Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Bokeh »

Tu jeszcze są dwa filmy:

Tu suszenie barytu suszarką libella (od 4:10)
https://www.youtube.com/watch?v=_GMRfpD9XE4

A tu niezawodna Anita Andrzejewska (ale tak ogólnie o procesie pozytywowym)
Od 13 minuty o suszeniu (ale tu w zasadzie powiedziane jest nic w porównaniu do tego co powiedział Francuz):
https://www.youtube.com/watch?v=0KgUFr74UO4
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: powalos »

Przy takim wałkowaniu barytu jak na pierwszym filmiku, raczej nie uda się uzyskać gładkiej ,błyszczącej powierzchni papieru.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: zladygin »

Bokeh pisze: Tu suszenie barytu suszarką libella (od 4:10)
https://www.youtube.com/watch?v=_GMRfpD9XE4

1.
powalos pisze: Przy takim wałkowaniu barytu jak na pierwszym filmiku, raczej nie uda się uzyskać gładkiej ,błyszczącej powierzchni papieru.

2. punkt 4. "Moczymy papier w wywoływaczu do pojawienia się kontrastowego obrazu"

3. Kadrowanie - mniej więcej 2.15.

To ja temu Panu dziękuję...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: J.A. »

1. Gospodarujemy miejsce na ciemnię (najlepiej bez okien), to ja też temu Panu podziękuję.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: technik219 »

W każdej dziedzinie internet ma takich specjalistów ;-)
Uczył Marcin Marcina, a sam... (dokończcie sami) ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: rbit9n »

Bokeh pisze:Mounsieur robi to jednak jakoś dziwnie.
Po pierwsze, czy ściągając tak wodę, czymś z supermarketu budowlanego, nie zetrze on emulsji?
Dwa, czy papier do przyklejania odbitki do szyby, który Pan stosuje to ten papier pakowy, który już wcześniej przytoczyliście?
Co on tam jeszcze robi tą żółtą ściereczką bezpośrednio przed suszeniem suszarką?
A trzy, czy dobrze robi stosując suszarkę do włosów? Robi z Was tak ktoś?
Facet sprawdza dłonią w trakcie suszenia czy już wyschło i dotyka powierzchni emulsji. Dobrze robi? Przecież może zostawić ślady, smugi, odciski palców?
Ten Francuz, wygląda mi na takiego co zna się na rzeczy.

Ktoś może podsunąć mi jeszcze inny film, gdzie równie dobrze jest to zaprezentowane?
ściągaczka z marketu budowlanego jest spoko, ważne tylko, żeby "guma" była z bezbarwnego silikonu. ostatnio kupiłem taką: https://elma-rk.pl/pozostale-akcesoria- ... ody-p.html
wcześniej miałem inną, z czarną gumą, która czasem zostawiała smugi i trzeba było jeszcze raz płukać papier.

kiedyś podobny wynalazek robiło też jobo, także tego. https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... Wiper.html

co do emulsji, to jak pisałem, czasem się trafi jakaś trefna seria fomabromu ze zbyt delikatną emulsją, ale zasadniczo ściągaczka nie uszkadza powierzchni powiększenia.

taśma "pakowa" to właśnie to, ważne żeby była z klejem wodnym, najlepiej roślinnym.

odnośnie suszarki to nie używam, szkoda mi czasu sterczeć nad papierem, który prędzej czy później i tak przecież wyschnie. tak samo nie dotykam, bo najczęściej, kiedy papier schnie albo jestem w pracy, albo śpię. w każdym razie, jeśli masz czyste ręce, to nie zostawisz śladów na papierze.

to jeszcze film:

https://youtu.be/AnJebG6h7Dk
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Bokeh »

rbit9n
Dziękuję za dobre uwagi.
Szczególnie ta ściągaczka z silikonem może okazać się lepsza od gumowej.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: mrek »

rbit9n pisze:...odnośnie suszarki to nie używam, szkoda mi czasu sterczeć nad papierem, który prędzej czy później i tak przecież wyschnie
Widocznie masz szyby. Ja pierwsze po latach baryty 30x40 suszyłem na... balacie kuchennym, a jak się skończył to ławie w sypialni. Cholerny papier budził mnie trzaskami. Cierpliwość małżonki i moja się wyczerpała, ostatnią partię suszyłem na podwójnej Libelli 40x50 z prawie nieskazitelnymi płytami.
No jak się przymruży oczy na małe plamki, to to jest TO!
Ja jestem zadowolony, widzowie nie widzą, na wystawę z tym nie idę. Pójdę jedynie na koreksową wymianę ciosów ;)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: rbit9n »

tak, mam dwie szyby 50×120cm, nie mam natomiast zbyt dużo miejsca.
jeśli taśma pęka, to znaczy, że suszysz w zbyt suchym pomieszczeniu. idealnym miejscem jest ciemnia, lub łazienka.
o wilgoci w ściemni pisałem przy okazji wymiany w pierwszym kwartale, zapomniałem wyłączyć grzałki do kuwet i taaa, potem nawet nawilżacz powietrza nie pomógł.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: mrek »

No racja z wilgocią, ale to dopiero jak będę posiadaczem szyb.
Ale wiesz, na błysk suszone mają całkiem ładną czerń. Sam się jeszcze zastanawiam co lepsze.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Bokeh »

Takie małe pytanie.
Używacie lupek do ustawiania ostrości?
Warto?

Jak to się wogóle używa?
Ustawiam ostrość na pełnym otworze z lupką, potem przymykam, powiedzmy do f5,6, i co już nie muszę powtórnie sprawdzać lupką?
Załączniki
2CCBFFBA-B83F-4D51-A027-45E7D444D56A.jpeg
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: J.A. »

Oczywiście. Większość z tu piszących siąt lat ;-).
Tak ustawiasz na pełnej dziurze, a potem przymykali do roboczej. Tylko zmień tego Patersona na coś co przypomina lupę.
Jeżeli już koniecznie musi to być ta. To musisz ją ustawić praktycznie w osi obiektywu. Okularami ustaw sobie wcześniej ostrość tego druta co go widać. Nawet możesz to zrobić w świetle dziennym. Zablokuj okular śrubką i dopiero ustawiaj ostrość na ziarno.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: rbit9n »

jeśli chodzi o lupy, to przez lata używałem tego patersona micro, ujdzie, ale od stycznia 2018 r. używam bestwell microsight i muszę powiedzieć, że to absolutne minimum. Obrazek

Obrazek



Obrazek

powiększenie na desce, 19×.

Obrazek

powiększenie przez patersona mini, około 8×.

Obrazek

powiększenie przez bestwell microsight, 25×.

Obrazek

powiększenie przez patersona major, około 12×.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: Bokeh »

Dziękuję, do tej pory robiłem bez lupy, szkłem powiększającym sprawdzałem, i odbitki są ostre, tak sądzę, ale być może jeśli teraz użyję nawet tak prymitywnej lupy jak ten paterson, to powinno być lepiej, prawda? Zauważę różnicę in plus?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Taśma klejąca do przyklejania barytów na szybie

Post autor: rbit9n »

oczywiście, że tak. lepsze są po prostu... lepsze i wygodniejsze, ale ten paterson na początek wystarczy.
ODPOWIEDZ