Sonnar 180/2.8 osłona (przeciwsłoneczna)

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Bartek-
-#
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2016, 20:32
Lokalizacja: Dolnośląskie

Sonnar 180/2.8 osłona (przeciwsłoneczna)

Post autor: Bartek- »

Witam!

Mam pytanie do fachowców czy z obiektywu Sonnar 180 można wykręcić osłonę?

Mam dwa takie obiektywy, od zawsze miałem tego z osłoną (jest i od kiedy go mam był uszkodzony nie działa przysłona cały czas ma 2.8)
i używałem do tej pory go z adapterem m42 z Zenitem i Revue ML (czasem cyfrą), niedawno zakupiłem Pentacona Six z + Sonnar 180, tylko ten nie ma osłony myślałem że przełożę osłonę ale niestety w żaden sposób nie mogę jej odkręcić,
czy te osłony były na stałe? czy ta się zapiekła? czy trzeba jakiś specjalny sposób aby ją odkręcić?
Troszkę się różnią budową zewnętrzną, ten z osłoną ma numer pięcio-cyfrowy a ten bez osłony ośmio-cyfrowy.

Obrazek
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Sonnar 180/2.8 osłona (przeciwsłoneczna)

Post autor: jac123 »

Osłony są wykręcane, normalnie w lewo. Musisz mocno chwycić (może przez jakąś gumę) i próbować. Można lekko popukać w okolicy gwintu. Jak długo była nie wykręcana to mogła się zastać.
Bartek-
-#
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2016, 20:32
Lokalizacja: Dolnośląskie

Sonnar 180/2.8 osłona (przeciwsłoneczna)

Post autor: Bartek- »

jac123 pisze: Osłony są wykręcane, normalnie w lewo. Musisz mocno chwycić (może przez jakąś gumę) i próbować. Można lekko popukać w okolicy gwintu. Jak długo była nie wykręcana to mogła się zastać.
Dzięki za szybką odpowiedz,
odkręciłem, na siłę nie szło więc za radą popukałem w koło w miejscu gwintu młoteczkiem (z wyczuciem) i poszło :-)
jeszcze raz dziękuję za podpowiedz bo już wątpiłem czy to się wykręca (i zaczynałem wierzyć że były wersje z osłoną na stałe.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Sonnar 180/2.8 osłona (przeciwsłoneczna)

Post autor: powalos »

Ja nie mogę wykręcić mojej z Orestegora 300/4. Może przy chwili czasu też spróbuję popukać, chociaż jeżeli nie była wykręcana od czasu zakupu to nie wiem czy się to uda. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Sonnar 180/2.8 osłona (przeciwsłoneczna)

Post autor: Nomad »

powalos pisze: Ja nie mogę wykręcić mojej z Orestegora 300/4. Może przy chwili czasu też spróbuję popukać, chociaż jeżeli nie była wykręcana od czasu zakupu to nie wiem czy się to uda. Pzdr.
Jeżeli osłona jest metalowa, spróbuj go mocno schłodzić, to czasem pomaga.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Sonnar 180/2.8 osłona (przeciwsłoneczna)

Post autor: technik219 »

WD-40. Jednak nie bezpośrednio z rozpylacza na element, tylko do zakrętki i z zakrętki pędzelkiem w szczelinę między osłonę a oprawę obiektywu. Po odkręceniu wytrzeć dokładnie gwint i oprawę oraz osłonę.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Sonnar 180/2.8 osłona (przeciwsłoneczna)

Post autor: morotegari »

Osłona to betka, prawdziwy horror przeżyłem ze ściągnięciem oryginalnego adaptera na M42 :-P
oscylator
-#
Posty: 83
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:16

Sonnar 180/2.8 osłona (przeciwsłoneczna)

Post autor: oscylator »

morotegari pisze:Osłona to betka, prawdziwy horror przeżyłem ze ściągnięciem oryginalnego adaptera na M42 :-P
Bo kręciłeś zapewne w lewo.
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Sonnar 180/2.8 osłona (przeciwsłoneczna)

Post autor: sokol07 »

oscylator, u mnie kręcenie w żadną stronę nie pomagało kiedy ściągałem adapter na m42 - skubany zapiekł się tak, że dopiero przez ścierkę dałem radę go ruszyć. Cóż, pewnie był nieruszany jakieś 30 lat.
http://ts-photo.pl/
ODPOWIEDZ