 39?
ThinLizzy pisze: Kupilem razem z obiektywem Neonon 50mm / 2.8
Ciekawe, bo to teoretycznie oryginalny obiektyw od Dursta. Więc tylko miseczka i będzie ok.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ThinLizzy
-#
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2015, 13:01
Lokalizacja: Na Solláin
Kontakt:

Post autor: ThinLizzy »

J.A. pisze:To jakaś 80-tka powinna dać radę, nie masz?
Niestety nie mam :-/
J.A. pisze:Tak to właśnie wynika z tego co napisałeś. Czy ta sixtub 25mm jest głębsza od tej co ją masz z gwintem 39?
Tak jest glebsza.
J.A. pisze:Ciekawe, bo to teoretycznie oryginalny obiektyw od Dursta. Więc tylko miseczka i będzie ok.
No to pewnie kupie te miseczke sixtub 39. Szukalem na ebay i jest jedna. Moze byc ciezko to kupic. Mam jeszcze opcje kupna jakiegos componona do mojego sixtuba 25.
ODPOWIEDZ