Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: pelovsky »

Jeśli chcesz robić slajdy, to najlepiej chyba użyć filmu na bezbarwnym podłożu o w miarę normalnej kontrastowości (Rollei Superpan), albo stworzonego do tego celu Fomapana R (i ten kierunek polecam, ten film nie jest przesadnie drogi, a jego sposoby obróbki udokumentowane). Skorzystać z wywoływacza do papieru, a nie negatywów (jakkolwiek kontrastowym by go producent nie określał). Dokumol, Eukobrom, Multigrade, PQ Universal, A71, W14 to są moje typy z czubka głowy.
Kiedyś wychodziły mi w miarę przyzwoite slajdy na Lucky SHD moczonym w A49, ale czas wywoływania w stosunku do wywoływania "na negatyw" na pewno mocno przedłużałem. Ile - nie mam zielonego pojęcia, bo to było naście lat temu.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: shovax »

pelovsky pisze: 10 lut 2020, 08:07 Jeśli chcesz robić slajdy, to najlepiej chyba użyć filmu na bezbarwnym podłożu o w miarę normalnej kontrastowości (Rollei Superpan), albo stworzonego do tego celu Fomapana R (i ten kierunek polecam, ten film nie jest przesadnie drogi, a jego sposoby obróbki udokumentowane). Skorzystać z wywoływacza do papieru, a nie negatywów (jakkolwiek kontrastowym by go producent nie określał). Dokumol, Eukobrom, Multigrade, PQ Universal, A71, W14 to są moje typy z czubka głowy.
Kiedyś wychodziły mi w miarę przyzwoite slajdy na Lucky SHD moczonym w A49, ale czas wywoływania w stosunku do wywoływania "na negatyw" na pewno mocno przedłużałem. Ile - nie mam zielonego pojęcia, bo to było naście lat temu.
robie na tech-pan, bo mam tego chyba z 2500 rolek z zamrazarki ;) na slajdy sie nadaje, bo podklad ma estar, cieniutki i zupelnie przezroczysty. w kazdym razie do drugiego wywolywania wiem, ze wystarczy wywojka nawet do papierow (albo jakakolwiek z mala iloscia siarczanu). ale ze wzgledu na kontrast do pierwszego wywolywania musze stosowac dosyc specyficzne wywolywacze, sam sobie skladam nawet jeden zrobiony wg. mojego pomyslu. w sumie oprocz utrwalacza nie kupuje zadnej chemi, wszystko skladam sam, bo z tym tech-panem dostalem straszne ilosci odczynnikow fotograficznych :)
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: pelovsky »

shovax pisze: 10 lut 2020, 14:47 ze wzgledu na kontrast do pierwszego wywolywania musze stosowac dosyc specyficzne wywolywacze
no i tu jest właśnie, jak mówią nasi sąsiedzi, der Hund begraben. Potrzebny jest energiczny wywoływacz (czy jakkolwiek to się nazywa), żeby przegryzł cała emlusję i nie zostawił siana, które po wtórnym naświetleniu zrobi ci dym na pozytywie. A te chyba są kontrastowe. Z resztą ja od strony chemicznej fotografii to jestem kompletna noga :D
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: shovax »

pelovsky pisze: 10 lut 2020, 15:08
shovax pisze: 10 lut 2020, 14:47 ze wzgledu na kontrast do pierwszego wywolywania musze stosowac dosyc specyficzne wywolywacze
no i tu jest właśnie, jak mówią nasi sąsiedzi, der Hund begraben. Potrzebny jest energiczny wywoływacz (czy jakkolwiek to się nazywa), żeby przegryzł cała emlusję i nie zostawił siana, które po wtórnym naświetleniu zrobi ci dym na pozytywie. A te chyba są kontrastowe. Z resztą ja od strony chemicznej fotografii to jestem kompletna noga :D
to bardzo dobra uwaga, dzieki. posprawdzam.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Slajdy CZ-B; wybielacz nie rozpuszcza srebra?

Post autor: pelovsky »

widziałem dziś post:
https://www.largeformatphotography.info ... -2693.html
niestety OP nie precyzje w jaki sposób swoje slajdy na tech panie uzyskiwał. No i to temat sprzed 20 lat.
ODPOWIEDZ