TLR-y i soczewki nasadkowe

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: rbit9n »

Imperitus pisze:
rbit9n pisze: 13 kwie 2019, 05:44 https://flic.kr/p/7wQdQ6

yashica D z soczewką macro +1D, też marki yashica.
Flickr mi się źle ładuje na telefonie, widzę tylko rozpikselowane zdjęcie. Niemniej mogę w wyobraźni odtworzyć jak niesamowicie to wygląda. Zapoluję na nasadki.
o masz. wrzucę przez tptlk, tylko że on też kiełbasi.

Obrazek


co do samoróbek, to trzeba pamiętać, że w zestawie "makro" soczewka celownicza jest ścięta, żeby korygować paralaksę. można by zrobić tylko jedną, ale wtedy potrzebny byłby paramender.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Imperitus »

rbit9n pisze: 13 kwie 2019, 09:17 co do samoróbek, to trzeba pamiętać, że w zestawie "makro" soczewka celownicza jest ścięta, żeby korygować paralaksę. można by zrobić tylko jedną, ale wtedy potrzebny byłby paramender.
Dokładnie o takie istotne szczegóły mi chodzi, fabryczny komplet jest już na pewno prawidłowo skorygowany. Teoretycznie tele nie doświadczają tak silnej paralaksy, ale jednak przy moich warunkach i budżecie wykonanie czegoś takiego jest niemożliwe. Gdyby chodziło o zwykłego slr-a to można by się pobawić, ale tutaj precyzja musi być na wysokim poziomie. Pan Migawka sugeruje PZO, wydaje mi się że dorobienie u nich kompletu soczewek wyszłoby drożej niż zakup fabrycznego zestawu, kosztują z reguły około 230 złotych- niemało, ale robota ślusarza czy obrabiarki cnc która byłaby w stanie wykonać detal tak drobny jak mocowanie Bay 1 na pewno kosztowałaby co najmniej kilkaset złotych.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Imperitus »

rbit9n,
Ładna opieńka :-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: rbit9n »

Imperitus pisze:rbit9n,
Ładna opieńka :-)
to jest U.S.S. Enterprise NCC-1701 D.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Nomad »

Imperitus pisze: 12 kwie 2019, 19:46 Nomad, dzięki za ostrzeżenie, podkusiło mnie żeby sprawić takie mojej Yasi. Jedna dziura na pieniądze mniej ;-)
W żadnym wypadku nie kupuj do jaśki nasadek do rolka ani odwrotnie. To są inne układy optyczne, i nie będą do siebie pasować. W skrajnych przypadkach, w ogóle nie trafisz z ostrością.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Nomad »

jac123 pisze: 12 kwie 2019, 19:46 Ja mam takie nasadki do Rolka. Raz, czy dwa je kiedyś testowałem - nie psuły obrazu.
Nomad , może coś poszło nie tak? Te nasadki są dość drogie, a cena odpowiada jakości (obrazu).
Natomiast w innych aparatach (poza TLR Rolkami) to rzeczywiście sprawa wątpliwa.
WAF płaciła. To był fabryczny, praktycznie nie używany zestaw, wyprodukowany pod koniec lat 60tych (światłomierz CdS, srogo się nalatałem po Bydgoszczy by za własny żołd dokupić baterię rtęciową i uruchomić wszystko.
Jakość nie była tragiczna, ale w porównaniu do zdjęć bez nasadek- dużo gorsza. Przy czym na szerokim, dawała w kość dosyć dziwna dystorsja i winieta, na tele ostrość mocno spadała.
Mam też obecnie parę Proxarów do mojego Automata, wciskowych. Żadnej korekty paralaksy nie mają. Ale obrazu jakoś specjalnie nie psują.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Imperitus »

Nomad pisze: 13 kwie 2019, 22:30 W żadnym wypadku nie kupuj do jaśki nasadek do rolka ani odwrotnie. To są inne układy optyczne, i nie będą do siebie pasować. W skrajnych przypadkach, w ogóle nie trafisz z ostrością.
Nie miałem takiego zamiaru ;-)
Poza tym, na Francke & Heidecke jeszcze długo nie będzie mnie stać.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 13 kwie 2019, 09:17 tylko że on też kiełbasi.

Obrazek
Znaczy grzyby do kiełbasy? Do Pizzy :mrgreen: ?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: rbit9n »

na marynatę
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Imperitus »

rbit9n pisze: 14 kwie 2019, 14:15na marynatę
OHYDA
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: jac123 »

Nomad pisze: 13 kwie 2019, 22:30
Imperitus pisze: 12 kwie 2019, 19:46 Nomad, dzięki za ostrzeżenie, podkusiło mnie żeby sprawić takie mojej Yasi. Jedna dziura na pieniądze mniej ;-)
W żadnym wypadku nie kupuj do jaśki nasadek do rolka ani odwrotnie. To są inne układy optyczne, i nie będą do siebie pasować. W skrajnych przypadkach, w ogóle nie trafisz z ostrością.
Otóż to. Nie wiem co wy chcecie dorabiać, czy też kupować jakieś dioptrie. Tutaj trzeba przeliczyć cały układ optyczny , a to nie jest już tak hop siup. Raz byłem z tym u optyka, nawet nie chciał się tym zająć.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Nomad »

jac123 pisze: 14 kwie 2019, 22:46
Otóż to. Nie wiem co wy chcecie dorabiać, czy też kupować jakieś dioptrie. Tutaj trzeba przeliczyć cały układ optyczny , a to nie jest już tak hop siup. Raz byłem z tym u optyka, nawet nie chciał się tym zająć.
Nie dioptrie (to akurat jest proste i bezpieczne) tylko nasadki zmieniające kąt widzenia.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Imperitus »

Zakupiłem dzisiaj komplecik telephoto yashinon, zabawa będzie na pewno przednia :-D
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 15 kwie 2019, 18:43 Zakupiłem dzisiaj komplecik telephoto yashinon, zabawa będzie na pewno przednia :-D
Jak mawiam: lepiej kupować niż sprzedawać, a najlepiej rozdawać ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

TLR-y i soczewki nasadkowe

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 15 kwie 2019, 19:09 Jak mawiam: lepiej kupować niż sprzedawać, a najlepiej rozdawać ;-)
To straszna choroba, ale jestem uhahany jak małe dziecko :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ