jak wyznaczyć czułość papieru?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

jak wyznaczyć czułość papieru?

Post autor: cbk »

No własnie jak wyznaczyć czułość papieru?
God Is A Girl
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Najpierw trzeba pomyśleć według jakiej normy chcesz określić czułość materiału(GOST,DIN,ASA,ISO) itp. A później szukać opisu metody do określenia czułości.

Jeśli chodzi ci o czułość jako taką względną to ja przyjmuję że papier czarno biały fotograficzny ma ok 6-8 ASA

Albo poczytać coś takiego.

http://allegro.pl/technologia-przemyslu ... 70838.html
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

cbk, Ale jaką? Zdjęciową? Czyli taką, która pozwoli na używanie papieru w aparacie i ze światłomierzem?
Jeśli tak, to należy to zrobić dokładnie tak samo, jak w przypadku "kalibracji" filmu metodami domowymi.
Należy tylko pamiętać, że czułość spektralna papieru jest inna niż filmów i w świetle sztucznym, czyli żarówkowym mają jej znacznie mniej. Jeżeli zdjęcia będą wykonywane przy świetle słonecznym, lub ogólnie na zewnątrz w normalnych godzinach, to kalibrację należy wykonywać właśnie w takim świetle.
Fikumiku pisze:Jeśli chodzi ci o czułość jako taką względną to ja przyjmuję że papier czarno biały fotograficzny ma ok 6-8 ASA
Chyba mniej, ale jako punkt wyjścia można tak przyjąć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

J.A. pisze:[
Jeśli tak, to należy to zrobić dokładnie tak samo, jak w przypadku "kalibracji" filmu metodami domowymi.
Należy tylko pamiętać, że czułość spektralna papieru jest inna niż filmów i w świetle sztucznym, czyli żarówkowym mają jej znacznie mniej. Jeżeli zdjęcia będą wykonywane przy świetle słonecznym, lub ogólnie na zewnątrz w normalnych godzinach, to kalibrację należy wykonywać właśnie w takim świetle.
tak tez myślałem. A że kalibruje ssie w świetle w jakim będzie sie uzywać to raczej podstawowa wiedza. Logicznie, mija się z celem eksperyment w innym środowisku niż ten dla którego jest tworzony.
God Is A Girl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

cbk pisze:A że kalibruje ssie w świetle w jakim będzie sie uzywać to raczej podstawowa wiedza. Logicznie,
Tak, podstawowa, ale papier może (nie musi) mieć o 2-3 EV mniej w świetle żarowym.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Ja kalibruje przy błysku i jest w punkt. To zdecydowanie bezpieczniejsza metoda, bo trafić na idealne oświetlenie słoneczne i idealnie równo naświetlić nawet wycinek karty graniczy z cudem i prawie zawsze jest obarczone błędem.
Pamiętam jak kiedyś chciałem skalibrować 8x10- kilka dni mierzyłem i czekałem na światło, które pozwoli mi zejść o 4 ev w dół przy moim obiektywie a następnie +7ev w górę.. strasznie to frustrujące było.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2015, 17:09 przez m6nj, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ