Szczelność kasetek czy problem z aparatem?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Szczelność kasetek czy problem z aparatem?

Post autor: J.A. »

Żeby sprawdzić, czy to nieszczelność. Wystarczy aparat wyjąć z futerału i postawić na balkonie na kilka godzin. Na ostatniej klatce filmu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Szczelność kasetek czy problem z aparatem?

Post autor: Nomad »

Leiki nigdy nie rozbierałem na części pierwsze, ale w temacie dalmierzy kiedyś zaświetliłem sobie film poprzez obluzowane uszko od paska. Pomysły że światło mogło by się dostać przez pokrętło czasów długich są skrajnie nieprawdopodobne- musiało by latać luzem.
Rekoslajd
-#
Posty: 35
Rejestracja: 04 maja 2018, 22:19

Szczelność kasetek czy problem z aparatem?

Post autor: Rekoslajd »

Jakaś nieszczelności musi być. Na 9 filmów na każdym jest taki pasek (kilka klatek, a czasem na wszystkich) naświetlony łącznie z perforacją. Szanse że każda kasetka była nieszczelna i że tak ustawiłem film narażając go na naświetlanie... Jakoś mi się wierzyć nie chce. W Retinie gdzie otwiera się tył korpusu wystarczyło zrobić izolację i problem zniknął. Na Leicach i jej sowieckich klonach nie znam się więc szukam co poszło nie tak. Przy tej budowie aparatu ciężko byłoby naswietlić cały film z perforacją. Pokrętło czasów nie lata. Uszka też nie. Widziałem jak wyglądają filmy na których wyszło takie uszkodzenie uszka i tam jest wyraźne wypalenie.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Szczelność kasetek czy problem z aparatem?

Post autor: Nomad »

No to załaduj świeży film, oklej spód taśmą i zrób test.
Skoro zaświetlenie jest też na perforacji, to odpada nam ewentualność blikowania w komorze migawki.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Szczelność kasetek czy problem z aparatem?

Post autor: technik219 »

Nomad pisze: 04 mar 2019, 00:14 Pomysły że światło mogło by się dostać przez pokrętło czasów długich są skrajnie nieprawdopodobne- musiało by latać luzem.
Ktoś wspominał o pokrętle czasów? Ja wspominałem, ale w kontekście zgęstniałych smarów, które mogą hamować ruch roletki w początkowym stadium ruchu.
Niektóre filmy, szczególnie te na podłożu poliestrowym zaświetlają się przez szczelinę kasetki. Poliester dział w tym przypadku jak światłowód. Jednak zdarza się to na pierwszych dwu-trzech klatkach, dalej nie.
Czy używa Kolega filmów konfekcjonowanych fabrycznie, czy z nawijarki? Może nawijarka puszcza światło?
Lux mea lex
Rekoslajd
-#
Posty: 35
Rejestracja: 04 maja 2018, 22:19

Szczelność kasetek czy problem z aparatem?

Post autor: Rekoslajd »

Kupuję konfecjonowane fabrycznie. Trudne słowo.
Wszystko Ilford, z tych nowych pudełek. Wątpię by wizualne zmiany kasetek i pudełek mogły spowodować zmianę w konstrukcji i w ten sposób uwrażliwić je na przecieki.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Szczelność kasetek czy problem z aparatem?

Post autor: Nomad »

technik219 pisze: 04 mar 2019, 19:48
Nomad pisze: 04 mar 2019, 00:14 Pomysły że światło mogło by się dostać przez pokrętło czasów długich są skrajnie nieprawdopodobne- musiało by latać luzem.
Ktoś wspominał o pokrętle czasów? Ja wspominałem, ale w kontekście zgęstniałych smarów, które mogą hamować ruch roletki w początkowym stadium ruchu.
Było w linku. Było też o nie dotykaniu pokrętła czasów w trakcie pracy migawki.
Rekoslajd
-#
Posty: 35
Rejestracja: 04 maja 2018, 22:19

Szczelność kasetek czy problem z aparatem?

Post autor: Rekoslajd »

Na pierwszym filmie zdarzyło mi się przycisnąć parę razy pokrętło czasów. Efekt taki ze tam gdzie zablokowałem było wyraźne odcięcie w naświetlaniu filmu. Na zdjęciu podane jako przykład jest to bardziej rozłożone, bez wyraźnej linii. I akurat tam naświetlanie nie wchodziło na perforacje.
ODPOWIEDZ