szkło kontra plexi

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

szkło kontra plexi

Post autor: tomstg »

Czy do domowych zastosowań warto sie szarpać na szkło, czy też niewprawne oko i tak nie zauwazy róznicy miedzy szkłem a plexi. Chodzi mi o oprawę zdjeć w jakies gustowne ramki z czarnego alu, zdjecie + passpartout, wymiary 30x40 na przykład, czyli tafla całkiem spora. Na moje oko wygladają tak samo, jestem wrecz zaskoczony ze plexi jest takie krystalicznie przejrzyste, ale moze gdzies jest jakiś haczyk?
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

szkło kontra plexi

Post autor: technik219 »

Plexi jako oprawa to nieporozumienie. W formacie 30x40 będzie wyłaziło z ram, nie będzie płaskie - będzie się wybrzuszać. Od czasu do czasu trzeba będzie "obraz" przetrzeć z kurzu i już po pierwszym przetarciu będą rysy i smugi. Pleksi odpada na całej linii. Pleksi da się rozpoznać na pierwszy rzut oka bo nigdy nie będzie płaskie w ramie.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

szkło kontra plexi

Post autor: sokol07 »

technik219, dobrze mówi. Mam trzy zdjęcia w pleksi, które od roku wiszą na ścianie a pleksi i tak porysowana. Szkło jest nie bez powodu droższe... ;)
http://ts-photo.pl/
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

szkło kontra plexi

Post autor: Fikumiku »

https://www.leroymerlin.pl/ramy-obrazy- ... l1297.html


Ja ostatnio coś takiego kupiłem tylko w formacie 100x70, wyciąłem passpartou i użyłem do oprawy zdjęcia w formacie 50x70, całkiem ładnie to wygląda i całkiem solidna rama za niewielkie pieniądze. Obczaj sobie jak będziesz przypadkiem w LM
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

szkło kontra plexi

Post autor: zladygin »

W IKEA można kupić za niewielkie pieniądze czarne, aluminiowe ramki ze szkłem.
Nazywa się STRÖMBY, w formacie 30x40 kosztuje 17,99

Zbyszek

edit: przy plexi haczyk jest taki, że łatwo się rysuje, a przy wycieraniu (od czasu do czasu to nieuniknione) zostają smugi.
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

szkło kontra plexi

Post autor: sokol07 »

STRÖMBY są w Ikea w kilku formatach, największy ma 61x90 i kosztuje ok. 50zł. Szkło, profile aluminiowe i MDF, od niedawna jest nowa wersja z poprawionymi ponoć mocowaniami (osobiście wolałem poprzednie) tylnej płyty i z uchwytami do powieszenia na hakach na ścianie (poprzednie nie miały, trzeba było im dorabiać druty rozpięte między mocowaniami).
Te z LM nigdy nie wpadły mi w ręce, wygląda fajnie, tylko jakoś drogo w porównaniu z Ikeą.
http://ts-photo.pl/
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

szkło kontra plexi

Post autor: tomstg »

Tak, widziałem te gotowe 30x40 w Leroyu i w Ikei i chyba cenowo nie da sie tego pobić. Na pewno ktores wypróbuję na zdjecia w formacie prostokątnym. Moje drążenie tematu jednak wzięło sie z braku gotowych ramek w kwadracie np rama 30x30 na zdjecie 20x20 otulone passpartout. Nie ma takich w budowlanych ani w ikei. Stąd wpadłem na pomysł hurtowego kupienia profili alu, łączników, kartonu no i szkła. Stad było też moje pytanie o pleksi.

W ogole to długa droga jest do zrobienia kilku porzadnie wygladających zdjec na scianie. Bedzie trzeba jeszcze rozkminic krojenie passpartout, klejenie zdjec do plecków. Ale lubie takie wyzwania.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

szkło kontra plexi

Post autor: J.A. »

Jak koledzy wyżej napisali. Plexi nadaje się do wieszania propagandy w korpo biurach, a nie do porządnego zdjęcia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

szkło kontra plexi

Post autor: tomstg »

Porządne zdjecie (odbitka) to jeszcze długo przede mną.

A moze poliwęglan? Czym to sie rózni od plexi?
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

szkło kontra plexi

Post autor: J.A. »

Droga do porządnego zdjęcia wyklucza nieporządną oprawę.
Żeby coś można było nazwać, że jest porządne to musi być porządne całe, a nie tylko w ograniczonej części. ;-) Wszystko trzeba zrobić najlepiej jak się potrafi. Nie piszę, że od razu musi wyjść perfekt - czapki z głów, ale należy dbać o każdy aspekt.
Szkło ma dwie zalety - jest sztywniejsze, nawet to najcieńsze i znacznie trudniej je porysować zwykłym wycieraniem z kurzu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

szkło kontra plexi

Post autor: sokol07 »

tomstg pisze: A moze poliwęglan? Czym to sie rózni od plexi?
Jeśli się nie mylę, to poliwęglan jest jeszcze bardziej podatny na zarysowania od plexi. Jest wytrzymalszy mechanicznie (ściskanie, wyginanie, itd), ale łatwiej się rysuje i jest mniej sztywny.
http://ts-photo.pl/
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

szkło kontra plexi

Post autor: m6nj »

Nie ma jak szyba muzealna:) kto widział nie zada pytania nawet o zwykłą szybę, a co mówić pleksę..Lepiej mieć jedno dobre zdjęcie na ścianie niż 10 bez sensu imo.
tomstg
-#
Posty: 70
Rejestracja: 07 gru 2015, 21:02
Lokalizacja: Warszawa, Słoik

szkło kontra plexi

Post autor: tomstg »

W międzyczasie przekonałem się osobiście jak wyglądają zdjęcia za poliwęglanem. Wąska ramka o wymiarach 20x20, passpartout, odbitka błysk. Efekt wręcz tragiczny, bo poliwęglan nawet na tak małej powierzchni jest dość widocznie pofałdowany. Unikać poliwęglanu.
--------------------------------------
"Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4
merka
-#
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2017, 14:11

szkło kontra plexi

Post autor: merka »

Też myślę, że dać kijową oprawę zdjęcia, to marnotrawstwo czasu poświęconego na zrobienie tego dobrego zdjęcia. Jak coś ma zabić jego urok, to lepiej wcale nie wieszać. Szkło lepsze ;)
atmor
-#
Posty: 7
Rejestracja: 25 paź 2015, 21:07

szkło kontra plexi

Post autor: atmor »

Moim zdaniem szkło lepiej się sprawdza.
ODPOWIEDZ