Tkanina blackout

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tkanina blackout

Post autor: J.A. »

Dobra rada, ale jest coraz mniej rozkręcanych okien. ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tkanina blackout

Post autor: 4Rider »

za to coraz więcej rozkręcanych umysłów
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tkanina blackout

Post autor: aka »

Znaczy o tkaninie nikt nic nie wie ...
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Tkanina blackout

Post autor: pelovsky »

szybkie wyszukiwanie w google zwraca np. taki wynik:
https://sklep-4vision.com/technika-stud ... rudnopalny
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Tkanina blackout

Post autor: 4Rider »

zrób normalny bleckout mieszkaniowy - znaczy się bezpieczniki - + kocyk do maxa 400 asa wystarcza
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Tkanina blackout

Post autor: mrek »

pelovsky pisze: 16 kwie 2019, 14:17 szybkie wyszukiwanie w google zwraca np. taki wynik...
A jeszcze szybciej pokazuje blackout.pl
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tkanina blackout

Post autor: aka »

aka pisze: 14 kwie 2019, 17:30 Ktoś może ma pozytywne doświadczenie w poszukiwaniu prawdziwie zaciemniającej tkaniny?
Dziękuję bardzo za powyższe rady. Ja pytałem jak wyżej. Słyszałem, że czytanie ze zrozumieniem to zanikająca umiejętność ;-) Bez urazy proszę, ale się nie dowiedziałem tego o co pytałem.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Tkanina blackout

Post autor: skpt »

Nie mam osobistych doświadczeń, niemniej może się przyda coś takiego: Bellows building. W obszernym PDF jest sekcja materials, która wg mnie wskazuje kierunek poszukiwań. Dodatkowo tutaj toczyła się dyskusja w tym temacie, która odsyła do konkretnego, dedykowanego takim zastosowaniom produktu, jaki widzę np. tutaj.
Poza tym na forum jest/było kilka osób, które budowały własne aparaty wieloformatowe. Gdyby powyższa tkanina Ci nie spasowała proponuję próbę kontaktu z nimi.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Tkanina blackout

Post autor: skpt »

Jeszcze może, jak się poszuka po ebayu, to też takie się pojawiają np.: material
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Tkanina blackout

Post autor: jac123 »

4Rider pisze: 16 kwie 2019, 14:36 zrób normalny bleckout mieszkaniowy - znaczy się bezpieczniki - + kocyk ....
A pamiętacie blackout w USA w 1965 r.?
9 m-cy póżniej urodziło się 30% więcej dzieci ....
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Tkanina blackout

Post autor: skpt »

aka, nie pisałeś o jakie światło chodzi, ale jeszcze mi się przypomniało, że w wywiadzie z twórcami aparatu Intrepid (jest gdzieś na youtube) padło pytanie, czy miechy są równierz światłoszczelne w zakresie IR. W odpowiedzi (twierdzącej) zasygnalizowano, że miechy robią z materiałów dostarczanych przez ThlorLabs. Tu jest wątek, który też wymienia tę firmę, jednocześnie sygnalizując, że detaliczny zakup jej tkanin nie jest prosty, jeśli w ogóle możliwy: https://www.photrio.com/forum/threads/q ... te.166893/
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Tkanina blackout

Post autor: aka »

Oj! Nie znasz chwili ni godziny - podobnie nigdy nie wiadomo w jakim kierunku rozwinie się wątek... Ja spytałem o tkaninę do zaciemniania pomieszczeń, a konkretnie otworów w ciemni. Nabyłem jakiś czas temu na allegro tkaninę, która miała zaciemniać w 100 %. Okazało się, że przy silnym, dziennym światłem za oknem nie jest w 100% skuteczna - ma mikro otwory przepuszczające światło. Mam w oknie roletę też podobno w 100% światłoszczelną - też w silnym świetle słonecznym nie jest w pełni skuteczna i mimo zewnętrznej aluminiowej powłoki nagrzewa się jak piekarnik. w efekcie mogę skutecznie zaciemniać w dzień pochmurny lub po zachodzie słońca. Na te przypadłości wystarczyłaby dodatkowa zasłona na okno i przy okazji na drzwi wejściowe, taka jak powszechnie stosowane tzw. story, ale z materiału skutecznie nie przepuszczającego światła. Moje pytanie było skierowane do osób którym udało się taką tkaninę nabyć w rozmiarze liczonym w metrach kwadratowych za rozsądne pieniądze najlepiej na rynku krajowym. Dodam, że na allegro są oferty tkanin rzekomo w 100% światłoszczelnych, ale nie mam ochoty na kolejne zakupy testowe.
Awatar użytkownika
PanMigawka
-#
Posty: 21
Rejestracja: 26 sty 2019, 15:06
Kontakt:

Tkanina blackout

Post autor: PanMigawka »

Polecam tkaninę firmy Thorlabs. (https://www.thorlabs.com/thorproduct.cfm?partnumber=BK5) Używam jej w pracy do budowy namiotu ciemniowego, w którym znajdują się wysokoczułe fotopowielacze. Przy zastosowaniu kilku warstw, żaden kwant światła nie ma prawa wpaść. W domu z kolei zakleiłem nimi drzwi w łazience - podwójna warstwa (wystarczy jedna tkanina). Jestem z takiego łazienkowego rozwiązania bardzo zadowolony. Można nimi okleić okno i żadnych prześwieceń nie ma. Jedyny minus to cena...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
@PanMigawka
Sebus
-#
Posty: 1
Rejestracja: 26 lut 2021, 22:18
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Tkanina blackout

Post autor: Sebus »

Faktycznie, podwójna zasłona blackout działa w praktyce, co potwierdzam. Trzeba tylko dobrze ja dopasować, żeby nie było szczeliny. :)
ODPOWIEDZ