Szerokość "marginesów"

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Szerokość "marginesów"

Post autor: Adams »

Hej,

Chcę oprawić kilka zdjęć w pass -partout. Zewnętrzne wymiary powinny być A4. Jakie szerokie marginesy powinienem zostawić żeby to ładnie wyglądało?
No i czy boczne marginesy mogą byś węższe żeby zachować proporcje małej klatki?
Czyli wielkość zdjęcia 19,7 cm x 13,2 cm?
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Szerokość "marginesów"

Post autor: mrek »

Zasada przekazana mi przez przyjaciela malarza
Dolny margines powinien być większy od reszty
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Szerokość "marginesów"

Post autor: 4Rider »

mrek pisze: 08 lut 2019, 12:55 Zasada przekazana mi przez przyjaciela malarza
Dolny margines powinien być większy od reszty
Celując oczywiście w stylistykę polaroida :-D
Zasadniczy malarz do mnie nie przemawia, że tak powiem ;-)

Ja zwykle ramkę określam na około 20% wymiaru krótszego boku obrazka. Więc szerokość boków będzie się różnić.
Czyli upraszczając paspartu A4 do 20x30 - 40% (około) będzie dobre dla zdjęcia o wymiarach około 13x18 - 15x21.
Zazwyczaj w paspartu oprawia się zdjęcia o rozmiar mniejszy niż ono samo. Jak wyżej. Ale mnie bardziej odpowiada układ procentowy.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Szerokość "marginesów"

Post autor: mrek »

4Rider pisze: 08 lut 2019, 14:19 Celując oczywiście w stylistykę polaroida :-D
Zasadniczy malarz do mnie nie przemawia, że tak powiem ;-)
A tu się trochę mylisz bo "mój" malarz starszy od polaroida :-D, a wiedza jego nabyta w Akademii jeszcze starsza.
Ale nie musisz go słuchać. Nic nie stoi na przeszkodzie aby walczyć ze skorupą ;)
A do mnie nie przemawiają procenty. Inaczej bym oprawił odbitkę z gęstym lasem, inaczej puste morze. Ale jak, jeszcze nie wiem. Brakuje mi jednej ;)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Szerokość "marginesów"

Post autor: 4Rider »

mrek pisze: 08 lut 2019, 15:18
4Rider pisze: 08 lut 2019, 14:19 Celując oczywiście w stylistykę polaroida :-D
Zasadniczy malarz do mnie nie przemawia, że tak powiem ;-)
A tu się trochę mylisz bo "mój" malarz starszy od polaroida :-D, a wiedza jego nabyta w Akademii jeszcze starsza.
Ale nie musisz go słuchać. Nic nie stoi na przeszkodzie aby walczyć ze skorupą ;)
A do mnie nie przemawiają procenty. Inaczej bym oprawił odbitkę z gęstym lasem, inaczej puste morze. Ale jak, jeszcze nie wiem. Brakuje mi jednej ;)
Co się unosisz?
Stara wiedza jest stara, zasadnicza, akademicka, szczególnie że Sztuka to nie Nauka, wiedza wiedzą, ale chyba nie o to chodzi...
Pogadaj z impresjonistami :-P

Co do procentów, to produkując sobie taką ramkę to raczej musisz użyć linijki, ołówka? Kalkulatorek nie konieczny, liczby zostały podane dla uniwersalizmu komunikatywności.
mrek pisze: 08 lut 2019, 15:18 A do mnie nie przemawiają procenty. Inaczej bym oprawił odbitkę z gęstym lasem, inaczej puste morze. Ale jak, jeszcze nie wiem. Brakuje mi jednej ;)
Szczególnie na jedną wystawę, tak?

PS: ogólnie każdy ma jakieś tam poczucie estetyki i wgląd w to co się podoba, dokonując równania tych dwóch jawnych otrzymamy wynik jak co powinno wyglądać, to naprawdę nie jest trudne równanie...
Ostatnio zmieniony 08 lut 2019, 15:37 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Szerokość "marginesów"

Post autor: mrek »

4Rider pisze: 08 lut 2019, 15:28Co się unosisz?
No wiesz. Nie czytasz mnie dokładnie :-)
Nawaliłem emotek jak jaki szczyl aby zaznaczyć żartobliwość wypowiedzi.

Nawiasem mówiąc, chyba jeszcze w ubiegłym wieku promowałem na IRC mój pomysł aby te znaki (-: nazywać "zaminkami"
Nie przyjęło się.
Ale do Wiki możesz mnie wpisać. Mnie nie wypada \-: :-D
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Szerokość "marginesów"

Post autor: 4Rider »

Mnie "zaminki" odpowiadają jak najbardziej. Jestem za!

PS: napiszesz definicję to Cię oczywiście wpiszę :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Szerokość "marginesów"

Post autor: J.A. »

Szerszy margines na dole tylko gdy ma być na nim sygnatura. W przeciwnym przypadku tej samej szerokości ze wszystkich stron.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Szerokość "marginesów"

Post autor: powalos »

A jeżeli chodzi o kolor, to co koledzy sądzą ? Znajomy, który zawodowo oprawia obrazy, twierdzi, że kolor powinien być taki jaki jest najbardziej dominujący na obrazie. Ale tu nie powiem jaka to szkoła. :-D
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Szerokość "marginesów"

Post autor: 4Rider »

Kiedyś robiłem kolorowe jak piszesz, ale dawno, teraz tylko białe, czarne lub ecru, ewentualnie jakiś szlachetny papier czerpany.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
D.M.M.
-#
Posty: 208
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Szerokość "marginesów"

Post autor: D.M.M. »

Może to się przyda, Za Way Beyond Monochrome...
Załączniki
PP2.jpg
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Szerokość "marginesów"

Post autor: Adams »

D.M.M. pisze: 08 lut 2019, 16:04 Może to się przyda, Za Way Beyond Monochrome...
A jak to czytać?
Jeżeli 20x30 ramka to zdjęcie 10 na 15?
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
D.M.M.
-#
Posty: 208
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Szerokość "marginesów"

Post autor: D.M.M. »

Wielkość ramy i format zdjęcia sam musisz wybrać, wedle własnego uznania. Schemat pokazuje jak wyznaczyć pozycję zdjęcia/ gdzie umieścić otwór w passepartout.


p.s. osobiście jestem na finiszu oprawiania prac na wystawę, pp2 50x50 odbitka 21x21; pp2 50x70 (margines górny 15, dolny 18, boki po 13) odbitka 24x37
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Szerokość "marginesów"

Post autor: powalos »

D.M.M., szczerze to nic z tych rysunków nie rozumiem. :-(
Fan Pentax'a.
D.M.M.
-#
Posty: 208
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Szerokość "marginesów"

Post autor: D.M.M. »

powalos pisze: 08 lut 2019, 20:16 D.M.M., szczerze to nic z tych rysunków nie rozumiem. :-(
Postaram się to wyjaśnić.
1. układamy zdjęcie w górnym rogu naszego kartonu, pozostałe miejsce (góra i dół) dzielimy na połowe (lit. a i b na obrazku)
2. wyznaczamy linie z dolnego, lewego rogu zdjęcia (lit.B) do prawej połowy pozostałego miejsca dolnej części
3. w tak wyznaczony punkt (cyfra 1) przesuwamy zdjęcie - mamy je teraz wyśrodkowane w pionie
4. do obszaru wyznaczonego linią (lit. a) dodajemy minimum 10% i w tak wyznaczonym miejscu (linia lit. d) umieszczamy dolną krawędź zdjęcia.
Mam nadzieję, że to będzie zrozumiałe :-)
ODPOWIEDZ