Praktica nova

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Praktica nova

Post autor: aka »

4Rider pisze: 28 wrz 2020, 06:21
aka pisze: 27 wrz 2020, 20:33
Nomad pisze: 27 wrz 2020, 19:32 Pentax ma jeszcze tę zaletę, że elegancko współpracuje z obiektywami M42 przez odpowiedni adapter.
Coś więcej? Zainteresowałem się jako świeży użytkownik Chinona CE-5. Ta uwaga do manualnego Pentaksa pasuje?
Używałem wieki temu Jupitera 37A z P30 bezproblemowo.
Ciekawy obiektyw, może kiedyś spróbuję. Jeśli chodzi o współpracę obiektywów z mocowaniem M42 z różnymi korpusami to podejrzewam, że czasem może być problem z ewentualnym zwieraniem styków. Problem odległości rejestrowej i fizycznej niemożliwości zastosowania adaptera jest oczywisty.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Praktica nova

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 28 wrz 2020, 08:03Ciekawy obiektyw,
Mam go do tej pory [od lat '90] - to najlepsza 135 jaką miałem, a trochę ich było. Minimalna to poniżej 120 cm -
co też jest rzadkie przy tej ogniskowej i świadczy o jakości konstrukcji (obok światłosiły to dla mnie najważniejsza cecha).
Ostry od początku, kontrastowy i z dobrymi powłokami i.... brzydki :mrgreen:
Zwróć uwagę też na plastikowe obiektywy Enna - ale te są oczywiście mniej trwałe i trzeba brać tylko miętowe.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Praktica nova

Post autor: Nomad »

aka pisze: 27 wrz 2020, 21:12 To mnie zainteresowało:
Nomad pisze: 27 wrz 2020, 20:52 elegancko współpracuje
CE-5 nie ma styków do obiektywów -A więc tryby ma dwa - manualny i priorytet przysłony. Oba działają z obiektywami -M poprawnie, a i z innymi też nie powinno być problemów.
Jeżeli tak, to oczywiście będzie działać w trybie manualnym i priorytetu przesłony po domknięciu na obiektywie do roboczej.
ODPOWIEDZ