Sezon burz czyli o chwytanie piorunów pytań kilka.

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

voltaire
-#
Posty: 7
Rejestracja: 17 lut 2015, 18:28

Sezon burz czyli o chwytanie piorunów pytań kilka.

Post autor: voltaire »

Witam ponownie:)
Ostatnio natchniony grzmiącymi chmurami pomyślałem,żeby spróbować złapać na kliszy kilka z nich. Aparat to Smiena 8M, klisza to Kodak ColorPlus, iso 200, na aparacie oznaczenia wg din i gost. Jak to wszystko poustawiać żeby miało ręce i nogi? Jaka przysłona pasowałaby do jakiego czasu, przy założeniu że jedynym światłem byłyby błyskawice? (brak oświetlenia z miast czy jakiegokolwiek innego)
Czy można wydłużyć czas naświetlania stosując filtry z maski spawalniczej? Statyw dopiero robię, może jutro skończę (swoją drogą żeby był w klimacie to robię go z laminatu bakelitowego;))
ustrojstwo przytrzymujące spust migawki też już mam (wężyk spustowy kosztuje, blachę mam za darmo).
Zatem kto mi powie co i jak? Na forum znalazłem tylko jeden temat o burzach..
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Jeszcze do tego wszystkiego przydał by ci się dobry światłomierz:D...

Ja bym do tematu podszedł tak że, zamontował bym filtr na aparacie. Wycelował i strzelał zdjęcia z różnym odstępem czasu. Poczynając od 1 minuty. Następną o minutę dłużej i tak dalej. I zobaczył co wyjdzie i czy jest sens dalszej zabawy. Na pewno Filtr spawalniczy zmieni ci kolorystykę, Pytanie czy nie lepiej zainwestować w tym przypadku w film B&W i w filtr ND Cokin.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: BW »

Czas w zasadzie im dłuższy tym lepszy (więcej błyskawic) - ja używałem w nocy czasu 1-2 minuty (dłuższy dyskwalifikowała łuna od miasta). Co do przyslony- jeżeli chcesz by błyskawice oświetliły przestrzeń to dla 200 asa - w zależności od intensywności błyskawic proponowałbym około 2,8-4 8-)
Razbertys
-#
Posty: 1
Rejestracja: 26 paź 2015, 08:56

Post autor: Razbertys »

Dobre na wystawkę jest zdjęcie pary młodej i błyskawicy z tyłu ale nie w fotomontażu tylko prawdziwie uchwycony piorun. Robi wrażenie.
____________
fotograf ślubny gdynia - polecam
Ostatnio zmieniony 26 paź 2015, 13:53 przez Razbertys, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

A już najlepsze jest jak piorun trafia w pannę młodą.

Admin znowu będzie miał zajęcie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

J.A. lubię swoją robotę. więc wiesz.

swoją drogą chętnie bym się dowiedział, jak wyzwala migawkę, żeby otrzymać zdjęcie z parą młodą i piorunem. bo sądzę, że klasyczna metoda polowania na piorun odpada.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ