Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

c2h5oh
-#
Posty: 24
Rejestracja: 23 wrz 2013, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: c2h5oh »

Cześć wszystkim, szukam obiektywu do małego obrazka ewentualnie małego 645 o ogniskowej w okolicy 50mm (dla 135). System nie robi mi różnicy, puszkę dokupię do obiektywu a i wymagania mam co do niej nieszczególne wystarczy mi tryb "manual" i żeby w systemie były pierścienie pośrednie.
Jest z tym spory problem, po zgłębieniu tematu widzę tylko Canona 45mm TS f2.8, który całkiem mi odpowiada poza ceną 5500/3500 nowy/używany. Jest Nikon ale jeszcze droższy i dalej nic. Czy znacie coś ze starszych/tańszych konstrukcji powiedzmy w okolicy 1000-2000 z puszką? Może być sam shift, pokłony w małym specjalnie mnie nie interesują.
Kombinowałem nawet nad Schneider-Kreuznach PCS-Super-Angulon 55mm (do wyrwania w tych pieniądzach) do Broniki ETR, którą mam plus kaseta do małego obrazka (albo kadrowanie ale szkoda materiału) ale to dwu kilogramowe monstrum i cała koncepcja małego aparatu z przesuwami, który zawsze można mieć przy sobie idzie w łeb. Poza tym chciałbym, żeby to było używalne z ręki bo, jak już statyw trzy kilo sprzętu to i 4x5 cali mogę rozłożyć ale i materiału szkoda na jakieś "pstryki" z wycieczki czy spaceru.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: powalos »

c2h5oh, popatrz może za Samyang Tilt-Shift 24 mm. Powinien być dostępny z różnymi mocowaniami. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: wosk »

Używam obiektywu z mocowaniem Mamiya 645 Sekor C - shift 50 mm f4. Mam do niego przejściówki na system Nikon i Pentax. Bardzo przyzwoicie się pracuje, oczywiście w pełnym manualu. Tylko nie wiem czy ogniskowa by Ci pasowała.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
c2h5oh
-#
Posty: 24
Rejestracja: 23 wrz 2013, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: c2h5oh »

Popatrzyłem, poczytałem bardzo zacne szkiełko, moja ogniskowa, da się podpiąć do Pentaxa a tych mam sporo (zbieractwo stan ciężki), nie tak ogromne jak do Broniki, cena dobra... Jak nikt nie podpowie czegoś mniejszego (takie Pentaxowe zboczenie w stronę małych szkiełek) to chyba będę brał.
Dzięki.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: Nomad »

Shift nigdy nie będzie mały. Popatrz po Arsatach 35/2,8 - kiedyś był to stosunkowo popularny u nas obiektyw .

PS Starsza nazwa Mir-67 N
c2h5oh
-#
Posty: 24
Rejestracja: 23 wrz 2013, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: c2h5oh »

Że nie będzie mały to wiem ale dzięki za uwagę, bo wykopałem za to Arsata 45/3,5 z samym przesuwem. Masz może jakieś doświadczenia z jakością wykonania mechanizmu przesuwu? Miałem kiedyś Kieva 88 i po przesiadce na Niemca a obecnie na Japończyka to jednak różnicę w precyzji wykonania czuć i to dużą.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: wosk »

TU masz sam shift-adapter do szkieł pod Psix-a, a z drugiej strony możesz sobie wybrać mocowanie do swojego systemu. Nie przeglądałem głębiej - może mają jeszcze inne adaptery...
c2h5oh
-#
Posty: 24
Rejestracja: 23 wrz 2013, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: c2h5oh »

I to będzie chyba mój wybór. Adapter plus szkło to najtańsze rozwiązanie, ogniskową można zawsze zmienić i całość jest całkiem nieduża.
Jak wszyscy napiszę, że jak już przetestuję to opiszę wrażenia dla potomnych, ale pewnie też jak wszyscy zapomnę...
Dzięki wszystkim, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: mrek »

c2h5oh pisze: Popatrzyłem, poczytałem bardzo zacne szkiełko, moja ogniskowa, da się podpiąć do Pentaxa a tych mam sporo (zbieractwo stan ciężki), nie tak ogromne jak do Broniki, cena dobra... Jak nikt nie podpowie czegoś mniejszego (takie Pentaxowe zboczenie w stronę małych szkiełek) to chyba będę brał.
Dzięki.
Podpowiem cenę.
Takie szkło jest od jakiegoś czasu na OLX i cena już spadła lekko.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: Nomad »

c2h5oh pisze: Że nie będzie mały to wiem ale dzięki za uwagę, bo wykopałem za to Arsata 45/3,5 z samym przesuwem. Masz może jakieś doświadczenia z jakością wykonania mechanizmu przesuwu? Miałem kiedyś Kieva 88 i po przesiadce na Niemca a obecnie na Japończyka to jednak różnicę w precyzji wykonania czuć i to dużą.

Co do Arsata 45 mm to na cuda bym nie liczył, sam obiektyw dosyć słabawy. Testowałem kilkanaście sztuk pod mojego Kijewa 80.
c2h5oh
-#
Posty: 24
Rejestracja: 23 wrz 2013, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: c2h5oh »

Poczytałem na innych forach i faktycznie z tą precyzją jest słabo. Co do jakości to myślę, że obiektyw do 6x6 w małym obrazku powinien dać radę, nie wymagam od niego cudów. Zresztą wszystko jest akceptowalne w okolicach f8-f11 :).
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: Nomad »

c2h5oh pisze: Poczytałem na innych forach i faktycznie z tą precyzją jest słabo. Co do jakości to myślę, że obiektyw do 6x6 w małym obrazku powinien dać radę, nie wymagam od niego cudów. Zresztą wszystko jest akceptowalne w okolicach f8-f11 :).
Obiektywy średnioformatowe na ogół mają niższą rozdzielczość od małoobrazkowych - duże negatywy wymagały mniejszego powiększenia. Ale przy shifcie i tak domykasz, więc może da się żyć.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: J.A. »

c2h5oh, właśnie odwrotnie, obiektyw 6x6 z założenia gorzej nadaje się do mniejszych formatów. Zwłaszcza taki radzieckiej produkcji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
c2h5oh
-#
Posty: 24
Rejestracja: 23 wrz 2013, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Tilt (a głównie) Shift do małego obrazka

Post autor: c2h5oh »

Pisząc "powinien dać radę" właśnie o to mi chodziło, że powinien, nie że będzie lepiej niż w Canonie 45 TS. Miałem Kiewa i wiem, że daję radę. Cały myk polega na tym, żeby nie wydać 5 tysięcy na obiektyw, od którego nie wymagam zbyt wiele i z którym wyjdę dziesięć może dwadzieścia razy w roku. Dam sobie coś uciąć (jeszcze nie wiem co :)), że odbitka 10x15 czy13x18 będzie więcej niż satysfakcjonująca, a może i nawet 18x24, zresztą to już rozmiar na ścianę, a nie do albumu pamiątkowego a do tego ma to służyć.
ODPOWIEDZ