o co chodzi z tą fomą......?!

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

o co chodzi z tą fomą......?!

Post autor: m6nj »

Brak mi słów czasami na tą firmę a ostatnio coraz częściej..chyba jacyś księgowi tam podejmują decyzje i to nie zbyt inteligentni..
Co dzwonie i coś chce to niestety nie ma... jedyne co jest to papier o gradacji N i fomapan 100.. nie wiem skąd oni biorą tę wiedzę że jest to N ale jeśli przyjęli pewną normę to powinni produkować coś na czym da się robić powiększenia.. skoro normal jest twardym to wychodzi na to że foma produkuje tylko papier twardy.. Dowiedziałem się dzwoniąc do fomy że zaprzestali produkcji papieru sp i miękkiego... co to za polityka nie wiem - może ktoś mi to wyjaśni?

Jakim cudem firma ma być konkurencyjna skoro asortymentu brak..cena jak widać to nie wszystko..
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

A gdzie dzwoniłeś? Do jakiegoś polskiego dystrybutora czy do Czech głównej siedziby?

http://fomaobchod.cz/inshop/scripts/sho ... e&LangID=5

Przecież tu jest wszystko...i o dziwo:D producent poszedł na rękę polskim klijentom, tzn płatność przy odbiorze...

NP. Emulsja fotograficzna w obecnej promocji 1kg kosztuje 128zł plus przesyłka za pobraniem 41 zł....czyli 169zł gdzie w fotonegatywie bez przesyłki kosztuje 245zł.....chyba niebawem wypróbuję ten czeski obchod:)
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Miburo »

to ja się przyznam, że wczoraj zamówiłem towary prosto ze sklepu w hradcu králové. jestem miło zaskoczony, bo wybór bardzo duży i za cenę jednej paczki ilforda mg mam trzy paczki papierów + negatywy 120 + szitki 4x5. obawiam się tylko (na podstawie poprzednich doświadczeń), że jakość będzie warta ceny, niestety...ale zobaczymy, podzielę się z Wami wynikami!
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Zgoda papier barytowy jest ale albo mg albo N lub C..
Nawet na stronie producenta jest napisane że papiery fb dostępne tylko N i C.. polski dystrybutor od, którego zamawiam twierdzi to samo..
Jak mozna produkowac papier stałogradacyjny tylko twardy i super twardy..?
Awatar użytkownika
Adriano
-#
Posty: 48
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Adriano »

m6nj pisze: Jak mozna produkowac papier stałogradacyjny tylko twardy i super twardy..?
Dla twardzieli. Powinien być napis ostrzegający: "Vyrobeno pro otrlé chlapy"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Adriano pisze:Dla twardzieli. Powinien być napis ostrzegający: "Vyrobeno pro otrlé chlapy"
Dokładnie.
m6nj pisze:Jak mozna produkowac papier stałogradacyjny tylko twardy i super twardy..?
Bo papier Fomy MG nie osiąga tych gradacji?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Nie gadajcie, specjal jest bardzo przyjemny.
Lux mea lex
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

może i osiąga ale po kiego grzyba skalibrowany film mam świecić przez filtry.. nie po to mam dopracowane wołanie żeby się j...ć z jakimiś filtrami..
po 2gie mg nigdy nie da tego co stało gradacyjny, jeśli tego nie wiesz to nie karz nie wiedzieć innym.

edit:
że niby papier mg nie osiąga gradacji 4? błagam...
kolejna sprawa że papier do niedawna był teraz nie ma..mg był zawsze więc to chyba żadna koncepcja.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

m6nj pisze:może i osiąga ale po kiego grzyba skalibrowany film mam świecić przez filtry..
A co to niby za różnica?
m6nj pisze:nie po to mam dopracowane wołanie żeby się j...ć z jakimiś filtrami..
Rozumiem, że zawsze naświetlasz na jedną gradację? I nigdy nie potrzebujesz innej?
m6nj pisze:po 2gie mg nigdy nie da tego co stało gradacyjny
Czego? Pytam serio. jak położę dwa powiększenia obok siebie, jedno na stałej gradacji, drugie na odpowiedniku z multi, odróżnisz?
m6nj pisze:że niby papier mg nie osiąga gradacji 4? błagam...
Nie wiem, nie używam Fomy. Zgaduję przyczyny nieobecności.
m6nj pisze:kolejna sprawa że papier do niedawna był teraz nie ma
Może się skończył, a kolejna partia dopiero dojrzewa? Może już nie będzie kolejnej partii, bo i tak mało kto go kupował?
Może kup po prostu Tetenala, lub Ilfoda?
m6nj pisze:chyba jacyś księgowi tam podejmują decyzje i to nie zbyt inteligentni..
A może po prostu się bilans nie spina? I to co trzeba wydać na produkcję towaru, który nie schodzi lepiej przenieść gdzie indziej?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

J.A. pisze:
A co to niby za różnica?
taka różnica że każdy filtr to strata na jakości nie zależnie od tego czy jest to mieszacz czy kondensor. Najpierw szukamy szkła z wysokiej półki, a w ostatecznej części procesu świecimy przez plastikowy papierek..
J.A. pisze:Rozumiem, że zawsze naświetlasz na jedną gradację? I nigdy nie potrzebujesz innej?
przez to rozumiem pojęcie kalibracji.
J.A. pisze:Czego? Pytam serio. jak położę dwa powiększenia obok siebie, jedno na stałej gradacji, drugie na odpowiedniku z multi, odróżnisz?
Twoich powiększeń na pewno nie ale swojej na swoim powiększalniku-tak.
A może po prostu się bilans nie spina? I to co trzeba wydać na produkcję towaru, który nie schodzi lepiej przenieść gdzie indziej?
A jak niby ma się spinać skoro ludzie nie mogą kupić tego czego chcą..i wybierają inna firmę w której to jest.. to tak jak z polską motoryzacją, która w pewnym okresie wszystkim wystarczała dopóki ludzie nie zobaczyli czym jeżdzą inni w cywilizowanym świecie..ale niestety nikt nigdy iei miał odwagi zainwestować tyle ile trzeba.. myślę że z fomą jest podobnie bo gdyby lekko dopiąć procedury i kontrolę jakości materiał wykosiłby tetenala czy ilforda..ale po co- jest dobrze jak jest..aż do moment u w którym nie będzie do czego wrócić.
Może się skończył, a kolejna partia dopiero dojrzewa? Może już nie będzie kolejnej partii, bo i tak mało kto go kupował?
Może kup po prostu Tetenala, lub Ilfoda?
Lubię fomę.. lubie jej cenę i jej czernie. Za rolkę fomy płacę ok 600zł, za rolkę ilforda trzeba ok 2.. zauważalna różnica nie jest dla mnie tyle warta.
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

ja używam fomy MG, używam też ilforda stałogradacyjnego, używam też ilforda MG IV, używam powiększalników kondensorowych i dobrych obiektywów do nich. Podkładanie filtra pod obiektyw nie wpływa praktycznie na jakość obrazu o ile one nie są brudne porysowane itp. Fomę kupuje tylko z roli bo mam stałą jakość na pół roku, bo zawsze jest świeża, ma jeszcze jeden plus: jest to stara metoda lania emulsji więc ma dużo srebra i obraz jest zbliżony do tego co robiono 20-50 lat temu, ilford tego nie daje.
Jeśli chodzi o dostępność to wydaje mi się, że rolkę papieru kupuje się na tyle rzadko, że poczekanie miesiąca czy dwóch nie stanowi problemu. Foma jest tania i mimo tego co się mówi ma bardzo wysoką jakość. Głębokie czernie i ładne biele są porównywalne z ilfordem, a nając 2x więcej papieru za te same pieniądze, można dokładnie dopracować odbitkę.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

m6nj pisze:taka różnica że każdy filtr to strata na jakości nie zależnie od tego czy jest to mieszacz czy kondensor. Najpierw szukamy szkła z wysokiej półki, a w ostatecznej części procesu świecimy przez plastikowy papierek..
A kto Ci każe świecić przez ten papierek? Włóż go do szufladki między lampą a kondensor. A jak jest mieszacz, to z założenia jest nad filmem.
m6nj pisze:przez to rozumiem pojęcie kalibracji.
Ok, to sporo wyjaśnia.
m6nj pisze:Twoich powiększeń na pewno nie ale swojej na swoim powiększalniku-tak.
Swoich tak, bo wiesz które na czym było zrobione. Jak zrobisz 7 takich, a i 13 takich, to w ślepym teście nie trafisz 7 do 13.
m6nj pisze:A jak niby ma się spinać skoro ludzie nie mogą kupić tego czego chcą..i
A może mimo, że mogą to nie kupują? Wiesz dokładnie jak to wygląda? Ja przypuszczam, że wiem, wydaje mi się, że wiem, Ty twierdzisz, że wiesz, że ludzkość robi zapisy kolejkowe na Fomę, a Foma ma ich w dupie.
m6nj pisze:to tak jak z polską motoryzacją, która w pewnym okresie wszystkim wystarczała dopóki ludzie nie zobaczyli czym jeżdzą inni w cywilizowanym świecie.
No właśnei. Sugerujesz, że Foma tak traktuje swoich klientów jak onegdaj w PRL-u czy za ČSRS.
m6nj pisze:bo gdyby lekko dopiąć procedury i kontrolę jakości materiał wykosiłby tetenala czy ilforda..ale po co- jest dobrze jak jest..aż do moment u w którym nie będzie do czego wrócić.
No cóż z Fotonem było podobnie. Był lepszy od Fomy, a Foma go wykupiła, a za chwilę Fomy też nie będzie.
Ale czy jest to powód do rwania włosów z głowy?
m6nj pisze:Lubię fomę.. lubie jej cenę i jej czernie. Za rolkę fomy płacę ok 600zł, za rolkę ilforda trzeba ok 2.. zauważalna różnica nie jest dla mnie tyle warta.
No dobra. Ale co możesz zrobić?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Miburo »

J.A. pisze:
Adriano pisze:Dla twardzieli. Powinien być napis ostrzegający: "Vyrobeno pro otrlé chlapy"
To je parada!

[ Dodano: Wto 09 Gru, 2014 ]
Zamówiona w piątek wieczorem przesyłka z fabryki w Hradcu właśnie przyszła! I kto jest debeściak?!
ODPOWIEDZ