Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

SlawekZet
-#
Posty: 7
Rejestracja: 24 paź 2017, 08:46

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: SlawekZet »

Cześć,

Jestem tutaj nowy i fotografią analogową zainteresowałem się niedawno. Niemniej jednak spotkałem się z problemem, który próbuję rozwiązać i jeszcze nie wiem jak. Mianowicie fotografowałem na filmie czarno-białym (Kentmere 400, Agfa APX 400) i zauważyłem że na niektórych zdjęciach dochodzi do dziwnych zaciemnień na kliszy. Najpierw zauważyłem to w aparacie NIKON FE2, ale po jednej rolce padła migawka, więc już go nie używam. Następnie problem zaczął występować w Nikonie F801S. Poniżej zdjęcia przedstawiające problem.
I teraz pytanie - czy to może być kwestia nieszczelności body? Zbyt krótkich czasów? błędów fototechnika przy wywołaniu? czy może jeszcze coś innego? Zauważyłem, że przy kolorowym filmie oddanym do labu problem nie występuje.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do tego na jednym zdjęciu robionym pod słońce oprócz w/w problemu wystąpiła jeszcze chyba nieszczelność - biała smuga
Obrazek

Przepraszam za jakość zdjęć, ale to robione chałupniczym sposobem fotografie negatywów (jeszcze nie dorobiłem się skanera, a nie jestem zadowolony z jakości skanowania w punkcie).

Będe wdzięczny za pomoc!
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2326
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: mrek »

Odpowiem w sprawie niezadowolenia
Poproś aby zapisali Ci skany w większym pliku niż mały JPG. Zazwyczaj to kosztuję parę zł więcej.
Laby mają możliwość zapisu np w BMP, a może nawet w TIF
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2326
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: mrek »

SlawekZet pisze:...I teraz pytanie - czy to może być kwestia nieszczelności body? Zbyt krótkich czasów? błędów fototechnika przy wywołaniu?
Dwa różne filmy z dwóch rożnych aparatów. Jeden fototechnik. Czy on się wypowiedział na temat tych zaświetleń?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: sejmajnejm »

Szczególnie zdjęcie z bańkami wygląda jakby spienił się wywoływacz, co sugerowałoby błędy przy wywołaniu. Pomijając nieszczelność.
SlawekZet
-#
Posty: 7
Rejestracja: 24 paź 2017, 08:46

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: SlawekZet »

Zamierzam kupić skaner (Epson V550) więc skanował już będę sam.
Wcześniej wrzuciłem tylko zdjęcia z N F801S, teraz foto z N FE2 - efekt podobny jak wyżej.
Z fototechnikiem się nie kontaktowałem - musiałbym podejść, a niestety nie mam czasu. To starszy człowiek i chyba nie ma maila :)
Poniżej wrzucam też przykład z labu, a nie od fototechnika.
Ale może ktoś ma pomysł z czego to może wynikać?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
SlawekZet
-#
Posty: 7
Rejestracja: 24 paź 2017, 08:46

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: SlawekZet »

sejmajnejm pisze: Szczególnie zdjęcie z bańkami wygląda jakby spienił się wywoływacz, co sugerowałoby błędy przy wywołaniu. Pomijając nieszczelność.
Jeżeli masz na myśli taką dziwną fakturę na tym zaciemnionym miejscu to może być faktura papieru przez który świeciłem robiąc zdjęcie negatywowi. Mi chodzi o sam fakt zaciemnienie rogu zdjęcia (jak obserwuję - zawsze ten sam). Poza tym kolejne zdjęcie po tym z bańkami wygląda tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2326
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: mrek »

SlawekZet pisze:Z fototechnikiem się nie kontaktowałem - musiałbym podejść, a niestety nie mam czasu. To starszy człowiek i chyba nie ma maila :)
No to jako stary fachowiec może wyjaśnić zagadkę.

To pisałem ja, stary człowiek z mailem.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10015
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: J.A. »

SlawekZet, jak chcesz otrzymać jakąś sensowną odpowiedź, to nie kombinuj ze „skanowaniem”, ani odwracaniem na pozytyw, ani pokazywaniem kawałków. Tylko zrób zdjęcie tego negatywu, tak żeby było widać całość, łącznie z perforacją. Na tle okna, żebyśmy mogli ocenić negatyw, a nie efekty zabawy w laboratorium cyfrowe.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: sejmajnejm »

Jeżeli to występuje na pojedynczych klatkach, to chyba odpada obróbka. Próbowałeś aparat przestrzelić bez filmu, aby sprawdzić, czy lustro dobrze chodzi?
SlawekZet
-#
Posty: 7
Rejestracja: 24 paź 2017, 08:46

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: SlawekZet »

J.A. pisze: SlawekZet, jak chcesz otrzymać jakąś sensowną odpowiedź, to nie kombinuj ze „skanowaniem”, ani odwracaniem na pozytyw, ani pokazywaniem kawałków. Tylko zrób zdjęcie tego negatywu, tak żeby było widać całość, łącznie z perforacją. Na tle okna, żebyśmy mogli ocenić negatyw, a nie efekty zabawy w laboratorium cyfrowe.
Ok, jutro postaram się tak zrobić
sejmajnejm pisze: Jeżeli to występuje na pojedynczych klatkach, to chyba odpada obróbka. Próbowałeś aparat przestrzelić bez filmu, aby sprawdzić, czy lustro dobrze chodzi?
Nie próbowałem, ale wydaje się, że chodzi dobrze - tym bardziej, że przy kolorowym filmie wszystkie klatki są OK - nie ma ani jednej z zaciemnieniem.
Miburo
-#
Posty: 317
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: Miburo »

Mi to wygląda na nieszczelny aparat. Jeżeli robisz lubitelem, w dodatku z przejściówka na mały format, to szansa na nieszczelność jest ogromna.
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: Tristan »

Mi to wygląda na refleksy wewnątrz aparatu + problem z migawką (przebieg horyzontalny, co tłumaczy zaciemnienie w takiej orientacji). Ale trzeba ocenić większą część negatywu.
SlawekZet
-#
Posty: 7
Rejestracja: 24 paź 2017, 08:46

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: SlawekZet »

Miburo pisze: Mi to wygląda na nieszczelny aparat. Jeżeli robisz lubitelem, w dodatku z przejściówka na mały format, to szansa na nieszczelność jest ogromna.
To nie lubitel, tylko Nikon F801S
Tristan pisze: Mi to wygląda na refleksy wewnątrz aparatu + problem z migawką (przebieg horyzontalny, co tłumaczy zaciemnienie w takiej orientacji). Ale trzeba ocenić większą część negatywu.
Poniżej cały negatyw Kentmere 400
J.A. pisze: SlawekZet, jak chcesz otrzymać jakąś sensowną odpowiedź, to nie kombinuj ze „skanowaniem”, ani odwracaniem na pozytyw, ani pokazywaniem kawałków. Tylko zrób zdjęcie tego negatywu, tak żeby było widać całość, łącznie z perforacją. Na tle okna, żebyśmy mogli ocenić negatyw, a nie efekty zabawy w laboratorium cyfrowe.
Poniżej fotki na tle okna - musiałem robić pod kątem, żeby nie robić na tle budynków, tylko na tle nieba, więc materiał podzieliłem na kilka części:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10015
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: J.A. »

SlawekZet pisze:I teraz pytanie - czy to może być kwestia nieszczelności body?
Nie jest to nieszczelność body, gdyby tak było to zadymienia byłoby również na perforacji. Na żadnym pasku ich nie wiedać.
SlawekZet pisze: Zbyt krótkich czasów?
Wiele klatek masz po prostu niedoświetlonych.
SlawekZet pisze: błędów fototechnika przy wywołaniu?
błąd fotochemia również objawiły się na perforacji i innych klatkach, a tu jedne są dobre inne złe. dobre są te gdzie nie masz silnego źródła światła w kadrze, lub z normalnym kontrastem.
SlawekZet pisze: czy może jeszcze coś innego? Zauważyłem, że przy kolorowym filmie oddanym do labu problem nie występuje.
Przykład kolorowych zdjęć nie pokazuje kadrów pod światło, tylko takie normalne. Podobnie inne cz-b na tych filmach są dobre.
SlawekZet pisze:
Do tego na jednym zdjęciu robionym pod słońce oprócz w/w problemu wystąpiła jeszcze chyba nieszczelność - biała smuga
Na klatce z bańkami wyraźnie widać, że problemem jest obiektyw, a właściwie zdjęcie pod światło. Od prawego górnego rogu masz wyraźne bardzo mocne prześwietlenie, które rozlewa się po całej klatce. Na klatce 21 (K400), również widać, że obiektyw b.źle radzi sobie pod światło.
Niestety problemem jest prawdopodobnie obiektyw i Twoja technika fotografowania. Popracuj nad prawidłowym naświetleniem unikaj (tym obiektywem), zdjęć pod światło i scen z wysokim kontrastem.
Pasek z filmu K400, klatka 27 silne zadymienie od słośca w kadrze w prawym górnym rogu. Potem dwie klatki na których być może (tego nie jestem pewien) coś zasłoniło Ci kadr, palec, pasek nie wiem. Potem zupełnie normalny kadr z jak najbardziej poprawnym naświetleniem i wywołaniem.
Nie da się źle wywołać jednej klatki na filmie. Można natomiast źle ją naświetlić.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
SlawekZet
-#
Posty: 7
Rejestracja: 24 paź 2017, 08:46

Problem z niedoświetleniem (?) filmów

Post autor: SlawekZet »

J.A., I o to mi chodziło. Dzięki za Twoją fachową pomoc :)
ODPOWIEDZ