Fomapan 4x5 100

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

rafpifpaf
-#
Posty: 8
Rejestracja: 17 gru 2012, 17:43
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: rafpifpaf »

Chłopaki tragedyia! Nic nie wyszło! Negatywy (dwa) stały się kompletnie przeźroczyste. Nie wiem czy powodem tego jest źle włożony film chociaż miałem wrażenie, że włożyłem go poprawnie ( w prawej ręce i po prawej stronie miałem wcięcie ). Wywoływałem fome 100 w R09 1+25 na litr wody 20C i 6,5 minuty. Oprócz tego lekko co jakiś czas poruszałem kuwetą i wkładałem i wykładałem negatyw, jak kolega polecał. Może ma ktoś jakiś przepis sprawdzony?
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

nie naświetliłeś.. albo źle załadowałeś kasety, albo szybra nie wyjąłeś.

[ Dodano: Pią 12 Gru, 2014 ]
miałeś wcięcie po prawej stronie ale na górze czy na dole?
rafpifpaf
-#
Posty: 8
Rejestracja: 17 gru 2012, 17:43
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: rafpifpaf »

Wcięcie miałem na dole.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

zupełnei czyste, nic nawet literki gdzieś na krawędzi? Pomyliłeś wywoływacz z utrwalaczem, albo R-09 jest do kibla.

[ Dodano: Pią 12 Gru, 2014 ]
rafpifpaf pisze:Wcięcie miałem na dole.
to żle. Prawa ręka palec wskazujący na wycięciu, na górze, wtedy patrzysz na emulsję.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

no to wszystko jasne- albo wciecie po prawej na górze albo po lewej na dole.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

ale i tak nie powinny wyjść całkiem przezroczyste.
Takie zamontowanie filmu zdejmuje z niego 2-3 przysłony - sprawdzone parę razy ;P
rafpifpaf
-#
Posty: 8
Rejestracja: 17 gru 2012, 17:43
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: rafpifpaf »

Źle się zrozumieliśmy. Gdy prawą ręką trzymałem film to miałem wcięcie po prawej stronie i u góry, ale jak wkładałem to wcięcie było jakby na dole szitki i dalej po prawej stronie (nie zmieniając położenia ręki przy wkładaniu) . Czyli chyba dobrze?

Wydaję mi się, że problem leży w złym przepisie. Negatyw jest kompletnie przeźroczysty nie ma żadnego śladu po emulsji. Za dużo Rodinalu? Na stronie digitaltruth jest 10 różnych przepisów. A na ulotce fomy jest fomadol R09 (to samo co rodinal?) 1+40, 20c i 6-7 minut. Czyli wychodzi, że prawie o połowę mniej wywoływacza przy tym samym czasie co wcześniej wywoływałem. Co o tym sądzicie?
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Problem nie leży w złym przepisie.. Nawet przy dużo za małej ilosci chemi negatyw powinien sie pojawić tylko o duzo mniejszej gęstości.
R09 to nie jest rodinal ale jest to fomowska podróba i na pewno przy tym rozcieczeniu dałoby negatyw..
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Miburo »

Ja kilka dni temu wołałem fomę 100 4x5 w xtolu 1:1. Wszystko wyszło bez problemu. Jak się zbiorę, to zeskanuję...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rafpifpaf pisze:Wydaję mi się, że problem leży w złym przepisie.
Bez urazy. Problem siedzi między klawiaturą, a oparciem krzesła. :-P
Jestem na 99% pewien, że pomyliłeś odczynniki. Najpierw włożyłeś do utrwalacza.
rafpifpaf pisze:ale jak wkładałem to wcięcie było jakby na dole szitki i dalej po prawej stronie
"Jakby"? Jeżeli jest jak piszesz, to włożyłeś arkusz do kasety podłożem do obiektywu. Ale nawet w takiej sytuacji jak wyżej napisał taharii, powinien być choć ślad obrazu. To tylko 2-3EV niedoświetlenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

A masz sprawny aparat?
Bo to pierwsze nim zdjęcia?
Może coś jest nie tak z migawką? Przysłoną? Wężykiem?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Staram się dowiedzieć czy na tej fomie nie ma nic, nawet numerka, bo to by sporo wyjaśniło i pozwoliło wskazać (zawęzić) możliwe przyczyny. Niestety wciąż tej najważniejszej odpowiedzi nie ma.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
rafpifpaf
-#
Posty: 8
Rejestracja: 17 gru 2012, 17:43
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: rafpifpaf »

Zrobiłem dzisiaj kolejne testy i udało się poprawnie wywołać negatyw. Tym razem użyłem zwykłego koreksu (bez szpuli) zamiast kuwet. Przepis FOMA100 + R09 to 1:50, 20C, 8 minut. Nie wnikam już co się stało z tamtymi. Pewnie tak, jak kolega J.A. napisał "Problem siedzi między klawiaturą, a oparciem krzesła" :) W każdym bądź razie dziękuje Wam za pomoc i zaangażowanie w mój problem!
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Miburo »

A numerków nie ma tak czy siak. Jest tylko wcięcie i żadnych napisów, szkoda, bo bez napisu z nazwą producenta i rodzajem negatywu znika cały urok wielkiego formatu...
;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nic sobie obciąć za to nie dam, ale jakieś 3-4 tyg. temu wołałem komuś Fomę 100 4x5 i byłem gotów się zakładać, że są na niej numerki.
Ale upierał się nie będę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ