Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: skpt »

Wszystko jest proste jak się to już raz zrobi ;) A ja to do akademii głupich pomysłów mogę swoją drogą śmiało aspirować ;)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: 4Rider »

No niby tak ja już nie pamiętam, bo miałem kółko foto w podstawówce i tam wołałem swoje pierwsze filmy. Najtrudniej chyba było nawinąć po ciemniaku na szpulę, ale później stoper i jedna brudna woda, płukanie pod kranem, potem kwaśna woda i znów z kranu rura do tanka, no i po robocie. Przerywacz? No chyba że ktoś stężonego wywoływacza używa, ale ja wolę jednorazowo i tak polecam, więc albo Rodinal, PMK lub D-76 1+3 i do zlewu - pewność większa. Zwilżacz się przyda na zacieki to prawda przy twardej wodzie i zacząłem używać.
Marka producenta chemii nie ma znaczenia każda jest dobra, warto kupić tańszą.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: skpt »

No tak, ale z tego co pamiętam, to Ty masz sprawne plastycznie ręce i jak dziury są w obrazie, to żaden problem pewnie dla Ciebie, żeby je pomazać skutecznie, przy większym papierze. A ja mam dwie lewe łapki do tego i syf z kranu straszliwy na dodatek. Jak tego bałwanka odwinę po wołaniu jednego wsadu, to brązowo jest... :)
keck
-#
Posty: 72
Rejestracja: 03 sty 2015, 22:35
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: keck »

skpt pisze:A ja to do akademii głupich pomysłów mogę swoją drogą śmiało aspirować ;)
Nie tylko ty....ale to tak jest jak się jest samoukiem eksperymentatorem....


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: 4Rider »

No do wywoływacza i fixa woda z demineralizowana z marketu. Do płukania z kranu bieżąca przez pięć minut, jak ktoś ma wodę ryczałtem można i 15 ;-) no i zwilżacz butelka 250 ml wystarczy w zależności od wody na 100-250 filmów (Tetenal Mirasol 2000 w cenie barszczu). Plam już dawno nie widziałem...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: technik219 »

Nie przesadzajcie z tą "demineralizowaną" z marketu. Wystarczy w zupełności przegotowana woda z czajnika. Jak mi potrzebna woda do chemikaliów to stawiam w kuchni baniaczek, do którego zlewam wodę z czajnika. Wszystkim wiadomo, że do kawy i herbaty najlepsza jest woda raz zagotowana. Więc jak chcę zagotować herbatę, to najpierw zlewam z czajnika wodę gotowaną do poprzedniej herbaty. Jest chłodna, odstana, zlewam ostrożnie żeby nie zlać ze dna z kamieniem. Po dwóch dniach mam cały baniaczek 5 litrów doskonałej wody do wszelkich roztworów fotograficznych. Odstanej, klarownej i mam pewność, że nie ma w niej pozostałości żadnych jonitów, żadnych ozonów, żadnych uzdatniaczy. Już wielu zparzyło się na wodzie"demineralizowanej z marketu". Na mojej wodzie ID 68PQ działał pół roku, a Xtola używałem 2 lata.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Nomad »

Trochę się wam wetnę... Po pierwsze, wstępne zwilżanie nie ma zasadniczo sensu, zwłaszcza przy jednorazowym użyciu wywoływacza. Po drugie, tak na początek, to poszukałbym klasycznego polskiego Hydrofenu jako wywoływacza.

I po kolei.
Najlepiej nie zwijać filmu tak, by końcówka się chowała do kasety, lub zakupić wyciągarkę do końcówek. Ewentualnie znaleźć sobie laboratorium z uprzejmą obsługą, która takową wyciągnie. Mając końcówkę w ręku, obcinamy języczek, tak żeby uzyskać obłe kanty. To kosmicznie ułatwia nawijanie na szpulę.
Kasetki są robione z miękkiej blachy - jeżeli nie udaje mi się wyciągnąć końcówki i muszę działać na partyzanta, rozrywam je w palcach.
Dobrze jest zdobyć kasetkę rozbieralną- wtedy po skasowaniu oryginalnej kasety, szpulkę z filmem zamykamy w tej rozbieralnej, tak żeby końcówka wystawała w celu obcięcia przy świetle.
Film małoobrazkowy ma to do siebie, że sam się zwija w rolkę, nie ma co się bać że po wyjęciu z kasety się rozwinie.

Macanie filmu przed wywołaniem absolutnie mu nie szkodzi- tłuszcz z palców rozpuści się w wywoływaczu.
Teraz wołanie.
Radziłbym stosować ciągłe mieszanie przez pierwszą minutę, potem co minutę kila przewrotek lub przekręceń.
Osobiście wylewanie chemii zaczynam dopiero po upływie określonego czasu wołania, przy negatywie cz-b lepiej minimalnie przewołać niż niedowołać.. Przerywacz, wg przepisu. Czy Foma Citro, czy ocet, każdy dobry.
Utrwalacz. Dla wszystkich negatywów poza T-max, dowolny kwaśny, zgodnie z zaleceniem producenta, dla T-max najlepiej świeży, szybki- negatywy będą idealnie klarowne bez różowego zafarbu. Choć ja zafarbu pozbywam się w płukaniu.
Po płukaniu,zwilżanie-konieczne. zalewamy czystą wodą ze zwilżaczem, odstawiamy na 5 minut. Dobrze jest raz czy dwa przemieszać.
I zapominamy o zaciekach.
NIGDY nie należy używać wody "demineralizowanej". Zacieki i tak będą, a chemia w niej zawarta po dłuższym czasie źle wpłynie na trwałość negatywu.
Przy suszeniu, warto zadbać żeby w pomieszczeniu panowała spora wilgotność, wtedy wszelki kurz opadnie na podłogę, zamiast kleić się do negatywu.
Tyle z moich czterdziestoletnich doświadczeń.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: skpt »

Nomad pisze: Macanie filmu przed wywołaniem absolutnie mu nie szkodzi- tłuszcz z palców rozpuści się w wywoływaczu.
Nie pisałem o tłuszczu. Mój pot jest kwaśny i nawijając film 120 kilkukrotnie go w konsekwencji popsułem, łapiąc za film gołymi rękami. Po zastosowaniu rękawiczek nitrylowych problem zniknął (nawijanie filmu w rękawiczkach za pierwszym razem jednak zdecydowanie odradzam). Podobnie pod powiększalnikiem - nie mogę łapać papierów gołymi rękami (w tym wypadku zostają wyraźne odciski moich palców). Mały obrazek dużo łatwiej nawinąć, więc kolega będzie miał mniejszy problem. Może też inaczej się pocić :)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: 4Rider »

No tak, każdy ma swoje sposoby i preferencje, ale najważniejsze że każdemu dobrze wychodzi :mrgreen:
Co do trwałości to nic nie jest wieczne, nawet Ziemia więc tym bym się nie przejmował, zresztą mam negatywy sprzed 30 lat wołane byle jak przez dzieciaka i nic nim nie jest, ale z papierami bywa gorzej bo mogą kumulować...
Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Johann Samuel Knoll »

4Rider pisze: 25 wrz 2018, 14:17 Ciekaw jestem skąd masz film Ilford Pan 200?
Kupiłem na Aledrogo, hurtem kilka sztuk, data ważności do 2019 :)
Nomad pisze: 25 wrz 2018, 23:16 Najlepiej nie zwijać filmu tak, by końcówka się chowała do kasety
Zdjęcia robię Minoltą Dynax 404si, aparat sam zwija film do kasetki.

Pozdrawiam,
Grzegorz
Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Johann Samuel Knoll »

A czy można użyć wody mineralnej niegazowanej, zamiast twardej kranówy czy też wody demineralizowanej? W Tesco 5cio litrowy baniak kosztuje 1,49 zł, wychodzi taniej niż demineralizowana.

Pozdrawiam,
Grzegorz
Johann Samuel Knoll
-#
Posty: 30
Rejestracja: 04 sie 2018, 17:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Johann Samuel Knoll »

Jeszcze jedno pytanie, czym różni się Tetenal SuperFix od Tetenal SuperFix Plus?

Pozdrawiam,
Grzegorz
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: 4Rider »

Johann Samuel Knoll pisze: 26 wrz 2018, 12:27 Jeszcze jedno pytanie, czym różni się Tetenal SuperFix od Tetenal SuperFix Plus?

Pozdrawiam,
Grzegorz
Bez plusa nie wali kwasem i ma mniejszą moc.

Daj zdjęcie kasetki/pudełka Ilford Pana 200 bo jest jak kwiat paproci...
SFX się nie liczy żeby nie było..\

Co do Minolty kup body które na kółeczku ustawień ma "CUST" - wtedy będziesz mógł ustawić żeby zostawiał końcówkę.

A co do wody to jasne, na Dzikim Zachodzie jak robiono zdjęcia Indianom to brali wodę ze strumienia i fotografie przetrwały, woda to woda byle była czysta, ot co, tyle że mineralna to trochę bezsensu przecież zawiera minerały jak sama nazwa wskazuje, to już lepsza tzw. źródlana czyli oczyszczona kranówa :-D
To co tworzy zacieki to właśnie minerały w wodzie kranowej, dlatego stosuje się zwilżacz, a jak nie ma to chuch i szmatka do optyki bezpośrednio przed powiększaniem lub skanowaniem ;-)
keck
-#
Posty: 72
Rejestracja: 03 sty 2015, 22:35
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: keck »

Kompletnie nie wiem co się tak na to wyciąganie filmu z kasetki upieracie. Otwarcie kasetki to dosłownie 1-2 sekundy no we Trixie trochę więcej bo blacha jakaś grubsza . Bawienie się wyciągarką tudzież dwoma kawałkami filmu wątpliwa przyjemność.....

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: 4Rider »

keck pisze: 26 wrz 2018, 15:06 Otwarcie kasetki to dosłownie 1-2 sekundy

Kolega ma rację najlepszy jest otwieracz do butelek kapslowanych, kombinerki też są dobre - sprawdziłem.
Ale kasetki mogą się przydać do filmów ciętych z metra, więc preferuję body które zostawiają końcówki na wierzchu jeśli chodzi o automaty, bo w mechanicznych sam decydujesz.
Można też zwijać na ucho (przystawione do klapki komory filmu) i w odpowiednim momencie wyłączyć zwijanie (wyłączając aparat lub odcinając zasilanie - zależnie od modelu) - takie rozwiązanie stosuję używając Minoltę 7000 lub czasami kompakcik.
Końcówka filmu na wierzchu w każdym przypadku jest jednakowoż wygodniejsza.
ODPOWIEDZ