Skanowanie negatywów kolorowych C41

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

pruzky
-#
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2008, 20:41
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Post autor: pruzky »

"normalny lekko niedoświetlony miejscami ektar. niestety ten film tak ma, że w cieniach potrafi wpaść w błękity."

gratuluję odwracania zakończonego sukcesem :-P

Ale nie do końca, przyznam, satysfakcjonuje mnie odpowiedź, że Ektar "po prostu tak ma". W sensie, ja sie jeszcze nie spotkałem z tym, aby ten tak wychwalany przez innych (i przez mnie też) materiał zachowywał się tak nieładnie w cieniach.

Chyba, że to kwestia niedoświetlenia? Miał ktoś podobne doświadczenia?
Ostatnio zmieniony 13 lut 2011, 00:01 przez pruzky, łącznie zmieniany 1 raz.
pruzky
-#
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2008, 20:41
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Post autor: pruzky »

Zapomniałem dodać: dzięki za umieszczenie zdjęcia. Sam zrobiłbym to wcześniej gdybym tylko wiedział jak:)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

pruzky pisze:Chyba, że to kwestia niedoświetlenia? Miał ktoś podobne doświadczenia?
no właśnie ja międzyinnymi zauważyłem, że w cieniach, gdzie lekko jest niedoświetlony, wpada w błękity. zwróć uwagę, że tam gdzie jest słońce, to kolory są OK. no i jeszcze jedna sprawa, że ektara należy naświetlać w punkt, jak slajd niemalże.
ja akurat najczęściej robię zdjęcia w nocy, więc mnie to nie przeszkadza. wiadomo lampy sodowe :D
pruzky pisze:Zapomniałem dodać: dzięki za umieszczenie zdjęcia. Sam zrobiłbym to wcześniej gdybym tylko wiedział jak:)
no problemo.
zdjęcia najperw wrzucam na imageshack, a potem korzystam z guzika "IMG". należy tam wkleić link do obrazka i gotowe. ewentualnie można wkleić miniaturkę z imageshack bezpośrednio do tekstu, jak zrobiłem wyżej.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2011, 20:08 przez rbit9n, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
pruzky
-#
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2008, 20:41
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Ektar cd

Post autor: pruzky »

Kolejne wątpliwości. Ektar w średnim obrazku skanowany w rozmiarze 30x30 cm i 300dpi po zapisaniu do tif ma ok. 79 MB :shock: Po konwersji negfixem8 (całkiem ładnej zresztą) plik zapisany w jpg ma ok 1,5 MB :-D Jestem trochę laikiem w tej kwestii, ale czy przy kompresji do jpg plik nie traci za dużo?
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

a tak się zastanawiałem jeszcze nad tymi kolorowymi pixelami, które jednak troszkę czasem widać (zależy od zdjęcia) - jaki typ ditheringu jest ustawiony w skrypcie?

przy okazji: jakieś rady przy skanowaniu prześwietlonych negatywów?
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2011, 14:33 przez Rob, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sTaHCu
-#
Posty: 4
Rejestracja: 09 sie 2009, 20:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: sTaHCu »

Witam,
Mam następujący problem z Negfixem 8. Plik skanowany Silverfastem 48 bit HDR. Po odwróceniu uzyskuję jednolicie czarny obraz.
Gdy użyję Negfixa 7 obraz zostaje odwrócony.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2011, 17:32 przez sTaHCu, łącznie zmieniany 1 raz.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Rob pisze:jaki typ ditheringu jest ustawiony w skrypcie?
Przy konwersji TIF->TIF żaden. Przy konwersji TIF->JPG może Imagemagick coś mieszać, ale nie sądzę, aby to było widać.
sTaHCu pisze:Mam następujący problem z Negfixem 8. Plik skanowany Silverfastem 48 bit HDR. Po odwróceniu uzyskuję jednolicie czarny obraz.
Gdy użyję Negfixa 7 obraz zostaje odwrócony.
Ciekawe. Mógłbyś udostępnić jakoś skan źródłowy? Może być fragment, byleby tylko dało się zaobserwować ten efekt.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

jednak wciąż mam wrażenie że skrypt stosuje czasem dziwne przejścia tonalne, plik odwrócony negfixem wygląda zupełnie inaczej, niż odwrócony chociażby w PS. Wciąż nie mogę dojść do tego czemu czasem wyskakują te różowe pixele, a czasem nie. Jak będę miał czas przysiądę do tego jeszcze, poskanuję próbki i wyślę Ci Jaz jeśli masz chęć.

Nie ma czegoś innego darmowego co mogło by wykonywać konwersję zamiast imagemagicka?
Ostatnio zmieniony 07 maja 2011, 15:24 przez Rob, łącznie zmieniany 1 raz.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Rob pisze:Nie ma czegoś innego darmowego co mogło by wykonywać konwersję zamiast imagemagicka?
Jest G'MIC. Ale na razie jest jeszcze w fazie intensywnego rozwoju i często ulega zmianom. W porównaniu do ImageMagicka ma tę zaletę, że jest znacznie szybszy. Z kolei ma tę poważną wadę, że działa tylko z pamięcią RAM, więc do przetwarzania dużych skanów TIF trzeba mieć mnóstwo RAM-u (IM radzi sobie z małą ilością pamięci).
Awatar użytkownika
sTaHCu
-#
Posty: 4
Rejestracja: 09 sie 2009, 20:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: sTaHCu »

JaZ99 pisze: Ciekawe. Mógłbyś udostępnić jakoś skan źródłowy? Może być fragment, byleby tylko dało się zaobserwować ten efekt.
Skan Vuescanem 8.6.27 w 48 bit do RAW.
Załączniki
scan0009.tif
(11.09 MiB) Pobrany 1889 razy
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

sTaHCu pisze:
JaZ99 pisze: Ciekawe. Mógłbyś udostępnić jakoś skan źródłowy? Może być fragment, byleby tylko dało się zaobserwować ten efekt.
Skan Vuescanem 8.6.27 w 48 bit do RAW.
Nie widzę załącznika do pobrania. Został usunięty?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

download.php?id=1196

teraz jest widoczny, normalnie też mam problem ze ściąganiem załączników.

ponieważ stawiałem system, trochę mnie to zajęło, ale udało się odwrócić, bez problemów. oczywiście ósemką.
Załączniki
p.rotated.jpg
Ostatnio zmieniony 18 maja 2011, 14:52 przez rbit9n, łącznie zmieniany 2 razy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
sTaHCu
-#
Posty: 4
Rejestracja: 09 sie 2009, 20:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: sTaHCu »

Hmmm, to plik prosto z negfixa? Wygląda obiecująco.

Co dziwniejsze, negfix 7 odwraca bez problemu o ile tak można nazwać to co uzyskałem.
Załączniki
P_scan0009.jpg
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

tak, odwracany z parametrem -cs, nie ruszany w gimpie nawet.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
lechu
-#
Posty: 1
Rejestracja: 29 maja 2011, 09:34
Lokalizacja: Serock

Post autor: lechu »

Witam jestem tu nowy i potrzebuję pomocy.
Skanuję negatyw kolorowy programem epson scan uzyskuje skan liniowy 16 bit skai szarości. Ten skan liniowy jest OK do odwrócena negfix8. Ale co zrobić aby uzyskać skan liniowy kolorowy do odwrócenia negfix8. jak ustawie 24 czy 48 bit kolor to nie działa odwrócenie. Nie chce kupować nowego programu do skanowania.
ODPOWIEDZ