Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Krzychu
-#
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2011, 13:07
Lokalizacja: Gubin

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: Krzychu »

Jako, ze czytam forum od dłuższego czasu ale udzielam sie pierwszy raz, chciałbym wszystkich serdecznie powitać.
problem jak w temacie. Posiadam powiekszalnik Magnifax 3a a w nim zarowke o mocy 120 W jak wszyscy wiemy taka moc żarówki do małych powiększen sprawia, że uzyskuje sie czasy ekstremalnie krótkie (rzędu 2 do 5 sekund przy f11, papier fomaspeed). Jako ze Unia zrobiła to co zrobiła i zarowke o mniejszej mocy mógłbym kupić przez internet w znanych sklepach foto a poczcie nie ufam (w końcu to delikatna rzecz) wykombinowalem sobie, ze w miejsce szufladki z filtrami wloze kawałek kalki technicznej co powinno osłabić nieco swiatlo. Pytanie brzmi, czy nie odbije sie to jakos negatywnie na odbitce.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

Nie powinno. Tyle, że będziesz miał bardziej miękkie oświetlenie. Czasami ma to swoje zalety, np. do "romantycznych" zdjęć portretowych. A może lepiej włożyć jakąś odpowiednio przyciętą matówkę lub szybę mleczna. Pzdr
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Włóż i zobacz czy oświetlenie jest nadal równomierne. Zrób też zdjęcie próbne z i bez żeby zobaczyć czy kontrast Ci się nie zmienił - jeśli będzie ok to dobrze. Nie wiem ile na tym zyskasz ale może lepszy byłby filtr szary pod obiektywem. Oczywiście najlepszy i tak będzie zegar do sterowania powiększalnikiem.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

A jakby założyć ściemniacz do lamp? Możnaby regulować moc żarówki płynnie, można wyskalować sobie, np. 2x, 4x mniejszą. Temperatura barwowa przy cz-b nie ma znaczenia.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Jeśli nie używa papierów multigradacyjnych to chyba może być - tylko za tę cenę pewnie by się zegar kupiło.
Krzychu
-#
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2011, 13:07
Lokalizacja: Gubin

Post autor: Krzychu »

Zegar jak najbardziej jest, wiec odmierzanie czasu nie stanowi jako takiego problemu. Niemniej jednak chciałbym wydłużyć troche czas naswietlania.
Pokombinuje z ta kalką, zobaczymy jakie to da efekty. Ewentualnie spróbuje jeszcze wkrecic zwykła zarowke o mocy powiedzmy 60 W plus kalka oczywiście co by nie było widać zarnika. Efektami zabawy sie podziele :)
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

Krzychu pisze:Zegar jak najbardziej jest, wiec odmierzanie czasu nie stanowi jako takiego problemu. Niemniej jednak chciałbym wydłużyć troche czas naswietlania.
Pokombinuje z ta kalką, zobaczymy jakie to da efekty. Ewentualnie spróbuje jeszcze wkrecic zwykła zarowke o mocy powiedzmy 60 W plus kalka oczywiście co by nie było widać zarnika. Efektami zabawy sie podziele :)
W sprzedaży , niestety tylko wysyłkowej są tez typowe żarówki do powiększalników i mają MOC 75 W.

Jak poprosisz sprzedawcę żeby bardzo nie żałował wypełniacza do kartonu i zamówisz wysyłkę z opcja "ostrożnie " to ci poczta tego nie potłucze , a jak odbierzesz paczkę na poczcie to zaraz przy okienku ja rozpakuj i przynajmniej optycznie sprawdź czy wszystko jest ok . jak nie to od razu składaj reklamację
a jeszcze lepiej weź wysyłkę kurierem , każdy kurier ma obowiązek poczekać 5 minut żebyś sprawdził zawartość , powinno ci wystarczyć żeby szybko ją sprawdzić w przygotowanej wcześniej lampce.



ja miałem ten sam problem z żarówką 150 W
Przy małych powiększeniach czasy miałem rzędu 0,5 do 1 sek.
Kupiłem 75 W i teraz mam czasy od 1,5 sek w górę a żarówka ma czas na rozgrzanie się .
ju_87
Krzychu
-#
Posty: 6
Rejestracja: 19 wrz 2011, 13:07
Lokalizacja: Gubin

Post autor: Krzychu »

Po wczorajszej zabawie pod powiększalnikiem stwierdzam co następuje:

- kalka techniczna w zestawie z zarowka 120W newiele wydłużyła czas naswietlania,
- z powodzeniem można używać zwykłej żarówki w zestawie z kalka techniczna ( nie wiem jak to sie ma do używania filtrów, nie mam wiec nie próbowałem)
- czy tylko mi sie wydaje czy dłuższy czas naswietlania wpływa na pojawienie sie "ladniejszych" półtonów (fomaspeed c) ?

Tak czy siak żarowka Paterson 75W zamowiona.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

mam gdzieś mleczną pleksi, zwymiaruj karetkę na filtry i mi podaj, to ci wyślę jeśli się nie okaże zbyt mała.

pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

junkers_ju-87 pisze:a jeszcze lepiej weź wysyłkę kurierem , każdy kurier ma obowiązek poczekać 5 minut żebyś sprawdził zawartość , powinno ci wystarczyć żeby szybko ją sprawdzić w przygotowanej wcześniej lampce.
Nie ma takiego obowiązku. Jeżeli opakowanie zewnętrzne jest nienaruszone, to tylko jego dobrą wolą jest, że poczeka. Podpisać i tak musisz najpierw, nim paczki w ogóle dotkniesz. Kurier przydaje się jako świadek i zapisanie protokołu ma sens. Wtedy łatwiej uzyskać reklamację ale od sprzedawcy, a nie firmy kurierskiej.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2011, 07:56 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Krzychu pisze:z powodzeniem można używać zwykłej żarówki w zestawie z kalka techniczna ( nie wiem jak to sie ma do używania filtrów, nie mam wiec nie próbowałem)
Zamiast tej kalki lepsza była by zwykła szklana matówka, tak było w starych Krokusach 3. Postąpiłeś jak najbardziej właściwie - z obrzydzeniem patrzę jak sprzedaje się żarówki mleczne bez napisu na bańce jako "powiększalnikowe". Ktoś tu robi nas w balona, albo nieuczciwi producenci, albo sprzedawcy. Wystarczy zwykła mleczna żarówka bez napisu na bańce, a jak ma to najczęściej da się to wywabić spirytusem lub benzyną.
Za żarówkę Patersona zapłacisz strasznie, a przekonasz się że nie będzie lepiej niż ze zwykłą z rozproszeniem matówką, a trwałości to też nie mają większej. Ale każdy z nas musi mieć pewne własne doświadczenie.
Nie zapominaj także że czas naświetlania wydłużasz przymykając obiektyw :-)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

zarowki powiekszalnikowe nie sa "mleczne" tylko biale...i nie wymagaja stosowania matowych szybek nad kondensorem ani zmywania napisow...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie są białe, tylko opalowe.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

to to samo w naszym jezyku...na zachodzie nie ma "mlecznych"...
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ja tam się nie znam, ale widzę różnicę między żarówką mleczną ze spożywczaka, a żarówką mleczną do powiększalnika. nie tylko w cenie. za luksus się płaci, nie zapominajcie o tym.
pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ