Stare negatywy.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Stare negatywy.

Post autor: nord »

Poproszono mnie wywołanie negatywów Fotopan FF i Fotopan F typ 120 naświetlonych w latach 70'tych lub 80'tych ubiegłego wieku. czy ktoś z Was ma gotowca na wywoływanie w D76, D23 lub Rodinalu?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Prosto nie będzie, bo pewnie w lodówce to on nie leżał ;>

Spróbuj test zrobić na kawałku filmu zwiększając czas nominalny o 50% i zobacz wyniki, możesz spróbować dodać bromku potasu, który zniweluje chociaż część zadymienia.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Bromku potasu nie proponuję, bo nigdy nie wiadomo, jeśli się nie przeprowadzi prób, jak wydłużyć czas wywoływania. A materiału na próby przecież nie masz.
Fotopan FF w D-76 należało wywoływać 10-12 min, a w D-23 - 13-15min. (20 st).
Fotopan F w D-76: 12-16 min. Czasu dla D-23 nie mam, ale można śmiało powiedzieć, że będzie odpowiednio dłuższy, np. około 14-18 min.
Zapewne masz te wywoływacze już przygotowane i dlatego pytasz właśnie o nie. Jednak zastanowiłbym się nad Hydrofenem, który nieco podnosi czułość. Dla Hydrofenu: Fotopan F: 6-9 min, Fotpan FF: 4-6 min. W rozcieńczeniu 1:1 czasy x2.
Do przeterminowanych filmów, jak również naświetlonych dawno, zalecany był Atomal/A-49 w rozcieńczeniu 1:3. Dla FF czas będzie około 20-22 min przy ciągłym poruszaniu, dla F pewnie dłuższy. Nie robiłem, nie wiem dokładnie, nie namawiam.
Rodinal. Znalazłem czasy dla R-09 w rozcieńczeniu 1:40. FF: 9-11 min. "F" zapewne dłużej, jakieś 11-15 min.
Zadymienie może być potężne, ale poradzisz sobie z nim w dwuroztworowym osłabiaczu Farmera. Najpierw w roztworze 2 g. żelazicyjanku/500 ml wody przez minutę (traktowałem tak 13 letnią Fomę 100 i "kąpałem" ją przez 2 min), płukanie do zaniku żółtej wody i utrwalanie w zwykłym utrwalaczu. Jak za mało, operację można powtórzyć. Nawet kilka razy. Pamiętaj o dokładnym płukaniu po utrwalaczu. Właściwie to zamiast czystego żelazicyjanku używam mieszanki żelazicyjanku z bromkiem potasu z zestawu Orwo C-55 (2g żelazicyjanku i ok. 2 g bromku). Bromek nie ma tu większego znaczenia, ale chodzi o to, że jakbyś przytrzymał w tym roztworze za długo, to zawsze możesz proces odwrócić przez włożenie negatywu do wywoływacza. W osłabiaczu Farmera jednoroztworowym proces odbielania jest nieodwracalny. No i w przypadku użycia odbielacza lepiej jest trochę negatyw przewołać, bo odbielacz/osłabiacz naruszy nie tylko zadymienia, ale i troszeczkę sam obraz.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Techniku, połowy rzeczy o których piszesz, zwyczajnie nie mam. na zadymienie mogę zastosować benzotriazol, mam gdzieś w jakiejś książce formułę jak go stosować, było bodaj 1g na litr roztworu.

co do reszty.. pewno spróbuję wymoczyć jeden negatyw w D76 a drugi w APH09 wg. Twoich czasów i porównam efekty. resztę, a jest tego trochę, pogonię w tym co dało lepszy efekt.

na koniec takie pytanie. gdzieś w necie przeczytałem, że przed wywołaniem dobrze jest wstępnie wymoczyć negatywy w wodzie, tak przez 5min. kilka razy zmieniając wodę. prawda czy mit?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Moczenie zalecano do materiałów dwuwarstwowych, żeby wywoływacz mógł równomiernie zadziałać na obu warstwach. Potem o tym zapomniano, aż pojawił się materiał R3, który znowu zalecano moczyć wstępnie. Niektórzy moczą aby pozbyć się barwnika z emulsji, ale to nie jest konieczne. Dla materiału "maczanego" należy znaleźć nowy czas wywoływania, bo wywoływacz działa od chwili kontaktu z emulsją, a nie jak normalnie, kiedy musi upłynąć pewien czas zanim emulsja zostanie spulchniona. Fotopanów FF i F nie trzeba moczyć - to emulsje cienkowarstwowe i pojedyncze.

[ Dodano: Sob 29 Cze, 2013 ]
Benzotriazol możesz dodać do D76, ale nie wiem jak to wpłynie na czas wywoływania. Na pewno trzeba będzie przedłużyć czas wywoływania. Z benzotriazolem czy bez - wołaj dłużej. Obraz utajony z upływem czasu cofa się. Po tylu latach może być słabiutki. Ja bym dał jakieś 20% dłużej, a z dodatkiem jeszcze dłużej.
Lux mea lex
Vicevers
-#
Posty: 37
Rejestracja: 30 cze 2018, 12:52

Stare negatywy.

Post autor: Vicevers »

technik219 pisze: Dla Hydrofenu: Fotopan F: 6-9 min, Fotpan FF: 4-6 min. W rozcieńczeniu 1:1 czasy x2.
Wykorzystałem podpowiedź do wywołania Fotopanu F naświetlonego ok. 40 lat temu - Hydrofen, 9min. 30 sek. Negatyw bardzo zniszczony prawie nieczytelny ale to chyba skutek długiego leżakowania a nie wywoływania, są fragmenty obrazu przyzwoite.
W każdym razie dzięki za czasy wywoływania.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Stare negatywy.

Post autor: technik219 »

Bo to dotyczyło filmów "w terminie". Do filmów "po terminie" zwłaszcza 40 lat, wywoływacze oparte ne fenidonie nadają się średnio. Już lepszy wydaje się poczciwy Rodinal (R-09) 1:25 lub 1:50 w temperaturze 18 stopni. Sam wywoływałem ORWO NP 20 w A-49 1:3. Przeterminowane 25 lat, naświetlone współcześnie, wyszły nadspodziewanie dobrze i nawet za bardzo nie obniżałem czułości naświetleniowej - zamiast na 20 DIN naświetlałem je na 18 DIN.
Fomapan 100 3 lata "po terminie" wywołany w ID-68PQ (z fenidonem)był nad wyraz zadymiony i konieczne były dodatkowe zabiegi "oddymiające".
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Stare negatywy.

Post autor: bakulik »

Dobre wyniki daje też Agfa A-12 znana również jako Wywoływacz Standardowy nr 2. Oparty wyłącznie na metolu, zawiera sporo bromku. Na razie sprawdzony na NP-20 i Foto 64, oba 25 lat po terminie, kilka Fotopanów jeszcze czeka.

Orwo NP20 @ 50 ASA
Obrazek

Svema Foto 64 @ 8 ASA
Obrazek

Svema mocno straciła na czułości oraz posiada uszkodzenia emulsji.
Vicevers
-#
Posty: 37
Rejestracja: 30 cze 2018, 12:52

Stare negatywy.

Post autor: Vicevers »

technik219 pisze: Do filmów "po terminie" zwłaszcza 40 lat, wywoływacze oparte ne fenidonie nadają się średnio. Już lepszy wydaje się poczciwy Rodinal (R-09) 1:25 lub 1:50 w temperaturze 18 stopni.
A jaki czas sugerowałbyś dla Fotopana F w R-09 1:50 i w tej niskiej temperaturze ?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Stare negatywy.

Post autor: technik219 »

Sugerowałbym tak:
R-09 1:40/18 stopni: 30-35 min.
Temperatura 18 stopni nie jest wcale aż tak niska. Kiedyś to była standardowa temperatura wywoływania negatywów polecana przez Agfę i Kodaka. W odniesieniu do Rodinalu (R-09) to ma sens - negatywy są mniej zadymione, bardziej drobnoziarniste, takie bardziej klarowne.
Vicevers
-#
Posty: 37
Rejestracja: 30 cze 2018, 12:52

Stare negatywy.

Post autor: Vicevers »

technik219 pisze: R-09 1:40/18 stopni: 30-35 min.
Tak zrobiłem, właśnie się suszy negatyw naświetlony w roku 1979, wygląda lepiej niż moje wcześniejsze próby z W-17/20st.
Dzięki za podpowiedź.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Stare negatywy.

Post autor: technik219 »

Zawsze mówię: trzymaj z technikiem a Berlin zobaczysz. Zachodni...
Vicevers
-#
Posty: 37
Rejestracja: 30 cze 2018, 12:52

Stare negatywy.

Post autor: Vicevers »

Coś w tym jest, w Berlinie byłem w ostatnią sobotę i znowu jadę w niedzielę.
ODPOWIEDZ