'Szitki' wielkiego formatu - wywoływanie tylko w koreksie?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

To teraz pytanie, która to ta antyhalacyjna strona?
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
ypres.bass
-#
Posty: 147
Rejestracja: 01 cze 2011, 08:45
Lokalizacja: Pardubice (Czechy)
Kontakt:

Post autor: ypres.bass »

ta odwrotna bez emulzje
Standa, kumpel z Czech :-)
politicon.eu | simonds.pl
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

No to już na koniec dla pewności - emulsją jest skierowana w kierunku obiektywu zaś antyhalacyjną stroną leży dotyka ściany kasety - czy tak?

Muszę wszystko wyjaśnić, bo głupi jeszcze jestem z tego....
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
ypres.bass
-#
Posty: 147
Rejestracja: 01 cze 2011, 08:45
Lokalizacja: Pardubice (Czechy)
Kontakt:

Post autor: ypres.bass »

ModusOperandi pisze:No to już na koniec dla pewności - emulsją jest skierowana w kierunku obiektywu zaś antyhalacyjną stroną leży dotyka ściany kasety - czy tak?
tak
wyciągnesz z kasety i zginast dłuższy bok. no a dasz gumki
Standa, kumpel z Czech :-)
politicon.eu | simonds.pl
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Re: 'Szitki' wielkiego formatu - wywoływanie tylko w koreksi

Post autor: junkers_ju-87 »

ModusOperandi pisze:Zapewne jeszcze nie dorosłem, więc jest to zakup trochę na wyrost, ale zdobyłem na odwagę i zakupiłem wielkoformatową kamerę 4x5".
Zastanawiam się teraz nad patentem, który pozwoli mi 'moczyć' naświetlony materiał w inny sposób jak w koreksie, którego do czegoś więcej jak 120 nie posiadam.

Wpadł mi do głowy pomysł, co by wykorzystać koreks krokus tank 800. Jeden zestaw spiral używam do sto-dwudziestek, drugi zaś mógłbym ustalić na odpowiednio wytoczonym trzpieniu - kwestia ustawienia rozstawu spiral. Wydaje mi się, że w ten sposób mógłbym za 4 szitki 'nawinąć' do koreksu pod warunkiem, że wysokość Krokusa na to pozwoli.

Macie tego lub innego typu patenty na wołanie większych formatów?
Wejdzie ci do twojego koreksu szpulka 9,5 wysoka i 11,5 średnicy ?
ju_87
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Minąłem ten post. Powinna wejść takowa szpula - zmieści się, choć nie jestem na 100% pewny, czy uda się zamknąć koreks. Musiałbym dokładnie zmierzyć, ale wydaje mi się, że się zmieści...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Persi
-#
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:37
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Persi »

Ciekawi mnie czy ten patent wołania z gumkami recepturkami
daje radę? Czy są problemy? Modus - sprawdzałeś?
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Jak na razie sprawdziłem, że do Krokusa Tank800 na 100% wejdzie kilka szitek 9x12. Wywoływać jeszcze nie próbowałem - nie mam jeszcze doświadczenia na tym polu. Kupię koreks do 9x12 i zacznę to robić (wywoływać) 'po ludzku'. Dopiero później będę eksperymentował, jak jeszcze będę miał na to czas i ochotę.
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
daxcat
-#
Posty: 58
Rejestracja: 04 mar 2010, 23:17
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: daxcat »

a ja wołam jak papier znaczy w kuwecie, oczywiście trochę to wolniej idzie i trzeba popracować na d synchronizacją utrwalacz wołacz :-D ale wszystko jest do przeskoczenia
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Jeszcze mam jedno i mam nadzieję, że to już ostatnie pytanie związane z wywoływaniem wielkoformatowych materiałów.
Ośkę zakupiłem od użytkownika ju_87 (dziękuję). Rysunki spiral pod zakupioną spiralę mam gotowe jak również wypełniacz wolnej przestrzeni (ekonomizer). Wszystko wg modelu mieści się w Koreksie Tank 800 i pozwoli na wołanie 8 błon ciętych 9x12 przy szacunkowym zużyciu ok 600 ml chemii.
Niestety na tę chwilę cały czas obrabiarki trój i pięcioosiowe mam zajęte. Więc na szybko, co by nie męczyć zbytnio operatorów dałbym im do wykonania wałek w którym frezem lub wiertłem wykonaliby mi cztery przelotowe otwory. Błony będę mógł umieścić emulsją do środka właśnie w te otwory i całość wrzucę do koreksu.

Zda to egzamin? Czy, jeżeli błony będą się stykały rewersem całą swoją powierzchnią ze ścianą a chemia będzie przepływała jedynie od strony emulsji to nie będzie problemu z wywołaniem?
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Będziesz musiał najwyżej zmyć warstwę przeciwodblaskową. Jobo miało taki patent w jednym z koreksów (3010?) do wielkiego formatu.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Ulv - dziękuję za odpowiedź. Życie potoczyło się jak zwykle inaczej - z korzyścią dla mnie. Ponieważ znalazła się potrzebna chwila na naukę operatora do obsługi obrabiarki poprzez CAM - od razu na ogień poszedł mój projekt.

Dane:
Spirale pozwalają na wywołanie w koreksie Krokus Tank 800 - 8 błon ciętych formatu 9x12. Do ich wywołania potrzebne będzie dokładnie 700 ml chemii. Szybkość napełniania jak i opróżniania koreksu pozostaje taka sama (podobna) jak w przypadku wywoływania filmów zwojowych.

Wprowadziłbym jeszcze kilka modyfikacji, ale na to już przyjdzie czas. Teraz w planach mam zaprojektowanie i wykonanie 'pudełka' do wywoływania formatów 5x7, 4x5 i 9x12

Jakby ktoś był zainteresowany rysunkami to proszę o info.
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ulv pisze:Będziesz musiał najwyżej zmyć warstwę przeciwodblaskową. Jobo miało taki patent w jednym z koreksów (3010?) do wielkiego formatu.
Że niby co ten tank ma robić? Zmywa warstwę przeciwodblaskową? Te tanki 3xxx to po prostu puszki z kilkoma dziurami na większe i mniejsze szitki. Ze zmywaniem antyhalo nie ma to nic wspólnego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Nie zrozumiałeś. Antyhalacyjną trzeba potem ręcznie zmyć, bo na styku szitki i ścianek otworu zdarza się, że za mały przepływ odczynników jest i coś z niej zostanie.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

ja w krokusie 800 wołałem 4 szitki 4x5 i 9x12 bez żadnego problemu, trzeba lekko przerobić szpule (w srodek szpuli wkleja się dodatkowy kawałek i w szpule wkręca się kliszki)
ODPOWIEDZ