Jakie body pod M42?

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jersey
-#
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2015, 08:59

Jakie body pod M42?

Post autor: jersey »

Cześć :)

Odkąd pół roku temu przeprowadzka skasowała mi pancer-aparat czyli Zenitha XP myślę o kupieniu jakiegoś pstrykadła bo coraz bardziej brakuje mi normalnego focenia. Cyfrówką walę serie zdjęć i większości nawet na monitorze nie oglądam. Z analogiem nie miałem takiego problemu.

Fotografuję głównie krajobrazy, czasami wycieczkowe zdjęcia jeżeli jest coś co warto pstryknąć inaczej w ruch idzie cyfra. Focę na cz-b kliszach i slajdach (cz-b wołam sam, slajdy wysyłam).

W każdym razie szukam czegoś pod M42. Obiektywów nie mam za wiele, ale coś jest: Helios od body i jakieś dwa Ziessy 2,8: 35 i 50 mm.

Myślałem o jakim Revueflexie, ale prawdę mówiąc nie mam większej wiedzy o aparatach - mój Zenith kupił dziadek z serii "dla członków partii" więc wykonany była bardzo dobrze i nie miałem specjalnie powodów żeby interesować się zmianą. Prawdę mówiąc straszni mi go żal :(

Mógłbym rozważyć zmianę systemu, zwłaszcza że masy obiektywów nie mam. Tutaj rozważałem jakiegoś Pentaxa, albo może Minoltę? Ale musiałbym też dokupić jakiś w miarę sensowny obiektyw do tego systemu - więc w takim przypadku prosiłbym też o poradę dotyczącą obiektywu.

Moje wymagania co do aparatu? W sumie im mniej bajerów, a więcej ręcznego kręcenia gałką tym lepiej. Autofocus mnie wkurza nawet w cyfrze, w tradycyjnym aparacie by mnie chyba coś trafiło.

Budżet - powiedzmy do 500 PLN, ale jak trzeba mogę wyłożyć więcej (byle nie za dużo, kredyty się same nie spłaca :D)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie body pod M42?

Post autor: mrek »

jersey pisze:Cześć :)
....Myślałem o jakim Revueflexie, ale prawdę mówiąc nie mam większej wiedzy o aparatach - mój Zenith kupił dziadek z serii "dla członków partii" więc wykonany była bardzo dobrze i nie miałem specjalnie powodów żeby interesować się zmianą.
Witaj,
tu "niedaleko", masz odpowiedni wątek
topics5/aparat-analogowy-35mm-dla-pocza ... t10636.htm
Ja doradzę dowolnego Canona. Nawet EOS 1 czy 1V (AF sobie wyłączysz albo kupisz adapter do szkieł M42 bez dandeliona).
Różnicy w ciężarze nie zauważysz, a w jakości owszem.
Jeśli to możliwe, pokaż dziadkowi. Wypisze się z partii natychmiast (-;
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Re: Jakie body pod M42?

Post autor: wosk »

A ja Ci polecę korpusik przy którym nie będziesz musiał używać żadnych przejściówek do swoich szkieł. Mam w swojej kolekcji i używam: Porst compact reflex SP - jeden z najciekawszych apratów z mocowaniem M42. Co go wyróżnia: podwójny pomiar światła (uśredniony i punktowy!), podgląd głębi ostrości, wielokrotna ekspozycja, zakres ISO - ustawiany ręcznie w zakresie 25-3200, samowyzwalacz elektroniczny połączony z wstępnym podnoszeniem lustra. Jak na lustrzankę z mocowaniem M42 - całkiem całkiem...
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Tak, ten Porst jest niezły (jak na body M42).

Jest jeszcze Porst / Chinon CE II Memotron, lub CE-3 Memotron.

A najlepsze co miałem w rękach to chyba Fujica ST901 i ew. niższy model ST801.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: BW »

Fujica serii st900 i st800 to owszem jest bardzo fajna ale z obiektywami fujinon (chodzi o taki mały zabieraczek od pomiaru światła przy pełnej jasności). Odradzam również model st701 z uwagi na dość nietypowe zasilanie. Twojego zenita doskonale zastąpi model st605, najlepiej 605N, (co prawda nie jest to Nikon FM/FE ale ma dobry, szybki pomiar światła i całkiem fajną matówkę z mikrorastrem i klinem) Co do Chinonów to nawet dość stare modele typu SLR są przyjemniejsze w używaniu od Zenitów. (i mają podnoszone z samowyzwalacza lustro). Osobiście nie polecam CE3 Memotron gdyż automatyka czasu nie rekompensuje drgań aparatu po wyzwoleniu migawki (aparacik bardzo nieprzyjemnie "kopie" jak np. Praktica BC1.) Tp tyle co tak na szybko mógłbym napisać 8-)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Nomad »

Canon EOS z redukcją na M42 poza modelem 30/33, Pentax K dowolny model z redukcją na M42, ale redukcje lubią się rozsypać przy wypinaniu, Pentax Spotmatic czyli najlepsze body pod gwint M42 jakie miałem w ręku a miałem wszystkie produkowane seryjnie.
ODPOWIEDZ