Ostrość w DURST M600

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Do Twojego Sixtuba 25 pasowac bedzie 80'ka albo 75'ka . Mozesz sprobowac kupic jakas 60ke - powinna pracowac , to w koncu 10mm roznicy . U mnie 60'ka siedzi na sixtubie 20mm i mam zapas . Jest jeszcze regolowana Bimapla 5039 - to zadkosc ale pozwala na zgrubne ustawienie odleglosci obiektywu od negatywu .
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ThinLizzy pisze:
J.A. pisze:Tak to właśnie wynika z tego co napisałeś. Czy ta sixtub 25mm jest głębsza od tej co ją masz z gwintem 39?
Tak jest glebsza.
To tłumaczy dla czego nie możesz ustawić ostrości dla większych powiększeń.
Zadzwoń do Pana Jankowskiego z Lublina i zapytaj ile będzie chciał za dorobienie kopii. To w końcu żadna filozofia. Wyślesz mu tę z gwintem M25, a on dorobi Ci identyczną z gwintem M39.
600 602 608
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ThinLizzy
-#
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2015, 13:01
Lokalizacja: Na Solláin
Kontakt:

Post autor: ThinLizzy »

J.A. pisze: Zadzwoń do Pana Jankowskiego z Lublina i zapytaj ile będzie chciał za dorobienie kopii. To w końcu żadna filozofia. Wyślesz mu tę z gwintem M25, a on dorobi Ci identyczną z gwintem M39.
600 602 608
Dzieki serdeczne :-) Tak wlasnie zrobie bo kupic taki oryginalny sixtub 39 jest dosc trudno. Dzieki jeszcze raz.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

sorry, ale pierwszy wynik w wyszukiwarce duckduckgo, po wpisaniu "durst m600" to instrukcja do powiększalnika, tego powiększalnika. no przynajmniej u mnie. a tam, na stronach 19 i 20 jest napisane która płytka, miska, kapelutek, do którego obiektywu: http://jollinger.com/photo/cam-coll/man ... t_M600.pdf
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ostrość w DURST M600

Post autor: J.A. »

ThinLizzy pisze:Robie jak w instrukcji
Sorry, ale założyłem, że skoro pytacz robi jak w instrukcji, to raczej ją ma, więc nie śmiałem nawet o tym pisać ;-)
I założyłem także, że jednak coś musi być na rzeczy, skoro ma z tym problem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

wiesz Jerzy, mnie to też zastanowiło, dlatego pierwsze co zrobiłem, to postanowiłem sprawdzić, co na ten temat piszą w instrukcji. a piszą jak czarne na białym co z czym i do czego.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
ThinLizzy
-#
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2015, 13:01
Lokalizacja: Na Solláin
Kontakt:

Post autor: ThinLizzy »

rbit9n pisze:wiesz Jerzy, mnie to też zastanowiło, dlatego pierwsze co zrobiłem, to postanowiłem sprawdzić, co na ten temat piszą w instrukcji. a piszą jak czarne na białym co z czym i do czego.
Mam instrukcje, zarowno sciagnieta po angielsku (rozumiem) jak i oryginalna po wlosku (do niczego mi nie potrzebna bo nic nie rozumiem) i zanim zadalem pytanie to zapoznalem sie z instrukcja. Sprawa polegala na tym ze nie mam doswiadczenia z takim powiekszalnikiem i nie wiem jak wyglada sixpla i jak wyglada sixtub. Jeden kapelusik byl na 25 mm a ten ktorego probowalem uzywac na 39 mm (gwint). Wiec moglem sprawdzic tylko z tym jednym bo obiektyw mam na 39 mm. Dzwonilem do czlowieka od ktorego kupilem powiekszalnik i wyjasnil mi ze kapelusik na 39 mm to sixpla i ze on nie mial zadnych problemow z ostroscia. Wynika to z tego ze nigdy nie robil wiekszych odbitek od 10x15 cm. U mnie tez ostrzy przy 9x13 i 10x15. Ja jednak chcialem uzywac powiekszalnika do odbitek 18x25 i dla takiego rozmiaru juz niestety nie ostrzy. Wiec zrobie jak radzil kolego J.A. i dorobie sixtub z gwintem 39 na wzor mojego sixtub 25. Znalazlem juz czlowieka ktory ni to dorobi tutaj na miejscu i to wlasciwie z dowolnego materialu. Dziekuje wszystkim za pomoc.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

no tak, ale na wspomnianej przeze mnie stronie 19., masz zdjęcia sixtub'a i sixtif'a. zresztą na ile znam dursta, to każda część jest podpisana, zarówno nazwą, jak i numerem katalogowym.
jest też wyraźnie napisane, że obiektywy 80mm i 75mm mogą być używane z płytką sixpla, obiektywy 60mm i 50mm mogą być używane tylko w połączeniu z pierścieniem typu sixtub, a obiektywy 35mm i 28mm z płytką sixtif.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
ThinLizzy
-#
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2015, 13:01
Lokalizacja: Na Solláin
Kontakt:

Post autor: ThinLizzy »

rbit9n pisze:no tak, ale na wspomnianej przeze mnie stronie 19., masz zdjęcia sixtub'a i sixtif'a. zresztą na ile znam dursta, to każda część jest podpisana, zarówno nazwą, jak i numerem katalogowym.
Gdybym wczesniej widzial na oczy te "lens panele" to napewno bym wiedzial co jest co a tak to wiesz......jak to jest. Tymbardziej ze czlowiek od ktorego kupowalem Dursta pokazywal mi jak zamontowac obiektyw i zdjecia z powiekszalnika mi pokazywal (10x15 :-) ) wiec nie przyszlo mi do glowy ze cos moze byc nie tak. Jak z nim pozniej rozmawialem to wyszlo na to ze oryginalnie byl tam jakis Schneider a on go pozniej wymienil na neonona. Mialem kilka opcji. Kupic obiektyw 70-80 mm i uzywac z panelem sixpla albo kupic obiektyw 50 mm z gwintem 25 i uzywac z sixtubem albo dorobic panel sixtub na gwint 39 dla mojego neonona. Wybralem ostatnia opcje bo bede to mial zrobione za grosze. A z tymi panelami jest tak ze sa z oryginalnymi pudelkami ale nie sa opisane na panelach. No i tak to wyglada. Czlowiek sie uczy na bledach. W sumie to i tak kupilem Dursta za 50 euro z neononem 50mm/2.8 , ktory sam na ebay kosztuje ok 80-90 euro wiec jakos nie bede stratny. Powiekszalnik w bardzo dobrym stanie. Soczewki na kondensorze czysciutkie i nie porysowane, lustro tak samo a obiektyw to bym nazwal igla. Dorobie ten panel i mysle ze jeszcze mi Durst bedzie smigal dlugo. Potrzeb duzych nie mam. Maksymalne powiekszenia to mam w planie 18x25. Jestem amatorem calkowitym wiec mysle ze nie zrobie wiecej odbitek jak 100 w roku. Sprzedawca dolozyl mi jeszcze dwie zarowki Philips photo..costam 75 W, nieuzywane w pudelkach a w srodku byla 150 W osram ktora tez dziala. Nawet styropianowe pudlo na powiekszalnik jest oryginalne i odziwo nie zniszczone.
Pozdrawiam serdecznie
Bogdan
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

czaję, czaję.

neonona 2,8/50 znam bo mam. moim skromnym zdaniem byczy obiektyw. robię nim powiększenia 30x40 z małego obrazka i nie narzekam.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
ThinLizzy
-#
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2015, 13:01
Lokalizacja: Na Solláin
Kontakt:

Post autor: ThinLizzy »

rbit9n pisze:czaję, czaję.

neonona 2,8/50 znam bo mam. moim skromnym zdaniem byczy obiektyw. robię nim powiększenia 30x40 z małego obrazka i nie narzekam.
Czytalem o nim same dobre opinie i dlatego wlasnie wole dorobic pod niego sixtuba niz go sprzedawac i kupowac inny obiektyw.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jeśli masz zamiar robić głównie mały obrazek, to jasna sprawa, że taka pięćdziesiątka to podstawa.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
ThinLizzy
-#
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2015, 13:01
Lokalizacja: Na Solláin
Kontakt:

Post autor: ThinLizzy »

rbit9n pisze:jeśli masz zamiar robić głównie mały obrazek, to jasna sprawa, że taka pięćdziesiątka to podstawa.
Tak, mam zamiar robic tylko maly obrazek i odbitki nie wieksze niz 18x25 cm.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ThinLizzy pisze:Tak, mam zamiar robic tylko maly obrazek i odbitki nie wieksze niz 18x25 cm.
Na dzień dzisiejszy. ;-) Co przyniesie przyszłość :?:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ThinLizzy
-#
Posty: 36
Rejestracja: 02 sty 2015, 13:01
Lokalizacja: Na Solláin
Kontakt:

Post autor: ThinLizzy »

J.A. pisze:Na dzień dzisiejszy. ;-) Co przyniesie przyszłość :?:
No oczywiscie ze na dzien dzisiejszy ;-) Co do innych formatow to narazie moja wiedza jest zbyt mala ale oczywiscie ze nie mowie nie.
ODPOWIEDZ