Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 25 mar 2019, 23:31
PS: zdjęcia które nazywasz prześwietlonymi są niedoświetlone - przecież pozytyw tu prezentujesz.
Przeczysz samemu sobie, skoro pozytyw jest jasny, biały niemalże to oczywistym jest że te kadry są prześwietlone. Nie mieszaj koledze w głowie ;-)
A gdyby za błąd pomiaru była odpowiedzialna bateria to czy nie wszystkie kadry byłyby źle naświetlone? Przychylałbym się raczej albo do awarii samego światłomierza albo do sposobu w jaki aparat wykonuje pomiar, niektóre sceny wyglądają jakby wymagały ręcznej korekty- tak jak pisał Nomad.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 27 mar 2019, 14:02
4Rider pisze: 25 mar 2019, 23:31
PS: zdjęcia które nazywasz prześwietlonymi są niedoświetlone - przecież pozytyw tu prezentujesz.
Przeczysz samemu sobie, skoro pozytyw jest jasny, biały niemalże to oczywistym jest że te kadry są prześwietlone. Nie mieszaj koledze w głowie ;-)
To bardzo możliwe że masz rację, zawsze mi się to myliło, jak lewa strona z prawą, nikogo nie chciałem wprowadzać w błąd, pewnie czasem szybciej piszę niż myślę, to poważna wada.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Imperitus »

4Rider,
Tylko dbam o merytorykę, nie chciałem Cię w żaden sposób piętnować ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: powalos »

Bieri13, a ja znowu zadam banalne - wydawałoby się - pytanie. Jesteś pewien, że w żaden sposób - przypadkowo - nie przysłaniałeś okienka światłomierza ?
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 27 mar 2019, 14:41 4Rider,
Tylko dbam o merytorykę, nie chciałem Cię w żaden sposób piętnować ;-)
Tak, wiem.
Pozdrawiam!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Nomad »

Imperitus pisze: 27 mar 2019, 14:02
4Rider pisze: 25 mar 2019, 23:31
PS: zdjęcia które nazywasz prześwietlonymi są niedoświetlone - przecież pozytyw tu prezentujesz.
Przeczysz samemu sobie, skoro pozytyw jest jasny, biały niemalże to oczywistym jest że te kadry są prześwietlone. Nie mieszaj koledze w głowie ;-)
Nie masz racji. Miałbyś ją, gdybyśmy oglądali stykówkę, natomiast tu widzimy tzw fotoindeks. Na takim... zestawieniu, że tak to nazwę, kadry bardzo ciemne są rozjaśniane, żeby było na nich cokolwiek widać.
Gdyby autor wątku pokazał zdjęcie negatywu na białym tle, te klatki były by prawie zupełnie obrazu pozbawione.
PS Takiej korekty dokonuje każdy współczesny printer z automatu. Oczywiście, na ogół da się ją wyłączyć, ale prawie zawsze trzeba sobie tego wyraźnie zażyczyć.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Imperitus »

Nomad,
Nie wiedziałem, nie korzystam z usług labu. Dzięki za sprostowanie.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: 4Rider »

Ciekawe jak ja mam się tu teraz znaleźć?
Chyba zbyt układny się zrobiłem ;-)
Trzeba znów uwierzyć w siebie, chyba...bo intuicja mnie nie zwodzi ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Nomad »

Imperitus pisze: 27 mar 2019, 16:23 Nomad,
Nie wiedziałem, nie korzystam z usług labu. Dzięki za sprostowanie.
Nie ma sprawy. Po to tu siedzimy.
Bieri13
-#
Posty: 12
Rejestracja: 25 mar 2019, 22:38

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Bieri13 »

powalos pisze: 27 mar 2019, 14:52 Bieri13, a ja znowu zadam banalne - wydawałoby się - pytanie. Jesteś pewien, że w żaden sposób - przypadkowo - nie przysłaniałeś okienka światłomierza ?
Raczej trudno byłoby mi przysłonić światłomierz. Jest on zaraz obok szkła obiektywu.

Czyli lepiej odpuścić sobie ten aparat na wyjazd, który mam już jutro, po mimo wymienionej "bakteri"?
Bieri13
-#
Posty: 12
Rejestracja: 25 mar 2019, 22:38

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Bieri13 »

Rollei xf35 - bateria 1,35V - pomiar 2,8
Minolta Hi-matic 7SII - bateria 1,5V - pomiar 5,6
Próba wykonana w tych samych warunkach - ostrzenie na ten sam punkt.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: 4Rider »

Bieri13 pisze: 27 mar 2019, 17:57 Rollei xf35 - bateria 1,35V - pomiar 2,8
Minolta Hi-matic 7SII - bateria 1,5V - pomiar 5,6
Próba wykonana w tych samych warunkach - ostrzenie na ten sam punkt.
No dobra, ale jaki czas?
To co podałeś to połowa danych.

Rollei ma programowalną ekspozycję (fotograf nie ma wpływu ani na użytą przysłonę, ani na użyty czas).
Minolta umożliwia fotografowanie z priorytetem czasu (automatyczna przysłona) lub manualnie.

Minolta Hi-Matic 7sII jest dużo lepszym aparatem, zważywszy na możliwość manualnego ustawienia, oraz (z tego co pamiętam): ustawiasz w Minolcie 'Auto' (automatyczna przysłona) użyta przysłona jest widoczna w wizjerze, a fotograf samodzielnie ustawia pierścieniem czas, przez operowanie czasem jesteś w stanie sterować głębią ostrości.
Rollei nie ma takich możliwości. Rollei przy niej to 'małpka'..
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bieri13
-#
Posty: 12
Rejestracja: 25 mar 2019, 22:38

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Bieri13 »

Czas ustawiony na AUTO
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: 4Rider »

Bieri13 pisze: 27 mar 2019, 18:58 Czas ustawiony na AUTO
Gdzie?

W Minolcie ustawiasz przysłonę na AUTO, czas ustawiasz sam, liczby od 8 do 500 (czyli od 1/8 sekundy do 1/500).
W Rolleiu wszystko jest na AUTO (w wizjerze wyświetlane są parametry - wskazówka).


Minolta ustawienia:
maxresdefault.jpg

PS: Wydaje mi się że trochę musisz poczytać o parametrach ekspozycji i w ogóle...co tam na co wpływa...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bieri13
-#
Posty: 12
Rejestracja: 25 mar 2019, 22:38

Rollei XF35 - prześwietlone zdjęcia

Post autor: Bieri13 »

Przesłona na AUTO.
Czas ustawiony na 8.

Gdzieś tam czytałem o możliwości oszukania pomiaru światła w Rolleiu - ostrzymy na punkt nr 1, spust do poły wciśnięty tak aby wskazówka w wizjerze się zatrzymała i przestawiamy w punkt nr 2 i robimy foto. Prawda to?
ODPOWIEDZ