Światło obiektywu

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Nowiór
-#
Posty: 12
Rejestracja: 25 cze 2019, 14:38

Światło obiektywu

Post autor: Nowiór »

Mam pytanie.
Według jakiej zasady zmienia się światło obiektywu jeżeli wspinamy np. 50mm ze światłem 2 do bezlusterkowca z cropem 1,5 sony lub 2 ,0 Olympus m4/3 ?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Światło obiektywu

Post autor: rbit9n »

nie zmienia się, fizyki nie przeskoczysz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Światło obiektywu

Post autor: powalos »

Nowiór, nie zmienia się ani światło ani ogniskowa. Zmienia się jedynie kąt widzenia i jest on zależny od "przelicznika cropa".
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Światło obiektywu

Post autor: J.A. »

A bezlusterkowce, to tu się dalmierze nazywają.
powalos, litości. Co to za przelicznik cropa?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Światło obiektywu

Post autor: powalos »

J.A., słusznie prawisz. :mrgreen:
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Światło obiektywu

Post autor: 4Rider »

powalos pisze: 06 sie 2019, 19:54 Nowiór, nie zmienia się ani światło ani ogniskowa. Zmienia się jedynie kąt widzenia i jest on zależny od "przelicznika cropa".
Cropa-sropa :oops: Po naszemu to będzie format materiału światłoczułego jak filmu tak i matrycy w syfrze czyli kąt widzenia jak prawisz (w przeliczeniu na najbardziej popularny, uznany tu i ówdzie materiał 35 mm, w syfrowym świecie zwany full frame - ale dla większości z Nas to najmniejszy akceptowalny obrazek - cóż już nie dla mnie) ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Światło obiektywu

Post autor: J.A. »

4Rider, dobre nie?
Full to najmniejszy format. ;-)
Niektórzy czasem zwą go mikrofilmem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Światło obiektywu

Post autor: shredderr »

powalos pisze: 06 sie 2019, 19:54 Nowiór, nie zmienia się ani światło ani ogniskowa. Zmienia się jedynie kąt widzenia i jest on zależny od "przelicznika cropa".
Otóż kąt widzenia jest stały, to cecha optyki obiektywu. "standard" 50mm ma określony kąt widzenia w pionie, poziomie i po przekątnej. Jest on stały. Zmienia się natomiast pole obrazowania, "pełna klatka" i "crop". I tak to 50mm na bezlusterkowcu z cropem 2x pokrywa taki wycinek kadru jak obiektyw 100mm na pełnej klatce.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Światło obiektywu

Post autor: J.A. »

shredderr, a w praktyce w sztywnym aparacie jaka to różnica? Kąt widzenia - pole obrazowe?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Światło obiektywu

Post autor: taharii »

Nie mieszać mikrofilmu do tego, bo on to się od 8mm zaczyna a może i 100mm mieć
Full to full ;)

Edit zapomniałem o temacie ;P
No więc ten przelicznik "światła" obiektywu czasem stosuje się, żeby pokazać zmianę ale w głębi ostrości a nie w jasności. Ten sam obiektyw na mniejszym formacie da głębię ostrości szerszą niż miał oryginalnie na większym formacie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Światło obiektywu

Post autor: J.A. »

:?: że co proszę :?:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Światło obiektywu

Post autor: Bemko »

Tak, czasami stosuje się przeliczanie jasności obiektywu żeby łatwiej porównać efekty na różnych formatach. Też początkowo wydawało mi się to dziwaczne i sprzeczne z intuicją, ale w praktyce okazuje się całkiem przydatne.

Takie przeliczenie działa zarówno dla głębi ostrości jak i dla szumu matrycy cyfrowej: https://www.dpreview.com/articles/26669 ... d-i-care/3 Można to również zastosować do ziarna, jednak to nie będzie już taka prosta zależność.

Trzeba mieć tylko świadomość, że to jest tylko pewien konstrukt myślowy, bo fizyka pozostaje niezmienna - obiektyw 50mm f/1.8 będzie zawsze miał 50mm i jasność f/1.8, ale ma matrycy/kliszy APS-C da w przybliżeniu obraz analogiczny jak obiektyw ~75mm f/2.8 na pełnej klatce 35mm.

Gdyby ktoś chciał się pobawić w takie porównania, to nieśmiało polecam narzędzie, którego jestem autorem: https://dofsimulator.net/pl/ Jest w pełni kompatybilne z analogami - obsługuje zarówno średni jak i wielki format.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Światło obiektywu

Post autor: powalos »

taharii, oczywiście masz rację. Im mniejszy rozmiar materiału światłoczułego tym głębia ostrości większa przy takich samych ogniskowych. Dlatego ludzie zajmujący się makrofotografią często korzystają z aparatów o małej matrycy. (patrz np. Marek Wyszomirski)
Fan Pentax'a.
Nowiór
-#
Posty: 12
Rejestracja: 25 cze 2019, 14:38

Światło obiektywu

Post autor: Nowiór »

Namieszałem z tym światłem konkretnie.Ale widać, że na mądrych trafiło😀👍Temat wyjaśniony fachowo, teraz już w sprawie jasność 😉 może powinienem napisać głębokość.😉
Dzięki wielkie
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Światło obiektywu

Post autor: Imperitus »

J.A. pisze: 06 sie 2019, 20:48 4Rider, dobre nie?
Full to najmniejszy format. ;-)
Niektórzy czasem zwą go mikrofilmem.
Dla mnie to chyba najpiękniejszy aspekt fotografii tradycyjnej. Ostatnio na warsztaty w ciemni przyszła jakaś "artystka" i chwaliła się wielce- pożal się Boże- "pełnoklatkowym" Canonem. Wyjąłem z kieszeni kurtki Voigtländera 6x9 i ostatecznie ją zgasiłem :-P
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ