szpula Jobo

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

szpula Jobo

Post autor: nipen »

Cześć, może macie jakiś pomysł, jak pozbyć się tego odbitego na negatywie gówna, bo to zaczyna być irytujące. Dodam, że
negatyw wołany w Jobo 1520, szpula starego typu (dwa rodzaje), w procesorze kręcącym w jednym kierunku. Boki kadru wzbogacone są o odbite w emulsji wybrzuszenia szpul oraz smugi wzdłuż dłuższego boku, co by wskazywało na 'działanie' tego wybrzuszenia w trakcie kręcenia się koreksu. Ponieważ konstrukcja nie przewiduje kręcenia w dwie strony, od czasu do czasu zdejmuję koreks i bełczę w ręku, co by roztwór wymieszać.
Załączniki
_DSC3027.jpg
_DSC3420.jpg'.jpg
_DSC3420.jpg'.jpg (194.33 KiB) Przejrzano 4035 razy
ff, mf, lf
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

szpula Jobo

Post autor: Marianov. »

Masz szpule Jobo białe czy przeźroczyste?
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

szpula Jobo

Post autor: nipen »

Przezroczyste. Miałem białe, ale rozdeptałem. Białe są płytsze, nie dają tego wkurzającego efektu. Swoją drogą, jak może dochodzić do tak beznadziejnych efektów, skoro sybstancja wywołująca cały czas jest przemieszczana. Szpule są systematycznie myte, więc o anieczyszczeniach nie może być mowy.
ff, mf, lf
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

szpula Jobo

Post autor: Marianov. »

To musisz kupić białe. Przeźroczyste mają trochę inny konstrukcję i wywołują pięknie mały obrazek ale przy średnim tworzą jakieś zawirowania wywoływacza i brzegi są nierówno wywołane. Miałem ten sam problem i pomogła zmiana szpul + brak namaczania wstępnego (ja kręce na CPE który zmienia strony). Pisałem tu o tym w wątku ok. rok temu.
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

szpula Jobo

Post autor: nipen »

A co ma do tego brak namaczania?
ff, mf, lf
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

szpula Jobo

Post autor: Marianov. »

Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

szpula Jobo

Post autor: Miburo »

Ja mam białe i namaczam, nigdy takiego problemu nie miałem.
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

szpula Jobo

Post autor: nipen »

W białej i ja nie miałem, ale dalej nie widzę związku wstępnego moczenia z owymi śladami.
ff, mf, lf
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

szpula Jobo

Post autor: m6nj »

Wstępne namaczanie nie ma nic do rzeczy.. mam to samo w szpuli do 4x5- to jest po po prostu źle zaprojektowane. Trzeba albo nauczyć sie z tym żyć albo kupić czarne szpule- na nich nie ma problemu,nie ma też tego w expercie przy LF.

Zawsze wyjściem jest szersze kadrowanie- nie ma po co kadrować na styk - daj więcej luzu, a w ciemni i tak przecież kadrujesz.. przy 50x60 z 6x7 nie ma problemu z obrazem przy nieco wyższej głowicy.

Te foty wyżej masz niedowołane, nie doświetlone i nietrafione z ostrością- chyba że tak miało być. Chyba bez statywu robiłeś:) a światełka tam mało:) pzdr
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

szpula Jobo

Post autor: nipen »

Czym się objawia to niedowołanie i niedoświetlenie? Ostrość? A co to jest ostrość : )? Światła faktycznie mało, jakieś 1/8s przy 2.8.
ff, mf, lf
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

szpula Jobo

Post autor: nipen »

No i nie dowiem się, gdziem pobłądził...
ff, mf, lf
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

szpula Jobo

Post autor: m6nj »

Nie wiem Nipen czy żartujesz czy pytasz poważnie- sądzę że żartujesz ;-)
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

szpula Jobo

Post autor: nipen »

Skoro stwierdziłeś, pokaż mi palcem, bo mnie się one podobają : ). Człowiek się cały czas uczy : ).
Edit: nie twierdzę, że tak nie jest, ale też nie to jest priorytetem mojej zabawy w tradycyjną. Więc chętnie posłucham.
I jeszcze prośba- daj jakiś link, co bym popatrzył na Twoje prace, zawsze jestem ciekaw efektów lepszych ode mnie, a tylko od takich można się czegoś nauczyć : ). Pozdrawiam.
ff, mf, lf
maniaq
-#
Posty: 40
Rejestracja: 09 gru 2013, 14:51
Lokalizacja: Solec
Kontakt:

szpula Jobo

Post autor: maniaq »

Podepnę się pod temat, otóż posiadam szpulkę JOBO dół z trzpieniem przeźroczysta i druga część czarna - żeby nawiązać do poprzedników- i 4x5 woła dobrze :) tyle dobrych wiadomości.

Natomiast mam linhofa na kasety 6,5 x 9 cm i nie mogę doszukać się informacji czy były szpulki JOBO obsługujące 6,5x 9 ?

Bo do tej dociąłem na szybko sobie karteczkę i nie widzę tego by się zmieściło :/ Foma jeszcze robi błony i chciałbym spróbować, nie tylko rol kasetą 120 robić :)

Czy są jakieś inne alternatywy ? Uprzedzam, że 18x24 RTG robiłem w kuwecie i podziękuje... więcej walki z materią, niż efektów- rysowanie itp.
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

szpula Jobo

Post autor: dejnekas »

nipen pisze: Skoro stwierdziłeś, pokaż mi palcem, bo mnie się one podobają : ). Człowiek się cały czas uczy : ).
Edit: nie twierdzę, że tak nie jest, ale też nie to jest priorytetem mojej zabawy w tradycyjną. Więc chętnie posłucham.
I jeszcze prośba- daj jakiś link, co bym popatrzył na Twoje prace, zawsze jestem ciekaw efektów lepszych ode mnie, a tylko od takich można się czegoś nauczyć : ). Pozdrawiam.
Dostałeś tego linka? Pytam bo mi się te zdjęcia podobają ale może też nie widzę ;)
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
ODPOWIEDZ