Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: J.A. »

Johann Samuel Knoll, odnośnie tego Rollaia, to ja Ci dam inną radę. Oddaj go komuś kto Ci go wywoła jako slajd. Ten film w niczym tak dobrze nie wychodzi jak w odwracalnym zimnym procesie.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Nomad »

Keck, upieram się przy wyciąganiu filmu z kasetki, żeby obrobić końcówkę nożyczkami do kształtu ułatwiającego nawinięcie na szpulę.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: 4Rider »

Nomad pisze: 26 wrz 2018, 16:14 Keck, upieram się przy wyciąganiu filmu z kasetki, żeby obrobić końcówkę nożyczkami do kształtu ułatwiającego nawinięcie na szpulę.
Ale można rozerwać kasetkę, film ze szpulką przełożyć do kasetki rozbieralnej i wtedy wyciąć sobie krągłe 'rogi', więc obie Wasze wypowiedzi da się pogodzić :evil:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: rbit9n »

niektórzy radzą sobie zaś po ciemku, używając nożyczek i obcinacza do paznokci.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 26 wrz 2018, 17:21 niektórzy radzą sobie...
Niezbadane są umiejętności ludzkie i ilość dróg prowadzących do celu zwane gdzieniegdzie pomysłowością ;-)
Dajmy zatem analogię:
To tak jak z językiem, winien być przede wszystkim komunikatywny, to jego cecha nadrzędna i pierwotna, forma i poprawność to już didaskalia.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: J.A. »

4Rider, w „Walecznym Sercu” dama dworu królowej (obie Francuzki) z pogardą o Anglikach „nie wiedzą do czego służy język”.
Także tego...
Cytując klasyka.
keck
-#
Posty: 72
Rejestracja: 03 sty 2015, 22:35
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: keck »

rbit9n pisze:niektórzy radzą sobie zaś po ciemku, używając nożyczek i obcinacza do paznokci.
U mnie wystarczą same nożyczki z tą różnicą że wszystkie nanewry związane ładowaniem negatywu do koreksu wykonuję w rękawie ciemniowym i paradoksalnie jest mi łatwiej niż w ciemni...

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: technik219 »

keck pisze: 26 wrz 2018, 15:06 Kompletnie nie wiem co się tak na to wyciąganie filmu z kasetki upieracie. Otwarcie kasetki to dosłownie 1-2 sekundy
My się nie upieramy, my tylko radzimy ;-)
Co będzie jak kupisz filmy "z metra"? Nie mów, że nie kupujesz i nie będziesz takich kupował. Jak film w kasetce będzie 2 razy droższy od takiego samodzielnie nawijanego, to gwarantuję, że zmienisz swoje zasady ;-) Co zrobisz jak nie będziesz miał w co tego filmu załadować? Pójdziesz do jakiegoś zakładu, a tam otworzą oczy ze zdumienia, bo ostatni film wywoływali przed rokiem i żadnych kasetek nie mają.
Ja, nie chwaląc się, już 2 razy wspomagałem takich "potrzebowskich" z tego forum w sumie setką kasetek, ale więcej na handel nie mam. Co mam to dla siebie ;-)
Jak tak dalej pójdzie ten "trynd" to pusta kasetka osiągnie wartość filmu wewnątrz. Nie szastaj więc kasetkami. Szanuj je.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 26 wrz 2018, 18:34 4Rider, w „Walecznym Sercu” dama dworu królowej (obie Francuzki) z pogardą o Anglikach „nie wiedzą do czego służy język”.
Także tego...
Cytując klasyka.
Też ładnie ;-)
Ale mam nadzieję że mój język był komunikatywny i każdy zrozumiał o jakim "języku" wspomniałem :-)
keck
-#
Posty: 72
Rejestracja: 03 sty 2015, 22:35
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: keck »

Coś w tym jest, kiedyś nawet rozważałem cięcie filmu z metra ale w przypadku większości negatywów na razie nie jest to zbyt opłacalne. Ale myślałem bardziej o zakupie kaset rozbieralnych ale spotkałem się z opiniami że rysują filmy.... Ale może być tak jak piszesz, więc może warto się przeprosić z wyciągarką...

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: zaphod »

Johann Samuel Knoll pisze: 26 wrz 2018, 11:56 Zdjęcia robię Minoltą Dynax 404si, aparat sam zwija film do kasetki.
Akurat Dynaxy mają możliwość wyboru czy zwijać czy nie, w przeciwieństwie do np. Nikonów. Poszukaj w instrukcji custom functions.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: 4Rider »

zaphod pisze: 26 wrz 2018, 19:41
Johann Samuel Knoll pisze: 26 wrz 2018, 11:56 Zdjęcia robię Minoltą Dynax 404si, aparat sam zwija film do kasetki.
Akurat Dynaxy mają możliwość wyboru czy zwijać czy nie, w przeciwieństwie do np. Nikonów. Poszukaj w instrukcji custom functions.
Czytacie czasem posty poprzedników?
404si nie ma "CUST", dopiero następca Dynax 4 je ma. Z tamtej linii takie ustawienia ma dopiero 505si.
Awatar użytkownika
olowek74
-#
Posty: 77
Rejestracja: 29 lis 2013, 22:45
Lokalizacja: Grójec

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: olowek74 »

Jeśli wolno się wtrącić,505si jak najbardziej,również Dynax 5 i Pentax Z-1 mają opcję dzięki której po zwinięciu końcówka filmu zostaje.Na pewno jest jeszcze wiele innych modeli z czymś podobnym.Poza tym nie demonizowałbym "wyciągarek" do klisz.Mam taką,Ilforda i w dziewięciu przypadkach na 10 działa za pierwszym podejściem.Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją obsługi.Z wyciąganiem filmu za pomocą dwóch kawałków kliszy jest zdecydowanie więcej kombinowania,ale też da się.Może czasem warto potrenować cierpliwość?Puste kasetki kiedyś się przydadzą.No chyba,że zdjęcia na kliszy to margines działalności.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: skpt »

rbit9n pisze: 26 wrz 2018, 17:21 niektórzy radzą sobie zaś po ciemku, używając nożyczek i obcinacza do paznokci.
Też w ciemności ciacham z tych korpusów, które zwijają do kasetki. Palce całe.
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: outi »

Nie spodziewałem się, że można tak bardzo rozwlec dyskusję na temat otwierania kasetek :D Po odpowiedniej ilości otwarć, można generalnie używać wszystkiego co twarde i ma krawędź. Ja ostatnio otwieram po prostu nożyczkami (zamkniętymi, jeśli tak można powiedzieć). Przykładam grzbiet ostrzy do krawędzi "wieczka" szpuli no i pcham. Zawsze się sprawdza i nie generuje filozofii.
ODPOWIEDZ