Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: rbit9n »

mrek pisze:Do tego potrzebna lupa peak za 700 mająca powiększenie 10x?
Czy te tańsze za 230... 120 zl ???
ja mam Bestwell Microsight



Obrazek
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: pelovsky »

dzięki za wyjaśnienie. Moja wątpliwość co do zasadności proponowanych modyfikacji głowicy zamiast przymknięcia obiektywu pojawiła się też dlatego, że chęć wydłużenia czasu ekspozycji papieru związana jest z niewielkim powiększeniem. Czy przy powiększaniu negatywu 6x4,5 na papier 10x15 zamknięcie takiego el-nikkora 75mm (którego można złapać na aledrogo za niedrogo) spowoduje, że różnica przy f8 a f16 będzie zauważalna? Pytam, bo niestety nie mam lupki, a ostrość ustawiam okiem nieuzbrojonym.
Wiem, że pytający używa anareta 105, a z tym doświadczenie mam żadne. Miałem kiedyś 80-tkę, ale wymieniłem na rzeczonego nikkora zanim zdążyłem się rozpędzić.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: Jerzy »

pelovsky pisze: Czy przy powiększaniu negatywu 6x4,5 na papier 10x15 zamknięcie takiego el-nikkora 75mm (którego można złapać na aledrogo za niedrogo) spowoduje, że różnica przy f8 a f16 będzie zauważalna?
Szczerze? Skończ ten papier i kup większy. Na pocztówkach naprawdę mało widać i jeszcze trudniej się je robi. Tak naprawdę bez znaczenia jest, jakim obiektywem będziesz je naświetlał - papier nie przeniesie wielu szczegółów, które są na filmie. Lupka je pokaże, ale papierowi zabraknie rozdzielczości.
Co do Anareta 105 - jest loteria. Mój jest świetny po przymknięciu do f8-f11 (porównywałem z apo), ale miałem w rękach kompletnie rozjechane optycznie egzemplarze.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: pelovsky »

10x15 traktuję jako masówkę dla rodziny, a normalnie odbijam na większym. Pytałem o tę różnicę, bo temat odczytuję jako dylemat: co zrobić, żeby przy niewielkim powiększeniu wydłużyć czas naświetlania. Propozycje są, żeby zmodyfikować głowicę barwną - a ja pytam - czy przy niewielkim powiększeniu nie lepiej po prostu domknąć bardziej obiektyw?
Nie chce mi się wierzyć, że z jednej strony przy powiększeniu średniego formatu na odbitki np. 18x24 czas naświetlania będzie zbyt krótki, żeby wygodnie z nim pracować, a z drugiej strony, że przy mniejszych powiększeniach widać różnicę w ostrości między f8 a f16.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: rbit9n »

mam starego el-nikkora 80 mm f/5,6 to później zobaczę, czy widać różnice przy takim powiększeniu.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: mrek »

pelovsky pisze: 10x15 traktuję jako masówkę dla rodziny, a normalnie odbijam na większym.
To ja lepiej traktuję rodzinę 18x24 (-:
Polecam papier Kentmere półmat w tym formacie i paczce 100 szt. cena za sztukę jest całkiem fajna. No i masz grube podłoże, które można spokojnie chwycić w dłoń.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Powiekszalnik - zmniejszenie mocy żarówki

Post autor: pelovsky »

Odbijam 10x15 w masówce, bo trafiłem kiedyś szpulę Tetenala, 10cm szerokości, długiej na chyba 90 metrów, za 40zł. Sobie masówkę póki co tłukę na Fomatone MG z wyprzedaży w fomaobchod, gdzie arkusik kosztuje 82 grosze. Podłoże trochę cienkawe, ale poza tym bardzo podchodzi mi ten papier. Dodatkowo jest dosyć niskoczuły, więc obiektywu nadto przymykać nie trzeba :-) A w międzyczasie wsiąkłem w proces odwracalny, małoobrazkowy i super 8, więc papier czeka, aż się znudzę :-)
ODPOWIEDZ