Skanowanie bez ramek

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

piotrp
-#
Posty: 16
Rejestracja: 04 lis 2018, 16:16

Skanowanie bez ramek

Post autor: piotrp »

Cześć,

kolejny temat z pytaniem czy macie doświadczenie w skanowaniu negatywów w płaskim skanerze bez użycia ramek?
Mam okazję nabyć dosyć tanio epsona V500 tylko właśnie bez ramek.

//Piotr
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Skanowanie bez ramek

Post autor: powalos »

piotrp, ramki dostaniesz niedrogo na Algierze jak niektórzy określają ten znany polski portal
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skanowanie bez ramek

Post autor: aka »

piotrp, skanowałem bez ramek, ale przykrywając negatywy szkłem antyrefleksyjnym (2 mm grubości, jednostronnie trawione chemicznie, wygląda jak lekko zmatowione, do dostania u szklarza choć coraz trudniej, stosowane do opraw zdjęć czy grafik). Efekty bardzo dobre, filmy dokładnie płasko leżące pomiędzy szybami. Pewną niedogodnością jest konieczność zachowania absolutnej czystości dwóch dodatkowych powierzchni. Uwaga - nie każde oprogramowanie (może też skaner) pozwala skanować filmy bez firmowych ramek np. ScanWizard Microteka (SilverFast na skanerze Microteka pozwala), jak jest u Epsona nie wiem.
piotrp
-#
Posty: 16
Rejestracja: 04 lis 2018, 16:16

Skanowanie bez ramek

Post autor: piotrp »

Niestety V500 przeszła obok nosa. Teraz polowanie jest na 4870, również bez ramek.
Do alledrogo nie mam dostępu,a przynajmniej koszty wysyłki do mnie będą prawdopodobnie porównywalne z ceną użwanego skanera.
aka pisze: 11 gru 2018, 10:50 skanowałem bez ramek, ale przykrywając negatywy szkłem antyrefleksyjnym
czy bez szkła antyrefleksyjnego pojawiały się na skanach odbicia światła?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Skanowanie bez ramek

Post autor: aka »

czy bez szkła antyrefleksyjnego pojawiały się na skanach odbicia światła?
Tego nie wiem. Spróbowałem ze szkłem bo chciałem mieć idealnie płaskie ułożenie negatywu. Niestety, niektóre filmy, szczególnie 120, w moich ramkach nie leżą idealnie płasko. Pod szkłem problem znikał, skany są ostre. Tak czy inaczej lepiej ramki mieć, szczególnie gdy się planuje zakup. U mnie oprogramowanie pozwala skanować bez ramek, ale jak w innych skanerach - nie wiem. Istnieje ryzyko, że może być kłopot. Bez potwierdzenia od kogoś kto, ma doświadczenie z określonym typem skanera i wersją oprogramowania, nie ryzykowałbym zakupu skanera bez ramek.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Skanowanie bez ramek

Post autor: rbit9n »

piotrp pisze: 12 gru 2018, 09:48 czy bez szkła antyrefleksyjnego pojawiały się na skanach odbicia światła?
nie, pierścienie Newtona.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Skanowanie bez ramek

Post autor: powalos »

piotrp, a 3490 Cię nie interesuje. Komplet fabryczny. Ale filmy skanuje tylko małoobrazkowe,ewentualnie oprawione slajdy.
topic12914.html
Fan Pentax'a.
piotrp
-#
Posty: 16
Rejestracja: 04 lis 2018, 16:16

Skanowanie bez ramek

Post autor: piotrp »

powalos pisze: 12 gru 2018, 13:21 piotrp, a 3490 Cię nie interesuje. Komplet fabryczny. Ale filmy skanuje tylko małoobrazkowe,ewentualnie oprawione slajdy.
topic12914.html
wysłałem pw
ODPOWIEDZ